Aktualności

Informacje kulturalne

 • Wystawa malarstwa Edyty Hul do obejrzenia w Kortowie

  Do 23 lutego w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia" oglądać można prace Edyty Hul. "Punktem wyjścia w mojej twórczości zazwyczaj są doznania wizualne i emocjonalne związane ze światem przyrody" - przyznaje artystka. Wernisaż odbył się 22 stycznia.

 • Wigilia dla Samotnych w Kortowie

  Fundacja Wolne Miejsce zaprasza 24 grudnia do Kortowa na Wigilię dla Samotnych. W stołówce akademickiej "Kuźnia Smaków" znajdzie się miejsce dla każdego, kto nie ma z kim zasiąść do wigilijnego stołu. Początek spotkania o 16:00. Naszym gościem był organizator wydarzenia Janusz Ciepliński.

 • Halo Ziemia! - premiera słuchowiska Łukasza Staniszewskiego

  5 grudnia o 19:00 w olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym odbędzie się premiera słuchowiska "Halo Ziemia!". Autor - Łukasz Staniszewski - w Magazynie z Kulturą opowiadał o kulisach jego powstania. Kogo zaprosił do współpracy i o czym opowiada tekst? Posłuchajcie!

 • Wystawa na 30-lecie Pracowni Projektowania Graficznego UWM

  Studenci i absolwenci związani z Pracownią Projektowania Graficznego Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zapraszają do obejrzenia wystawy swoich prac w galerii kortowskiego Centrum Ekspozycyjnego "Stara Kotłownia". Jej wernisaż zaplanowano 4 grudnia o 18:00.

 • Dni Bretanii i inne działania Centrum Polsko-Francuskiego w Olsztynie

  Podczas XXIV Dni Bretanii na antenie Radia UWM FM opowiadaliśmy o wydarzeniach tegorocznej edycji kulturalnego projektu oraz innych działaniach Centrum Polsko-Francuskiego w Olsztynie. Gościem Magazynu z Kulturą była nowa dyrektor placówki - Małgorzata Czaplarska.

 • Moniuszkowska Cecyliada

  W niedzielę 24 listopada w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Olsztynie wystąpią chóry prowadzone przez artystów z Wydziału Sztuki UWM. "Moniuszkowska Cecyliada" rozpocznie się o 17:00. A o jej programie opowiedzieli nam: prof. Benedykt Błoński i dr hab. Jan Połowianiuk.

 • Startuje ZINfest

  21 listopada w olsztyńskiej Zajezdni Trojebusowej przy ul. Knosały rozpoczyna się drugi ZINfest. Na czym polega fenomen trzeciego obiegu i postawy Do It Yourself? Czy papierowa alternatywa ma sens? Co zaplanowali organizatorzy? Posłuchajcie! Gościem audycji Uwierz w Muzykę był Mateusz Flont.

 • Artyści z Wydziału Sztuki UWM docenieni podczas XI Olsztyńskiego Biennale Sztuki

  Aż czworo artystów z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zdobyło nagrody XI Olsztyńskiego Biennale Sztuki „O Medal Prezydenta”. Najważniejszą - Grand Prix - przyznano prof. Violetcie Kulikowskiej-Parkasiewicz, dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych UWM.

 • Agnieszka i Agnieszka - nowa wystawa w kortowskiej Starej Kotłowni

  „Agnieszka & Agnieszka” - to tytuł nowej wystawy, którą od 13 listopada oglądać można w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia". W galerii Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie swoje prace prezentują Agnieszka Cieslińska i Agnieszka Gewartowska. Z jedną z nich spotkała się nasza reporterka.

 • Radiowcy - desantowcy! Ruszają zajęcia projektu Desant Kultury

  W listopadzie rozpoczynają się zajęcia grup twórczych, których instruktorzy zwyciężyli w drugiej edycji konkursu "Desant Kultury" ogłoszonego przez MOK w Olsztynie. Dwie z nich poprowadzą... radiowcy: były i obecny redaktor naczelny Radia UWM FM - Łukasz Staniszewski i Piotr Szauer.

 • Filharmonia Warmińsko-Mazurska - nie tylko dla koneserów

  We wrześniu Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie zainaugurowała 74. sezon artystyczny. Jej oferta skierowana jest nie tylko do koneserów. Obok koncertów z muzyką klasyczną, w programie znalazły się występy Korteza, Kuby Badacha czy Julii Pietruchy.

 • Śmierć Plakatu - nowa wystawa w galerii Wydziału Sztuki

  W październiku w galerii Wydziału Sztuki UWM w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia" oglądać można prace dra Jarosława Bujnego. Wystawa "Śmierć Plakatu" jest przeglądem twórczości artysty z ostatnich kilku lat. Zobaczymy na niej plakaty teatralne, filmowe i społeczne.

 • OFFSZTYN - Festiwal Sztuk Alternatywnych w Olsztynie

  OFFSZTYN to nowy Festiwal Sztuk Alternatywnych w Olsztynie. Pierwsza edycja już 12 października. A jej gośćmi będą m.in.: Julian Uhu, Wczasy i ka-meal. O wydarzeniu na antenie Radia UWM FM opowiadali: Filip Kozłowski, Mateusz Mirczyński i Tomasz Celler. Posłuchajcie!

 • W Olsztynie także nie mieli sobie równych!

  Alicja Wojciechowska i Michał Baran wygrali konkursu tańców polskich zorganizowany podczas XXIV Międzynarodowych Olsztyńskich Dni Folkloru Warmia 2019. Okazali się najlepsi w mistrzowskiej kategorii VS. To nie pierwszy taki sukces tancerzy związanych z Zespołem Pieśni i Tańca "Kortowo".

 • Rozpoczynają się kolejne Dni Folkloru

  Korowód ulicami Starego Miasta otworzy XXIV Międzynarodowe Olsztyńskie Dni Folkloru Warmia 2019. Przez kilka dni w Amfiteatrze im. Czesława Niemena występować będą grupy z Bułgarii, Grecji, Indii, Panamy, Serbii, Rumunii, Ukrainy i Polski. Najlepsze pary rywalizować będą także w konkursie tańców polskich.

 • Trzecie urodziny Stand-up Warmia

  Zapraszamy na trzecie urodziny Stand-up Warmia. 12 lipca do Olsztyna przyjedzie kilkunastu komików z całej Polski. Będziecie mogli ich zobaczyć na scenie klubu Mięta. Natomiast 14 lipca w Galerii Sowa swój koncert zagra Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn. Mamy bilety!

 • Wojciech Żołądkowicz w Radiu UWM FM

  Urodził się i wychował w Olsztynie. Tu stawiał pierwsze aktorskie kroki, m.in. w teatrze Nieskromnym działającym przy II LO. Jest absolwentem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Szerszej publiczności dał się poznać jako odtwórca roli litewskiego księcia Olgierda w serialu "Korona...

 • LAMPA - I Warmiński Przegląd Impro

  Spektakle, warsztaty, spotkania i dyskusje z improwizatorami z Olsztyna, Gdańska i Warszawy. To wszystko w Olsztynie od 21 do 23 czerwca. Teatr Kloszart zaprasza na LAMPĘ, czyli I Warmiński Przegląd Impro. O jego programie opowiedział nam Robert Sanetra. Posłuchajcie!

 • Halo Ziemia! - Łukasz Staniszewski tworzy słuchowisko... dla Was!

  Jego prace literackie i radiowe zdobywały nagrody w ogólnopolskich konkursach. Radio zna jak mało kto, bo w kilku redakcjach uczył się go od wielu stron. Teraz chce nagrać niezależne słuchowisko, które dostępne będzie na każdym komputerze, tablecie i komórce.

 • Kooperatywa Filozoficzno-Artystyczna zaprezentowała swoje prace

  W Galerii Przepompownia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oglądać można prace nawiązujące do myśli filozoficznych. Przygotowali je głównie studenci z Instytutu Sztuk Pięknych wspierani przez naukowców z Instytutu Filozofii UWM. Wernisaż odbył się 18 czerwca.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: