Aktualności

Informacje kulturalne

 • Linie Czasu - nowa wystawa do obejrzenia w kortowskiej Starej Kotłowni

  W galerii Wydziału Sztuki "Stara Kotłownia" w Kortowie oglądać można prace Beaty Kołakowskiej, Magdaleny Uchman i Renaty Szyszlak. "Linie czasu" to zbiór grafiki i malarstwa. Autorki łączy przyjaźń i przenikające się w sztuce pokłady wrażliwości. Wernisaż odbył się 11 maja.

 • Twarze Olsztyńskiej Estrady

  "Twarze Olsztyńskiej Estrady" - to tytuł książki Andrzeja Brzozowskiego, wydanej pod koniec 2021 roku przez Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Przed spotkaniem promującym publikację w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie z autorem rozmawiała Marta Wróblewska.

 • Tajemnica studni babci Augusty - nowa książka Bożeny Kraczkowskiej

  Przygoda, tajemnica i trójka ciekawskich, gotowych na brawurę dzieciaków to przepis na niezapomniane wakacje. Bożena Kraczkowska połączyła to wszystko w książce "Tajemnica studni babci Augusty". Opowiadała o niej w Magazynie z Kulturą na antenie Radia UWM FM. Posłuchajcie!

 • Winda - nowy spektakl Teatru Kloszart

  7 i 8 maja w Auli Teatralnej im. Profesora Bohdana Głuszczaka w Centrum Nauk Humanistycznych UWM w Olsztynie premierowo zobaczyć będzie można spektakl Teatru Kloszart - "Winda". To adaptacja sztuki Géralda Sibleyrasa "Napis". Szymon Tołpa spotkał się z Karoliną Obrębską i Bartoszem Pękalą.

 • Justyna Artym i Jarek Puczel w Magazynie z Kulturą

  W Magazynie z Kulturą o swojej twórczości opowiadali nam Justyna Artym i Jarek Puczel. W ramach cyklu Duety Artystyczne pod koniec kwietnia gościła ich Galeria Usługa Jazz Bar. Karolina Rogóz-Namiotko rozmawiała z nimi o sztuce i życiu a także wystawie obrazów i makatek.

 • Wawrzyn 2021 - kto zdobędzie Literacką Nagrodę Warmii i Mazur?

  Kapituła Literackiej Nagrody Warmii i Mazur ogłosiła piątkę tegorocznych finalistów. O Wawrzyn 2021 powalczą: Piotr Burczyk, Aleksandra Dobies, Anna Maziuk, Katarzyna Surmiak-Domańska i Jakub Żulczyk. O nominowanych książkach w Magazynie z Kulturą opowiadał Andrzej Marcinkiewicz.

 • Fryderyk dla Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie?

  22 kwietnia w Szczecinie poznamy laureatów Fryderyków w kategorii muzyki poważnej. Szansę na statuetkę ma m.in. Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. O docenionym albumie z muzyką patrona tej instytucji w Magazynie z Kulturą opowiadał Piotr Sułkowski.

 • Rosyjska wojna a rosyjska kultura

  Czy wobec rosyjskiej agresji na terytorium Ukrainy, powinniśmy "wyrzucać na śmietnik" rosyjską kulturę? Czy może każdego artystę, każdego człowieka należy traktować indywidualnie? O tym w Magazynie z Kulturą Łukasz Staniszewski rozmawiał z prof. Iwoną Anną Ndiaye.

 • O sztuce w Kortowie w Magazynie z Kulturą

  Wernisaż wystawy malarstwa Jakuba Jakubowskiego „Obrazy nie premierowe, ale niektóre pokazywane po raz pierwszy oraz inne, różne" w kortowskiej galerii "Stara Kotłownia" był pretekstem do zaproszenia do studia Radia UWM autora prac. Ale w Magazynie z Kulturą rozmawialiśmy także z prof. Violettą...

 • Co zrobić z olsztyńskimi "Szubienicami"?

  Trwa dyskusja dotycząca przyszłości olsztyńskich "Szubienic". Czy Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej (pierwotnie nazwany Pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej) powinien pozostać na swoim miejscu? Zapytaliśmy o to historyka sztuki, zabytkoznawcę - Małgorzatę Jackiewicz-Garniec.

 • Bogaty program zajęć w Pałacu Młodzieży w Olsztynie

  Jakie propozycje dla młodych mieszkańców stolicy regionu ma Pałac Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie? Jak przekonuje dyrektorka placówki Iwona Łazicka-Pawlak - w jej ofercie każdy uczeń znajdzie coś dla siebie. O najbliższych wystawach, konkursach i zajęciach opowiadała w Magazynie z Kulturą.

 • Kopernik na plakatach studentów UWM

  W Wozowni Sztuk we Fromborku oglądać można wystawę plakatów przygotowanych przez studentów z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Przygotowali ją z okazji 549. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika pod opieką dra Jarosława Bujnego z Pracownii Projektowania Graficznego.

 • O urodzinach Kopernika i modernizacji Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego

  Jak zmieni się w najbliższym czasie Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne? Na jego modernizację przeznaczono 30 milionów złotych. O planowanych pracach w Magazynie z Kulturą opowiadał dyrektor - Jacek Szubiakowski. Zapraszaliśmy także do wspólnego świętowania 549 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

 • Kloszart i Kolektyw Teatralny Babushka dla studentów UWM

  Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprasza na spektakl "Stan Nietrwały" Kolektywu Teatralnego BABUSHKA oraz warsztaty aktorskie Teatru Kloszart z udziałem Pauliny Kajdanowicz i Natalii Świniarskiej. O tych dwóch wydarzeniach opowiadaliśmy w Magazynie z Kulturą.

 • Przestrzeń Anety Chmielewskiej

  W Galerii Marszałkowskiej w Olsztynie do końca lutego oglądać można prace Anety Chmielewskiej. O wystawie zatytułowanej "Przestrzeń" autorka związana naukowo z Wydziałem Geoinżynierii Uniwersytetu Warminsko-Mazurskiego w Olsztynie opowiadała w Magazynie z Kulturą. Posłuchajcie!

 • Generacja 2.0. Co nam zostało po Polskiej Szkole Plakatu?

  Do 1 marca w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia" oglądać można wystawę złożoną z prac 51 artystów z najważniejszych, polskich ośrodków akademicko-artystycznych. O projekcie "Generacja 2.0. Co nam zostało po Polskiej Szkole Plakatu?" w studiu Radia UWM FM opowiadała dr Anna Drońska.

 • Dwie nowe wystawy w Galerii Sztuki BWA w Olsztynie

  W Galerii Sztuki BWA w Olsztynie od 3 lutego oglądać można dwie nowe wystawy: "Kolor i zmysły" artystów z ASP w Gdańsku oraz "f/5.6" fotografa Bogdana Dziworskiego. O prezentowanych ekspozycjach w Magazynie z Kulturą opowiadała dyrektor Biura Wystaw Artystycznych - Małgorzata Bojarska-Waszczuk.

 • Mariusz Sieniewicz o kampanii "Pępowiny Miasta"

  "Skąd pochodzisz? Jak się tu znalazłeś?" To pytania na które w najnowszym projekcie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie odpowiadają twórcy kultury związani ze stolicą regionu. O kampanii "Pępowiny Miasta" w audycji Taśmy MOK-u opowiadał Mariusz Sieniewicz. Posłuchajcie!

 • Jarek Poliwko zaprasza do obejrzenia wystawy "Rzuty Płaskie"

  Od 21 stycznia do 3 lutego w Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie oglądać można wystawę "Rzuty Płaskie". Jej autor Jarek Poliwko o swoich fotografiach, ale też kolejnych planach i podróżach opowiadał w Magazynie z Kulturą. W studiu Radia UWM FM spotkała się z nim Marta...

 • Podsumowanie kulturalnego roku w Olsztynie

  W Magazynie z Kulturą podsumowaliśmy 2021 rok w olsztyńskich instytucjach kulturalnych. Łukasz Staniszewski gościł w studiu Radia UWM FM Joannę Wilengowską - dziennikarkę, która z uwagą śledzi działania twórców i odtwórców ze stolicy regionu. Co szczególnie zapamiętała z minionych dwunastu miesięcy?

Przyjaciele - stań się jednym z nich: