Aktualności

Informacje kulturalne

 • Moja ulica, moja okolica

  W Magazynie z Kulturą opowiadaliśmy o projekcie "Moja ulica, moja okolica" skierowanym do srebrnego pokolenia. Jego finał już w kwietniu! Ania Makarewicz gościła w studiu Radia UWM FM olsztyńską dziennikarkę Beatę Brokowską oraz animatorkę Urszulę Kosińską.

 • "Czyż nie dobija się koni?" - premiera w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie

  W Magazynie z Kulturą zapraszaliśmy na premierę spektaklu "Czyż nie dobija się koni?" w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Ania Makarewicz zaprosiła do studia reżyserkę Joannę Drozdę oraz aktorów wcielający się w główne postacie: Barbarę Prokopowicz i Dawida Dziarkowskiego.

 • Warmia. Kopernik. Szlak Wędrowny

  W Magazynie z Kulturą Ania Makarewicz rozmawiała z Wojciechem Kujawskim - autorem cyklu książek o szlakach wędrownych (pieszych i wodnych) na ziemiach Warmii i Mazur. Jego najnowsza publikacja to "Warmia. Kopernik. Szlak Wędrowny". Autor opowiadał o tym, dlaczego warto poznawać nasz region przez pryzmat...

 • Morderca Kobiet - Teatr Kloszart zaprezentował kolejny spektakl w Kortowie

  10, 11 i 12 marca w Auli Teatralnej im. Profesora Bohdana Głuszczaka w Centrum Nauk Humanistycznych UWM w Olsztynie studencki Teatr Kloszart zaprezentował swój najnowszy spektakl - "Morderca Kobiet". Posłuchajcie radiowej relacji z tego wydarzenia, którą przygotował Szymon Tołpa.

 • KREACJA 3 – płaszczyzna i przestrzeń

  "KREACJA 3 – płaszczyzna i przestrzeń" - to tytuł wystawy prac studentów i wykładowców kierunku wzornictwo z Politechniki Łódzkiej. Oglądać można je w galerii Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w budynku kortowskiej "Starej Kotłowni". Wernisaż odbył się 8 marca....

 • Studenci robią "Przeciąg" w kortowskiej "Starej Kotłowni"

  "Przeciąg" - to tytuł wystawy prac studentów z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, którą oglądać można w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia". To pierwsza taka prezentacja po zniesieniu covidowych obostrzeń. Wernisaż odbył się 22 lutego.

 • Szalone Lata Retro - premiera spektaklu Teatru Muzycznego UWM w Olsztynie

  Już 11 i 12 lutego w Auli Widowiskowo-Konferencyjnej im. Anny Wasilewskiej w Olsztynie zobaczyć będzie można walentynkową premierę spektaklu muzycznego "Szalone Lata Retro" przygotowanego przez Teatr Muzyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 • Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka z Nagrodą Prezydenta Olsztyna

  Świętujący w zeszłym roku swoje 70-lecie Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie został laureatem nagrody Prezydenta Olsztyna w dziedzinie kultury. O reakcji na zdobycie Statuetki św. Jakuba i planach zespołu w studiu Radia UWM FM opowiadała prof. Katarzyna Bojaruniec.

 • //:project.europa - nowa wystawa w Galerii Dobro

  W piątek 27 stycznia o 19:00 w olsztyńskiej Galerii Dobro odbędzie się wernisaż wystawy "//:project.europa". To zestaw intrygujących prac Darii Ireny Górniewskiej i Wojciecha Serowika - studentów Szkoły Filmowej w Łodzi - których gościliśmy w Magazynie z Kulturą. Posłuchajcie rozmowy Ani Makarewicz.

 • Co słychać (i widać) w BWA?

  Karolina Rogóz-Namiotko odwiedziła olsztyńską Galerię Sztuki BWA, by z jej dyrektorką Małgorzatą Bojarską-Waszczuk porozmawiać o wystawach, które można w tej chwili tam obejrzeć. Monika Sadowska opowiedziała nam także o cyklicznych zajęciach "Mali Odkrywcy Sztuki". Posłuchajcie!

 • Podsumowanie XVIII Otwartych Mistrzostw Fotograficznych

  Dariusz Szubiński zdobył główną nagrodę XVIII Otwartych Mistrzostw Fotograficznych. Konkurs organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Nadesłano aż 325 zgłoszeń! W Magazynie z Kulturą rozmawialiśmy o tym z Jarkiem Poliwko.

 • Olsztyńskie Talenty - projekt licealistów z XII L.O. w Olsztynie

  Uczniowie z Uniwersyteckiego XII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie realizującą projekt społeczny w ramach ogólnopolskiej olimpiady "Zwolnieni z Teorii". Postanowili odkryć i przedstawić szerszej publiczności "Olsztyńskie Talenty".

 • Co słychać w OTL?

  Co na początku nowego roku słychać w Olsztyńskim Teatrze Lalek? O tym w Magazynie z Kulturą opowiadała Anna Ratkowska-Filipowicz. Ania Makarewicz zaprosiła do audycji także Łukasza Staniszewskiego. Jego tekst "Wagony, wagony" aktorzy OTL zinterpretują 12 stycznia w Domu Mendelsohna w Olsztynie.

 • Magdalena Tokajuk w Magazynie z Kulturą

  W Magazynie z Kulturą gościliśmy sopranistkę Magdalenę Tokajuk - jedną z solistek Koncertu Marszałkowskiego w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Podczas tego wydarzenia wykonała arię Królowej Nocy, a także arię Lalki. W audycji opowiadała o przygotowaniach i charakterystyce postaci.

 • Janusz Ciepliński dyrektorem olsztyńskiej Filharmonii

  Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie ma nowego dyrektora. Piotra Sułkowskiego zastąpił na tym stanowisku Janusz Ciepliński. O wrażeniach z pierwszych dni pracy w nowej roli i planach opowiadał w Magazynie z Kulturą na antenie Radia UWM FM.

 • Związek Plastyków Warmii i Mazur podsumował rok

  W Bibliotece Multimedialnej Młodych Planeta 11 oglądać można prace artystów skupionych przy Związku Plastyków Warmii i Mazur. Wernisaż wystawy podsumowującej ostatni rok ich pracy odbył się 15 listopada. Posłuchajcie relacji przygotowanej przez Anię Makarewicz.

 • Jak przed laty obchodzono święto zmarłych?

  Emrys Kosek - jeden z założycieli stowarzyszenia W Kręgu - interesuje się druidyzmem oraz słowiańszczyzną i w tym kierunku rozwija się i uczy od lat. W Magazynie z Kulturą opowiadał, jak dawni Słowianie podchodzili do tematu śmierci. Jak w ich wierzeniach wyglądało święto zmarłych i obrzędy z nim związane?...

 • Startują zajęcia Desantu Kultury 2022/2023

  W listopadzie ruszają zajęcia kolejnej edycji Desantu Kultury! Swoje projekty przez najbliższe miesiące realizować będą: Milena Gauer, Błazen Jajosz, Mary Rumi, Roland Bilicki oraz Szymon Trawiński. A opowiedział nam o nich dyrektor MOK w Olsztynie Mariusz Sieniewicz.

 • Nagrodzone grafiki do obejrzenia w Kortowie

  Od 12 października do 4 listopada w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia" oglądać będzie można prace nagrodzone podczas 7 Międzynarodowego Triennale Grafiki "Od Księgi Gutenberga do cyfrowej rzeczywistości". Dlaczego warto odwiedzić galerię Wydziału Sztuki Uniwersytetu...

 • Kobieta wobec sacrum - nowa wystawa do obejrzenia w Olsztynie

  "Kobieta wobec sacrum" - to tytuł wystawy fotografii, którą od 30 września do 2 listopada oglądać będzie można na olsztyńskim Starym Mieście. O autorze zdjęć Andrzeju Ziółkowskim i jego najnowszej ekspozycji w Magazynie z Kulturą opowiadała Alicja Kulik. Posłuchajcie!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: