Aktualności
23.06.2022

Czas nie-pokoju - przejmująca wystawa do obejrzenia w Kortowie

"Czas nie-pokoju" to tytuł nowej wystawy, którą od 22 czerwca oglądać można w Galerii Wydziału Sztuki UWM w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia". O prezentowanych tam pracach opowiedzieli nam: dr Anna Drońska oraz dr Jarosław Bujny. Posłuchajcie!

 

Wystawa "Czas nie-pokoju" to prezentacja najświeższych, artystycznych odpowiedzi na współczesność, które powstały w Pracowni Projektowania Graficznego i Pracowni Struktur Wizualnych Instytutu Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie i Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Przygotowany zestaw prac to nieskrępowany głos młodego pokolenia - pełen niezgody, krytycznego sarkazmu, ale też głębokiego poszukiwania sensu w tym "ciekawym czasie"... w czasie nie-pokoju.

Z kuratorami wystawy - dr Anną Drońską i drem Jarosławem Bujnym spotkała się Marta Wróblewska. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 

Kilka słów o wystawie...

Intensywność i dynamika zdarzeń - z którymi w ostatnich miesiącach skonfrontowała nas rzeczywistość - szkicuje nowy obraz świata. Stajemy wobec niego pełni obaw lęków i wewnętrznej niezgody. Oto ziściło się przekleństwo Josepha Chamberlaina - żyjemy w ciekawych czasach. Dzień po dniu jesteśmy bombardowani informacjami, które docierają do nas trochę rozbielone przez medialne multiplikacje, ale i tak napawają lękiem i obawami. Skrupulatnie analizując fakty, nietrudno dostrzec analogie w przeszłości, tej całkiem niedalekiej, dobrze znanej z podręczników historii czy chociażby z babcinych opowieści. Przez wiele dziesięcioleci naukowcy i badacze historycznych zawirowań konstruowali klarowny przepis na pokój. A jednak nie udało się. Za naszymi oknami codziennych zdarzeń zawisło ciężkie, ołowiane niebo. Wiadomości z za ściany mają rytm wystrzałów i wybuchów i nie jest to kolejny sensacyjny film, ani wojenna gra komputerowa. To każe nam skonfrontować się z lękiem. Nastały dni trudne do opowiedzenia, nieprzewidywalne, nacechowane rozpaczą i bezradnością. TO CZAS NIE- POKOJU.

Sztuka nieśmiało próbuje zająć miejsce w dramatycznym chórze współczesnych zdarzeń. Bywa krzykiem rozpaczy, manifestacją niezgody i złości. Zadaje pytania o tu i teraz i o to co dalej. Gdzie na nieostrym horyzoncie zdarzeń jest człowiek? Gdzie my wszyscy jesteśmy i kim będziemy gdy opadną pyły i dymy historycznych zawirowań?

Wernisaż odbył się 22 czerwca. Zachęcamy do obejrzenia relacji przygotowanej przez Telewizję Kortowo.

Wystawę w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia" można oglądać do 20 sierpnia.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: