Kulturalne
Najpierw powstał scenariusz do filmu, a dopiero z niego wykluła się książka. „Spytaj milicjanta” Krzysztofa Grabowskiego to pierwsza powieść muzyka i autora tekstów punk rockowego zespołu Dezerter. Nie jest to jednak jego literacki debiut. Spotkanie z autorem już trzech książek zorganizowała w Olsztynie biblioteka Planeta 11. O powieści, szansach na ekranizację i realia lat 80. pytał twórcę Michał Napiórkowski.
Za Olsztyńskim Teatrem Lalek weekend otwarcia Międzynarodowego Festiwalu ANIMA. Jak przyznał Tomasz Kaczorowski, dyrektor OTL, inauguracja była udana. Tłumy pojawiły się zarówno na otwartych spektaklach plenerowych, jak i biletowanych wydarzeniach w siedzibie teatru. A co wydarzy się w kolejny weekend festiwalu? O tym opowiedzieli w naszym studiu szef teatru oraz Marta Andrzejczyk, teatralna pedagożka.
Koncerty, pokazy, spotkania i animacje znalazły się w programie Festiwalu Dni i Noce Szczytna. „Tegoroczna odsłona ma świeżą formułę, którą stworzyliśmy, konsultowaliśmy z mieszkańcami i artystami – mówi Stefan Ochman, burmistrz Szczytna. O szczegółach święta mazurskiego miasta opowiedział na naszej antenie.
Za nami kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu dla młodych zespołów FEST MUZA, Organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie wydarzenie od lat stanowi ważną przestrzeń debiutu i promocji dla nowych muzycznych talentów. Poznajcie tegorocznych laureatów!
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem zaprasza do udziału w tegorocznej edycji Dni Grunwaldu. Najważniejszą częścią programu tradycyjnie będzie Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, która rozpocznie się w najbliższą sobotę 12 lipca o 15:00. Sprawdź program na naszej stronie!
Olsztyn stanie się miastem wyobraźni. W piątek 4 lipca rusza Międzynarodowy Festiwal Wyobraźni i Możliwości Teatru Lalek ANIMA. W siedzibie Olsztyńskiego Teatru Lalek, ale też na scenach plenerowych w Parku Podzamcze, na Targu Rybnym i w innych nietypowych lokalizacjach, będzie można obejrzeć niemal 40 spektakli zarówno dla dzieci, młodzieży i dorosłych. O festiwalowej premierze „Dziewiąta planeta” odpowiedziały reżyserka Zuzanna Łuczak-Wiśniewska i aktorka Sylwia Wiensko.
W lipcu polecamy wycieczkę poza Olsztyn. Na przykład do oddalonego o około 25 kilometrów Dobrego Miasta. Posiedziajki, potupajki, pomyślajki. Dobromiejski Plener Kulturalny to tylko jedna z propozycji tamtejszego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego. To także seanse filmowe, nieme kino z muzyką na żywo, stand-up, spektakl teatralny, koncerty, a także warsztaty. Szczegóły przedstawiła Weronika Chworak, szefowa CKB.
Minimal Olsztyn to grupa facebookowa, która działa już od ponad ośmiu lat i gromadzi coraz więcej członków. Zaczynaliśmy od 10 osób, obecnie jest nas ponad 3 tysiące. Prezentujemy na naszej stronie prace amatorów, zawodowców, każdego, kto ma chęć w naszej grupie uczestniczyć – mówi Tomasz Rusak, jeden z założycieli grupy. Wystawę w Galerii Dobro Miejskiego Ośrodka Kultury można oglądać do końca sierpnia.
Po siedmiu latach Jazzteaval w Dobrym Mieście powraca na mapę wydarzeń regionu. Klasyczne jazzowe ballady zaprezentuje Jan Emil Młynarski. Perły rodzimego jazzu przypomni wyjątkowy projekt Namysłowscy play Namysłowski, a całość uzupełnią kabareciarze i satyrycy: Artur Andrus, Krzysztof Daukszewicz i Ireneusz Krosny. O szczegółach Jazzteavalu, a także o sierpniowym Sun Dies Festivalu opowiedziała Weronika Chworak, dyrektorka Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Dobrym Mieście.