Aktualności

Informacje kulturalne

 • Prof. Zbigniew Chojnowski z szansą na "Wawrzyna"

  Tom wierszy "Co to to" prof. Zbigniewa Chojnowskiego z Katedry Literatury Polskiej Wydziału Humanistycznego UWM w Olsztynie został nominowany do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur "Wawrzyn". Laureatów poznamy 28 maja. A z autorem w Magazynie z Kulturą rozmawiała Ania Makarewicz. Posłuchajcie!

 • O Jarych Godach i witaniu wiosny w Magazynie z Kulturą

  W jaki sposób dawni Słowianie obchodzili nastanie wiosny i jak długo się do tego przygotowywali? Skąd wywodzi się topienie Marzanny? Dlaczego w okresie wielkanocnym przystrajamy mieszkania zajączkami i kurczątkami? O tym, ale przede wszystkim o obchodach Jarych Godów w Magazynie z Kulturą opowiadał Emrys Kosek.

 • Arte_ Archi_ Kultura

  Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zapraszają na wystawę prac studenckich kierunku Architektura Przestrzeni Kulturowych: Arte_ Archi_ Kultura. Wernisaż zaplanowano na środę 21 lutego w kortowskiej Starej Kotłowni. We wnętrzu Centrum Ekspozycyjnego...

 • Pejzaże Ciała - wystawa malarastwa prof. Władysława Jackiewicza

  "Pejzaże Ciała" - to tytuł wystawy malarstwa prof. Władysława Jackiewicza, którą od 17 stycznia do 17 lutego oglądać można w galerii Wydziału Sztuki UWM w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia". Na jej wernisaż w Magazynie z Kultura zapraszała dr Anna Drońska. Posłuchajcie!

 • Adam Panikowski zagrał w Akademii Pana Kleksa

  Adam Panikowski - uczeń Szkoły Podstawowej w Rusi - zagrał w najnowszej adaptacji "Akademii Pana Kleksa". Film wchodzi właśnie do kin a w Magazynie z Kulturą młody aktor opowiedział nam o swojej wielkiej przygodzie. Jaki jest tytułowy Pan Kleks, którego gra Tomasz Kot? I jak pracowało się na planie?

 • "Zapamiętani" - spektakl teatru Kloszart

  W najbliższą sobotę 16 grudnia w Auli Teatralnej im. Bohdana Głuszczaka w Kortowie będzie można obejrzeć nowy spektakl teatru Kloszart - "Zapamiętani: W poszukiwaniu skarbu Białobrodego Lwa". W studiu Radia UWM FM opowiedziała nam o nim reżyserka, autorka scenariusza i jedna z aktorek - Karolina Obrębska.

 • "Warstwy pamięci" i nowa wystawa "Obieg nie całkiem zamknięty" w Kortowie

  Fundacja Miejsce Uwagi oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zapraszają na cykl spotkań i warsztatów "Warstwy pamięci". W dniach 17-18 listopada w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia" gościć będą m.in.: Mikołaj Grynberg, prof. Robert Traba, prof. Ruth Leiserowitz, Robert...

 • 35 lat Chóru Collegium Baccalarum

  Olsztyński Chór Collegium Baccalarum obchodzi swoje 35-lecie. Uroczysty koncert jubileuszowy odbędzie się w sobotę 28 października w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Olsztynie. A o wydarzeniu w studiu Radia UWM FM opowiadały: dr Agata Wilińska oraz dr Monika Czerepowicka.

 • „Dziesięć” - nowa wystawa w Centrum Ekspozycyjnym Stara Kotłownia

  Od 4 października w Centrum Ekspozycyjnym Stara Kotłownia oglądać można nowe prace absolwentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. O wystawie zatytułowanej "Dziesięć" opowiedziała nam jej kuratorka - dr Anna Drońska.

 • 10. edycja WAMA Film Festivalu!

  Cierpliwość - to tegoroczne wielowymiarowe hasło WAMA Film Festivalu, który już po raz dziesiąty odbędzie się w Olsztynie. Jubileuszową edycję zaplanowano w dniach 3-7 października. A jej programie w Magazynie z Kulturą opowiadała rzeczniczka imprezy Weronika Skwarzec.

 • Kloszart zaprasza na nabór i kolejny Maraton Teatralny

  Grupa teatralna Kloszart już 6 października organizuje nabór. Kto może do niej dołączyć? O tym w studiu Radia UWM FM opowiadali: Ewelina Jasińska, Bartosz Pękala i Wiktoria Pelczarska. Zapraszali także na inaugurację nowego sezonu artystycznego, czyli... Plaskacz Teatralny!

 • Paweł Dobrowolski o planach Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie

  Jak będą wyglądały najbliższe lata w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie? O swojej wizji i programie w Magazynie z Kulturą opowiadał nowy dyrektor - Paweł Dobrowolski. W rozmowie z Anią Makarewicz zapraszał także na pierwszą premierę sezonu artystycznego 2023/2024.

 • Co nowego w Teatrze im. Stefana Jaracza?

  Gościem Magazynu z Kulturą był Grzegorz Gromek. Aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie opowiadał o spektaklu "Rzeczy, których nie wyrzuciłem". Ania Makarewicz rozmawiała także z Michałem Dąbrowskim z Działu Promocji, który zachęcał do śledzenia działań w ramach projektu Przestrzenie Sztuki.

 • Byliśmy na TROPACH

  Już po raz czwarty Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprosił mieszkańców stolicy regionu na TROPY, czyli Festiwal literatury dla dzieci i młodzieży. W Parku Centralnym Marta Wróblewska rozmawiała m.in. Marcinem Młynarczykiem i Marcinem Przewoźniakiem. Posłuchajcie!

 • Zapowiadamy nowy sezon artystyczny w Filharmonii

  Jaki będzie nowy sezon artystyczny w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie? "Będzie obfitował w interesujące, nieoczywiste wydarzenia i utwory symfoniczne, które nigdy nie były jeszcze grane w Olsztynie" - zapewnia dyrektor Janusz Ciepliński.

 • "Miłość czysta u kąpieli morskich" - jesienią także w repertuarze Teatru im. Stefana Jaracza

  Gośćmi Magazynu z Kulturą byli Aleksandra Tokarczyk i Kamil Rodek - aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, których mogliśmy oglądać w ostatniej premierze sezonu artystycznego 2022/2023, czyli spektaklu "Miłość czysta u kąpieli morskich" w reżyserii Zbigniewa Brzozy.

 • Desant Kultury 2023/2024

  Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zachęca do zgłaszania autorskich projektów kulturalnych, które mogą zostać zrealizowane w ramach kolejnej edycji konkursu Desant Kultury. Masz pomysł i chęć do kreatywnego działania? Nie zwlekaj! Podziel się nim do 29 września!

 • "Pieśń Duszy - Wdzięczność" - wystawa w Bibliotece UWM

  W Magazynie z Kulturą Ania Makarewicz rozmawiała z Agnieszką Cichoń-Kamińską - olsztyńską artystką, która zajmuje się fotografią i malarstwem a także łączeniem tych form. Jej wystawę zatytułowaną "Pieśń Duszy - Wdzięczność" można do końca września oglądać w Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

 • Przestrzenie Sztuki w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie

  W Magazynie z Kulturą opowiadaliśmy o projekcie Przestrzenie Sztuki. Ania Makarewicz zaprosiła do rozmowy Ewę Jarzębowską oraz Barbarę Święcicką z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Posłuchajcie, dlaczego warto łączyć sztukę i... ekologię! Organizatorki wyjaśniły o tym, na jakich założeniach opiera się ta...

 • O Półkowniczkach w Magazynie z Kulturą

  W Magazynie z Kulturą Ania Makarewicz rozmawiała z Justyną Artym, współzałożycielką Półkowniczek - twórczego ugrupowania kobiet z Olsztyna. Celem ich twórczych spotkań jest dzielenie się autorskimi tekstami, napisanymi na temat wybrany przez organizatorki. Posłuchajcie, jak wyglądają spotkania, gdzie się odbywają...

Przyjaciele - stań się jednym z nich: