Aktualności

Informacje kulturalne

 • Paweł Dobrowolski o planach Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie

  Jak będą wyglądały najbliższe lata w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie? O swojej wizji i programie w Magazynie z Kulturą opowiadał nowy dyrektor - Paweł Dobrowolski. W rozmowie z Anią Makarewicz zapraszał także na pierwszą premierę sezonu artystycznego 2023/2024.

 • Co nowego w Teatrze im. Stefana Jaracza?

  Gościem Magazynu z Kulturą był Grzegorz Gromek. Aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie opowiadał o spektaklu "Rzeczy, których nie wyrzuciłem". Ania Makarewicz rozmawiała także z Michałem Dąbrowskim z Działu Promocji, który zachęcał do śledzenia działań w ramach projektu Przestrzenie Sztuki.

 • Byliśmy na TROPACH

  Już po raz czwarty Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprosił mieszkańców stolicy regionu na TROPY, czyli Festiwal literatury dla dzieci i młodzieży. W Parku Centralnym Marta Wróblewska rozmawiała m.in. Marcinem Młynarczykiem i Marcinem Przewoźniakiem. Posłuchajcie!

 • Zapowiadamy nowy sezon artystyczny w Filharmonii

  Jaki będzie nowy sezon artystyczny w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie? "Będzie obfitował w interesujące, nieoczywiste wydarzenia i utwory symfoniczne, które nigdy nie były jeszcze grane w Olsztynie" - zapewnia dyrektor Janusz Ciepliński.

 • "Miłość czysta u kąpieli morskich" - jesienią także w repertuarze Teatru im. Stefana Jaracza

  Gośćmi Magazynu z Kulturą byli Aleksandra Tokarczyk i Kamil Rodek - aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, których mogliśmy oglądać w ostatniej premierze sezonu artystycznego 2022/2023, czyli spektaklu "Miłość czysta u kąpieli morskich" w reżyserii Zbigniewa Brzozy.

 • Desant Kultury 2023/2024

  Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zachęca do zgłaszania autorskich projektów kulturalnych, które mogą zostać zrealizowane w ramach kolejnej edycji konkursu Desant Kultury. Masz pomysł i chęć do kreatywnego działania? Nie zwlekaj! Podziel się nim do 29 września!

 • "Pieśń Duszy - Wdzięczność" - wystawa w Bibliotece UWM

  W Magazynie z Kulturą Ania Makarewicz rozmawiała z Agnieszką Cichoń-Kamińską - olsztyńską artystką, która zajmuje się fotografią i malarstwem a także łączeniem tych form. Jej wystawę zatytułowaną "Pieśń Duszy - Wdzięczność" można do końca września oglądać w Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

 • Przestrzenie Sztuki w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie

  W Magazynie z Kulturą opowiadaliśmy o projekcie Przestrzenie Sztuki. Ania Makarewicz zaprosiła do rozmowy Ewę Jarzębowską oraz Barbarę Święcicką z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Posłuchajcie, dlaczego warto łączyć sztukę i... ekologię! Organizatorki wyjaśniły o tym, na jakich założeniach opiera się ta...

 • O Półkowniczkach w Magazynie z Kulturą

  W Magazynie z Kulturą Ania Makarewicz rozmawiała z Justyną Artym, współzałożycielką Półkowniczek - twórczego ugrupowania kobiet z Olsztyna. Celem ich twórczych spotkań jest dzielenie się autorskimi tekstami, napisanymi na temat wybrany przez organizatorki. Posłuchajcie, jak wyglądają spotkania, gdzie się odbywają...

 • Plakaty wrocławskich artystów do obejrzenia w Kortowie

  Za nami ostatni już w tym roku akademickim (ale za to podwójny!) wernisaż w galerii Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia". O prezentowanych tam pracach wrocławskich artystów opowiedziała nam dr Anna Drońska.

 • Chwackie lato artystyczne w Olsztynie

  Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza na przepyszne lato koncertowe! Od czerwca do września w stolicy Warmii i Mazur będzie prawdziwie CHWACKO. Poczuj soczysty puls dziesiątek występów, filmów, wystaw, animacji, teatrów plenerowych i pikników artystycznych.

 • XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego

  Przed nami XXII edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. Wydarzenie zaplanowano w dniach 25-27 maja. Jego głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Barczewie. A w studiu Radia UWM FM gościliśmy Krystynę Żygadło.

 • Era Śpiewu - Warmia Mazury - Gwiazdy i Chóry

  W Magazynie z Kulturą Ania Makarewicz rozmawiała z Piotrem Szulcem i Grzegorzem Szczepaniakiem - organizatorami koncertu "Era Śpiewu - Warmia Mazury - Gwiazdy i Chóry", który odbędzie się 26 maja w Amfiteatrze w Ostródzie. Wystąpią w nim m.in.: Natalia Przybysz, Piotr Cugowski, Kamil Bednarek i Renata...

 • Pali się! (w Starej Kotłowni)

  "Pali się! (w Starej Kotłowni)" - to tytuł wystawy, którą do końca maja oglądać można w galerii Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego "Stara Kotłownia" w Kortowie. To zestaw prac 50 artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

 • Agata Zielińska o spektaklu "Seks, miłość i podatki"

  W Magazynie z Kulturą Ania Makarewicz gościła Agatę Zielińską - aktorkę Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Rozmawiały o spektaklu "Seks, miłość i podatki", w którym wciela się ona w postać Connie - dziewczyny jednego z głównych bohaterów. O czym opowiada ta farsa, której akcja rozgrywa się w Nowym...

 • Kto otrzyma Literacką Nagrodę Warmii i Mazur WAWRZYN 2022?

  Znamy finalistów Literackiej Nagrody Warmii i Mazur "Wawrzyn 2022". Szansę na wyróżnienie mają: Katarzyna Jackowska-Enemuo, Anna Liminowicz, Michał Ostrowski, Ishbel Szatrawska oraz Jakub Świdziniewski. O nominowanych książkach w Magazynie z Kulturą opowiadały: Monika Stępień i Urszula Maciąg z...

 • O pracy inspicjenta i zbliżających się premierach w Teatrze Jaracza w Olsztynie

  W Magazynie z Kulturą Ania Makarewicz spotkała się z Agatą Żuczkowską (inpicjentką i suflerką w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie) i Michałem Dąbrowskim (z Działu Promocji Teatru). Przypominaliśmy o zbliżających się premierach spektakli: "Na tropach Smętka. Pieśń ziemi ma wiele głosów" oraz...

 • Po nas choćby kosmos - kwietniowa premiera Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie

  W Magazynie z Kulturą gościliśmy Dorotę Androsz, Sandrę Załęgowską, Cecylię Wadas, Krzysztofa Salawę oraz Wawrzyńca Malinowskiego, czyli reżyserkę i aktorów występujących w spektaklu "Po nas choćby kosmos". Jego premierę zaplanowano 28 kwietnia w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. a.

 • ELJOMASI - wystawa artystów Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych

  W galerii Wydziału Sztuki UWM w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia" oglądać można wystawę grupy pedagogów i absolwentów Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych - "ELJOMASI". Swoje prace prezentują: Elena Grudzinskaitė, Marija Marcelionytė-Paliukė, Simonas Kuliešis oraz Jonas Čepas.

 • Kamil Rodek o "Zabiciu Ciotki"

  Gościem Magazynu z Kulturą był Kamil Rodek - aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie występujący w spektaklu "Zabicie ciotki". Jak podkreśla, jest to opowieść o rzeczach ważnych dla współczesnych młodych ludzi, którzy poszukują siebie. Ale też o męskiej przyjaźni i o bliskości.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: