Aktualności

Informacje kulturalne

 • Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie ponownie zaprasza w swoje progi

  Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie po kilku miesiącach ponownie zaprasza melomanów w swoje progi. O najbliższych planach koncertowych w Magazynie z Kulturą opowiadał zastępca dyrektora Maciej Sternicki. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 • Prof. Antoni Grzybek w Magazynie z Kulturą

  Prof. Antoni Grzybek z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie znalazł się w gronie 150 artystów z całego świata zaproszonych na Międzynarodowe Targi Sztuki Venice International Art Fair 2021. O swojej twórczości opowiadał w Magazynie z Kulturą. Posłuchajcie!

 • Krzysztof Dąbkowski w Magazynie z Kulturą

  Gościem Łukasza Staniszewskiego w Magazynie z Kulturą był Krzysztof Dąbkowski. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie zajął drugie miejsce w XI edycji konkursu na Bibliotekarza Roku, ogłoszonego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

 • Kulturalne lato w Olsztynie - Na Wypasie!

  Koncerty i festiwale muzyczne, działania animacyjne i edukacyjne, wystawy i instalacje plenerowe a także pokazy filmowe i przedstawienia teatralne. To wszystko czeka na nas latem w stolicy regionu. Miejskie Ośrodek Kultury w Olsztynie przedstawił właśnie wakacyjny program swoich działań.

 • Izabela Kościesza i Jarek Kordaczuk w Magazynie z Kulturą

  Gośćmi Łukasza Staniszewskiego w Magazynie z Kulturą byli Izabela Kościesza i Jarek Kordaczuk. Czym zajmuje się ich Wytwórnia Zdarzeń Sonokinetycznych? Jak łączyć nowoczesność z tradycją, muzykę symfoniczną z muzyką nową? Jesteście ciekawi? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 • Tosia Cydzik i Paweł Bilski w Magazynie z Kulturą

  Gośćmi Łukasza Staniszewskiego w Magazynie z Kulturą byli młodzi aktorzy ze Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie - Antonina Cydzik i Paweł Bilski. Opowiadali o swoich marzeniach, ale też trudach nauki przyszłego zawodu.

 • Co słychać w Planecie 11?

  Co słychać w Bibliotece Multimedialnej Planeta 11 w Olsztynie? O to w Magazynie z Kulturą pytaliśmy Jacka Smółkę. Podsumowaliśmy także plebiscyt ORBITY 2021! Które książki, płyty i filmy okazały się najpopularniejsze zdaniem czytelników i melomanów? Posłuchajcie!

 • O akcji Przytul Artystę w Magazynie z Kulturą

  Przytul Artystę - to społeczny mecenat, czynna pomoc. Inicjatywa kieszonkowego ministerstwa kultury na Warmii - Warming oraz Stowarzyszenia Ekologiczno-Artystycznego Ręką Dzieło. O tym jak ludzie sztuki w naszym regionie biorą sprawy w swoje ręce w Magazynie z Kulturą opowiadali: Joanna Barchetto i Kuba Sojka.

 • Powroty - nowy spektakl Olsztyńskiego Teatru Lalek

  Od 1 września na deskach Olsztyńskiego Teatru Lalek będzie można oglądać spektakl "Powroty". To nowe spojrzenie na trudną historię Auschwitz. Próby właśnie się rozpoczęły. O czym w Magazynie z Kulturą opowiadały: reżyserka Helena Radzikowska oraz zastępca dyrektora OTL Anna Ratkowska-Filipowicz.

 • Dominik Łuszczyński w Magazynie z Kulturą

  Gościem Łukasza Staniszewskiego w Magazynie z Kulturą był Dominik Łuszczyński - z wykształcenia archeolog, z zamiłowania pisarz, internetowy recenzent, felietonista i twórca serwisów literackich oraz muzycznych. Autor książki dla dzieci - "Strachociny. Strzeż się stracha".

 • Czy miasto można promować poprzez kulturę? Jak robi to Olsztyn?

  W Magazynie z Kulturą rozmawialiśmy o relacjach między muzykami a olsztyńskim ratuszem. Czy miasto da się promować poprzez twórczość zespołów z Olsztyna? Czym artyści mogą przekonać do siebie osoby decydujące o finansowym wsparciu? Posłuchajcie!

 • Olsztynianin 2020 roku w Magazynie z Kulturą

  Gościem Łukasza Staniszewskiego w Magazynie z Kulturą był Konrad Lenkiewicz. Filmoznawca, krytyk filmowy i właściciel Kina Awangarda 2 zwyciężył w plebiscycie olsztyńskiej redakcji Gazety Wyborczej na Olsztynianina 2020 roku. A studiu Radia UWM FM opowiadał o tym, na czym zna się najlepiej.

 • Marcin Cielecki w Magazynie z Kulturą

  Gościem Łukasza Staniszewskiego w Magazynie z Kulturą był olsztyński poeta, eseista a ostatnio także prozaik - Marcin Cielecki. Nazywa siebie "śmieciarzem kultury". Kilka miesięcy temu ukazał się jego debiut prozatorski - książka "Archipelag Lewiatana". Ale nie tylko o niej opowiadał na antenie...

 • O finansowym wsparciu kultury w regionie w Magazynie z Kulturą

  Ponad 84 miliony złotych przeznacza rocznie Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego na działalność placówek kulturalnych w naszym regiornie oraz inwestycje w tym zakresie. O ich obecnej sytuacji oraz wsparciu artystów w Magazynie z Kulturą opowiadała Wicemarszałek Sylwia Jaskulska.

 • Wolność - to hasło letnich wydarzeń planowanych przez MOK w Olsztynie

  Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie pracuje nad programem letnich wydarzeń kulturalnych. W planie są m.in. koncerty w Amfiteatrze im. Czesława Niemena i w innych częściach olsztyńskiej starówki. A szczegóły w audycji "Taśmy MOK-u" zdradzał dyrektor placówki Mariusz Sieniewicz.

 • Babushka nie tylko o "Aktorówkach"

  W Magazynie z Kulturą gościliśmy Kolektyw Teatralny Babushka (w nieco okrojonym składzie). Krzysia Kamila Pawlicka i Natalia Świniarska (gorąco pozdrawiamy raz jeszcze Paulinę!) opowiadały m.in. o nowym projekcie - "Aktorówki". Łukasz Staniszewski pytał je jednak także o... szczęście.

 • Plany olsztyńskiego CEiIK-u na najbliższe miesiące

  Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" w formie tradycyjnej lub online, kontynuacja akcji "CEiIK Kreatywnie" oraz "Niezła Sztuka" a także warsztatów fotograficznych online - to tylko niektóre z propozycji Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie na 2021 rok.

 • Historia i przyszłość Instytutu Sztuk Pięknych UWM

  Gościem Magazynu z Kulturą była prof. Violetta Kulikowska-Parkasiewicz. Rozmawialiśmy o jubileuszu 30-lecia Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - jego historii, sukcesach pracowników i studentów oraz planach na najbliższe miesiące.

 • Poznaj muzyczne talenty z Wydziału Sztuki UWM

  Za nami 55. Estrada Studencka. Studenci kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprezentowali swój talent w specjalnym programie online. Zapraszamy do obejrzenia ich występów!

 • Osiecka - o serialu i twórczości głosem naukowców

  Od grudnia w Telewizji Polskiej oglądać możemy serial "Osiecka" - opowiadający historię jednej z najpopularniejszych polskich autorek piosenek. O jej twórczości i samym obrazie filmowym na antenie Radia UWM FM rozmawialiśmy z prof. Joanną Chłostą-Zielonką i prof. Zbigniewem Anculewiczem.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: