Aktualności
24.05.2023

XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego

Przed nami XXII edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. Wydarzenie zaplanowano w dniach 25-27 maja. Jego głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Barczewie. A w studiu Radia UWM FM gościliśmy Krystynę Żygadło.

 

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego ma wieloletnią tradycję. Oprócz upamiętnienia postaci i dorobku Feliksa Nowowiejskiego - wybitnego kompozytora urodzonego w Barczewie, twórcy Roty jednej z najważniejszych polskich pieśni patriotycznych - organizatorzy stawiają sobie również za cel upowszechnianie muzyki chóralnej, jak i promocję regionu Warmii i Mazur oraz integrację społeczeństwa.

Festiwal jest jedną z największych tego typu imprez w regionie i jednym z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych wydarzeń kulturalnych organizowanych w Gminie Barczewo. Jest to wydarzenie, które łączy pokolenia i mieszkańców całej Polski. Udział w festiwalu biorą zarówno dzieci, młodzież, studenci i osoby starsze. Co roku odwiedza nas kilkuset chórzystów z terenu całego kraju jak i za granicy, a festiwalowych koncertów wysłuchuje liczna publiczność. Honorowymi gośćmi festiwalu jest rodzina Feliksa Nowowiejskiego.

W ramach tegorocznego Festiwalu odbędą się m.in. koncert inauguracyjny, przesłuchania konkursowe chórów, konferencja naukowa oraz koncerty towarzyszące w różnych miejscach m.in. placówkach oświatowych, kościołach, placówkach zamkniętych i salach koncertowych powiatu olsztyńskiego. Festiwal zakończy się koncertem galowym.

O historii tego wydarzenia i jego tegorocznym programie Ania Makarewicz rozmawiała z Krystyną Żygadło. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 

Radio UWM FM jest patronem medialnym festiwalu. Więcej informacij znajdziecie na stronie: festiwal-barczewo.pl

Przyjaciele - stań się jednym z nich: