Aktualności

Informacje kulturalne

 • Co słychać w Planecie 11?

  Co słychać w Bibliotece Multimedialnej Planeta 11 w Olsztynie? O to w Magazynie z Kulturą pytaliśmy Jacka Smółkę. Podsumowaliśmy także plebiscyt ORBITY 2021! Które książki, płyty i filmy okazały się najpopularniejsze zdaniem czytelników i melomanów? Posłuchajcie!

 • O akcji Przytul Artystę w Magazynie z Kulturą

  Przytul Artystę - to społeczny mecenat, czynna pomoc. Inicjatywa kieszonkowego ministerstwa kultury na Warmii - Warming oraz Stowarzyszenia Ekologiczno-Artystycznego Ręką Dzieło. O tym jak ludzie sztuki w naszym regionie biorą sprawy w swoje ręce w Magazynie z Kulturą opowiadali: Joanna Barchetto i Kuba Sojka.

 • Powroty - nowy spektakl Olsztyńskiego Teatru Lalek

  Od 1 września na deskach Olsztyńskiego Teatru Lalek będzie można oglądać spektakl "Powroty". To nowe spojrzenie na trudną historię Auschwitz. Próby właśnie się rozpoczęły. O czym w Magazynie z Kulturą opowiadały: reżyserka Helena Radzikowska oraz zastępca dyrektora OTL Anna Ratkowska-Filipowicz.

 • Dominik Łuszczyński w Magazynie z Kulturą

  Gościem Łukasza Staniszewskiego w Magazynie z Kulturą był Dominik Łuszczyński - z wykształcenia archeolog, z zamiłowania pisarz, internetowy recenzent, felietonista i twórca serwisów literackich oraz muzycznych. Autor książki dla dzieci - "Strachociny. Strzeż się stracha".

 • Czy miasto można promować poprzez kulturę? Jak robi to Olsztyn?

  W Magazynie z Kulturą rozmawialiśmy o relacjach między muzykami a olsztyńskim ratuszem. Czy miasto da się promować poprzez twórczość zespołów z Olsztyna? Czym artyści mogą przekonać do siebie osoby decydujące o finansowym wsparciu? Posłuchajcie!

 • Olsztynianin 2020 roku w Magazynie z Kulturą

  Gościem Łukasza Staniszewskiego w Magazynie z Kulturą był Konrad Lenkiewicz. Filmoznawca, krytyk filmowy i właściciel Kina Awangarda 2 zwyciężył w plebiscycie olsztyńskiej redakcji Gazety Wyborczej na Olsztynianina 2020 roku. A studiu Radia UWM FM opowiadał o tym, na czym zna się najlepiej.

 • Marcin Cielecki w Magazynie z Kulturą

  Gościem Łukasza Staniszewskiego w Magazynie z Kulturą był olsztyński poeta, eseista a ostatnio także prozaik - Marcin Cielecki. Nazywa siebie "śmieciarzem kultury". Kilka miesięcy temu ukazał się jego debiut prozatorski - książka "Archipelag Lewiatana". Ale nie tylko o niej opowiadał na antenie...

 • O finansowym wsparciu kultury w regionie w Magazynie z Kulturą

  Ponad 84 miliony złotych przeznacza rocznie Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego na działalność placówek kulturalnych w naszym regiornie oraz inwestycje w tym zakresie. O ich obecnej sytuacji oraz wsparciu artystów w Magazynie z Kulturą opowiadała Wicemarszałek Sylwia Jaskulska.

 • Wolność - to hasło letnich wydarzeń planowanych przez MOK w Olsztynie

  Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie pracuje nad programem letnich wydarzeń kulturalnych. W planie są m.in. koncerty w Amfiteatrze im. Czesława Niemena i w innych częściach olsztyńskiej starówki. A szczegóły w audycji "Taśmy MOK-u" zdradzał dyrektor placówki Mariusz Sieniewicz.

 • Babushka nie tylko o "Aktorówkach"

  W Magazynie z Kulturą gościliśmy Kolektyw Teatralny Babushka (w nieco okrojonym składzie). Krzysia Kamila Pawlicka i Natalia Świniarska (gorąco pozdrawiamy raz jeszcze Paulinę!) opowiadały m.in. o nowym projekcie - "Aktorówki". Łukasz Staniszewski pytał je jednak także o... szczęście.

 • Plany olsztyńskiego CEiIK-u na najbliższe miesiące

  Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" w formie tradycyjnej lub online, kontynuacja akcji "CEiIK Kreatywnie" oraz "Niezła Sztuka" a także warsztatów fotograficznych online - to tylko niektóre z propozycji Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie na 2021 rok.

 • Historia i przyszłość Instytutu Sztuk Pięknych UWM

  Gościem Magazynu z Kulturą była prof. Violetta Kulikowska-Parkasiewicz. Rozmawialiśmy o jubileuszu 30-lecia Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - jego historii, sukcesach pracowników i studentów oraz planach na najbliższe miesiące.

 • Poznaj muzyczne talenty z Wydziału Sztuki UWM

  Za nami 55. Estrada Studencka. Studenci kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprezentowali swój talent w specjalnym programie online. Zapraszamy do obejrzenia ich występów!

 • Osiecka - o serialu i twórczości głosem naukowców

  Od grudnia w Telewizji Polskiej oglądać możemy serial "Osiecka" - opowiadający historię jednej z najpopularniejszych polskich autorek piosenek. O jej twórczości i samym obrazie filmowym na antenie Radia UWM FM rozmawialiśmy z prof. Joanną Chłostą-Zielonką i prof. Zbigniewem Anculewiczem.

 • Retro Internet na początek roku od olsztyńskiego MOK-u

  Jak wyglądały początki Internetu na Warmii i Mazurach? Jaka była treść pierwszej wiadomości e-mail wysłanej w naszym kraju? Z jakimi problemami zmagali się użytkownicy sieci ponad 20 lat temu? M.in. na te pytania odpowiedzi szukać będą uczestnicy wydarzeń zaplanowanych na styczeń przez MOK w Olsztynie.

 • Kolejne filmy otrzymają wsparcie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego

  Dwa filmy fabularne oraz cztery dokumentalne otrzymają dofinansowanie z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Ich autorami są m.in. Jerzy Skolimowski i Tomasz Żółtowski. Gościem Radia UWM FM był Szef WMFF i Kierownik RBF Bogumił Osiński. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 • #DziękiMedykom - koncert na koniec roku

  Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza na tradycyjny koncert przedsylwestrowy - w formie online. 30 grudnia wystąpią związane ze stolicą regionu grupy: PostNatura, Stach Bukowski, Romantycy Lekkich Obyczajów i Łydka Grubasa. Transmisja także na antenie Radia UWM FM.

 • Olsztyńska Filharmonia kończy rok z przytupem

  W Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie trwają ostatnie próby do "Warmińskiej opowieści wigilijnej – Pora jeziora". Musical będzie można obejrzeć w sieci przed świętami. O czym w Magazynie z Kulturą opowiadał Piotr Sułkowski.

 • Nabór do Studium Reportażu przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie

  Do 10 grudnia trwa nabór do drugiej edycji Studium Reportażu przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Do szkoły opowieści może zgłosić się każdy. Warunek jest jeden - temat, którym chce się zająć musi być związany z Warmią i Mazurami. Gościem Magazynu z Kulturą był Włodzimierz Nowak.

 • GłuszczAntyK - zapisz się na zajęcia Desantu Kultury

  Natalia Świniarska i Krzysztofa Gomółka-Pawlicka nawiązując do dorobku niezapomnianego Bohdana Głuszczaka i dokonań Pantomimy Olsztyńskiej zapraszają na cykl darmowych, ośmiomiesięcznych warsztatów pracy z szeroko rozumianym językiem ciała. O projekcie "GłuszczAntyK" opowiadały w Magazynie z Kulturą.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: