Aktualności
16.09.2021

WAMA Film Festival 2021

Przed nami ósma edycja WAMA Film Festivalu. Zaplanowano ją w dniach 5-9 października. W Olsztynie zobaczyć będzie można m.in. filmy prezentowane na festiwalach w Cannes, Berlinie, Wenecji i San Sebastian. W Magazynie z Kulturą opowiadał o nich festiwalowy programer - Piotr Czerkawski.

Międzynarodowy Konkurs Koprodukcji Filmowych 8. edycji WAMA Film Festival w Olsztynie stanie się filmową ucztą dla wszystkich wielbicieli ambitnego kina na Warmii i Mazurach. Dziewięć wybranych tytułów będzie prowokowało pytania o współczesny świat i kondycję społeczeństw, wzbudzało niepokój, a momentami zostawiało widza z poczuciem bezradności. To kino nagradzane na najważniejszych festiwalach, wyróżniane przez krytyków i doceniane przez widownię.   

Najlepszy film festiwalu w San Sebastian - na którym łącznie zdobył aż cztery nagrody - „Początek” w reżyserii Dei Kulumbegashvili jest przepełnioną niepokojem historią kobiety ograniczonej rygorem konserwatywnej wiary i przyjętych zasad. Zdobywca Wielkiej Nagrody Jury weneckiego festiwalu, „Nowy porządek” Michela Franco, przenosi widza w świat przyszłości: pełen napięć społecznych, zamieszek na tle klasowym, zabójstw i porwań. Hipnotyzująca opowieść o przestępczym podziemiu Berlina to z kolei „Berlin Alexanderplatz„. Film Burhana Qurbaniego podbił publiczność Berlinale. Widzów poruszy pokazany na 74. festiwalu w Cannes najnowszy film Gaspara Noégo „Vortex”, dramat o ulotności ludzkiego życia i nieuchronnym odchodzeniu. W jednej z głównych ról Dario Argento, zaskakująco obsadzony reżyser kultowych włoskich horrorów. Wreszcie nominowana do Oscara „Aida” Jasmili Žbanić, film który chwyci widzów za gardło. Porażające świadectwo ludobójstwa w Srebrenicy, widziane oczami bezradnej tłumaczki. Za sukcesem „Aidy” stoi Ewa Puszczyńska, producentka m.in. „Idy” i „Zimnej wojny”. W Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych zostanie zaprezentowanych dziewięć tytułów, w tym jeden pełnometrażowy film dokumentalny.

"Tegoroczny program jest mocny i ambitny, a ponadto gwarantuje widzom dostęp do wyjątkowo silnych emocji. Motyw przewodni większości filmów stanowi opozycja między jednostką, a systemem, który poddaje zwykłych ludzi różnym formom nacisku, perswazji i manipulacji"  - mówi krytyk filmowy Piotr Czerkawski, programer festiwalu.

Z Piotrem Czerkawskim w Magazynie z Kulturą rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

 

Filmy w Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych
-„Śledztwo w domu spokojnej starości” reż. Maite Alberdi, prod. Hiszpania, Holandia, Niemcy, USA, Chile, dystr. Against Gravity
-„Aida” reż. Jasmila Žbanić, prod. Polska, Niemcy, Francja, Holandia, Norwegia, Austria, Turcja, Rumunia, Bośnia i Hercegowina, dystr. Gutek Film
-„Ballada o białej krowie” reż. Maryam Moghadam, Behtash Sanaeeha, prod. Iran, Francja, dystr. Aurora Films
- „Berlin Alexanderplatz” reż. Burhan Qurbani, prod. Niemcy, Holandia, Francja, Kanada, dystr. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
- „Człowiek, który sprzedał swoją skórę” reż.Kaouther Ben Hania prod. Tunezja, Francja, Belgia, Dania, Szwecja, Turcja, dystr. Mayfly
- „Nowy porządek” reż. Michel Franco, prod. Francja, Meksyk, dystr. Gutek Film
- „Oto my” reż. Nir Bergman, prod. Izrael, Włochy, dystr. Best Film
- „Początek” reż. Dea Kulumbegashvili, prod. Gruzja, Francja,  dystr. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
- „Vortex„, reż. Gaspar Noé, prod. Francja, Belgia, Maroko, dystr. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Wszystkie wydarzenia będą odbywać się w reżimie sanitarnym, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Podczas WAMA Film Festival obowiązywać będą wytyczne Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce.

Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 5-9 października w Olsztynie, a wszystkie projekcje będą miały miejsce w Multikinie w Galerii Warmińskiej (ul Juliana Tuwima 26). Radio UWM FM jest patronem medialnym WAMA Film Festivalu.

Źródło: wamafestival.pl

Przyjaciele - stań się jednym z nich: