Aktualności

Informacje kulturalne

 • Retro Internet na początek roku od olsztyńskiego MOK-u

  Jak wyglądały początki Internetu na Warmii i Mazurach? Jaka była treść pierwszej wiadomości e-mail wysłanej w naszym kraju? Z jakimi problemami zmagali się użytkownicy sieci ponad 20 lat temu? M.in. na te pytania odpowiedzi szukać będą uczestnicy wydarzeń zaplanowanych na styczeń przez MOK w Olsztynie.

 • Kolejne filmy otrzymają wsparcie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego

  Dwa filmy fabularne oraz cztery dokumentalne otrzymają dofinansowanie z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Ich autorami są m.in. Jerzy Skolimowski i Tomasz Żółtowski. Gościem Radia UWM FM był Szef WMFF i Kierownik RBF Bogumił Osiński. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 • #DziękiMedykom - koncert na koniec roku

  Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza na tradycyjny koncert przedsylwestrowy - w formie online. 30 grudnia wystąpią związane ze stolicą regionu grupy: PostNatura, Stach Bukowski, Romantycy Lekkich Obyczajów i Łydka Grubasa. Transmisja także na antenie Radia UWM FM.

 • Olsztyńska Filharmonia kończy rok z przytupem

  W Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie trwają ostatnie próby do "Warmińskiej opowieści wigilijnej – Pora jeziora". Musical będzie można obejrzeć w sieci przed świętami. O czym w Magazynie z Kulturą opowiadał Piotr Sułkowski.

 • Nabór do Studium Reportażu przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie

  Do 10 grudnia trwa nabór do drugiej edycji Studium Reportażu przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Do szkoły opowieści może zgłosić się każdy. Warunek jest jeden - temat, którym chce się zająć musi być związany z Warmią i Mazurami. Gościem Magazynu z Kulturą był Włodzimierz Nowak.

 • GłuszczAntyK - zapisz się na zajęcia Desantu Kultury

  Natalia Świniarska i Krzysztofa Gomółka-Pawlicka nawiązując do dorobku niezapomnianego Bohdana Głuszczaka i dokonań Pantomimy Olsztyńskiej zapraszają na cykl darmowych, ośmiomiesięcznych warsztatów pracy z szeroko rozumianym językiem ciała. O projekcie "GłuszczAntyK" opowiadały w Magazynie z Kulturą.

 • Desant Kultury - znamy zwycięskie projekty

  Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie wyłonił zwycięskie projekty trzeciej edycji konkursu Desant Kultury. Spośród 29 propozycji wybrano dwie - "GłuszczAntyK" Natalii Świniarskiej i Krzysi Kamili Pawlickiej oraz "Rap na scenach" Roberta Szyłańskiego. Zapisy na zajęcia już wystartowały.

 • Komu Wojna? - MOK Olsztyn otwiera nowy cykl

  Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza na wernisaż wystawy "Dwie Strony" Karoliny Bielawskiej oraz koncert zespołu Rozwód. Wydarzenia odbędą się w sobotę 7 listopada w ramach cyklu "Komu wojna?" w Galerii Dobro oraz sali kameralnej pod Amfiteatrem im. Czesława Niemena.

 • Marcin Cielecki w Magazynie z Kulturą

  Jednym z gości literackiego festiwalu Miasto Opowieści zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie był Marcin Cielecki. Autor opowiedział nam o swojej zapętlonej historii Kortowa i legendzie domu znajdującego się przy al. Warszawskiej 107, zwanego „willą wisielców”.

 • MOK Olsztyn na koniec października

  W trudnych warunkach obostrzeń związanych z epidemią wirusa SARS-CoV-2 Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie - z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego i przy ograniczonej liczbie miejsc - zaprasza na kolejne wydarzenia. W tym tygodniu świętować będziemy 667. urodziny miasta.

 • Odszedł prof. Janusz Połom

  23 października zmarł prof. Janusz Połom - wybitny fotografik, operator filmowy, reżyser i wykładowca akademicki związany z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Miał 70 lat. Dla wielu olsztyńskich twórców był mistrzem, nauczycielem i przyjacielem.

 • Porządek Bytu - jubileuszowa wystawa prof. Małgorzaty Chomicz

  Od 23 października do 15 listopada w Galerii Sztuki BWA w Olsztynie oglądać można jubileuszową wystawę prof. Małgorzaty Chomicz zatytułowaną "Porządek Bytu". Artystka związana z Instytutem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie o swoich pracach opowiadała w Magazynie z Kulturą.

 • Miasto Opowieści

  Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza na dwudniowy festiwal pisarzy związanych z Olsztynem - Miasto Opowieści! Specjalnie dla Was autorzy podjęli się stworzenia lub spisania urban legends, nastawiając ucha i pióra na sekretną mowę Kortowa, ulicy Warmińskiej, Pieczewa i Skandy, Zatorza, Centaurusa i Warmia...

 • MOK w Olsztynie - w dialogu z miastem i problemami, którymi żyje

  Mariusz Sieniewicz kieruje pracą Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie od trzech lat. Niedawno rozpoczął kolejną kadencję na stanowisku dyrektora placówki. O jej ofercie programowej, planowanych wydarzeniach oraz istocie działań opowiadał w studiu Radia UWM FM. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 • Marta Andrzejczyk i jej... opowieści z szafy

  Od połowy września do końca października w każdy poniedziałek o 19:00 olsztyńska aktorka i pieśniarka Marta Andrzejczyk odkrywa przed młodszymi i starszymi miłośnikami opowieści tajemnice swojej starej, przedwojennej szafy. O wirtualnym cyklu opowiadała w Magazynie z Kulturą.

 • Trwa 7. WAMA Film Festival. Rozmawialiśmy o filmach konkursowych

  Od 6 do 10 października w Olsztynie odbywa się kolejny WAMA Film Festival. W Magazynie z Kulturą opowiadaliśmy o obrazach zakwalifikowanych do dwóch festiwalowych konkursów. Gościem Agnieszki Wójcik był Piotr Czerkawski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 • WAMA Film Festival 2020

  Podczas siódmej edycji WAMA Film Festivalu będziemy mogli obejrzeć produkcje, które zdobywały nagrody międzynarodowych konkursów i podbiły serca widzów oraz krytyków na całym świecie. Nie zabraknie także filmów młodych polskich twórców. O czym w Magazynie z Kulturą opowiadał Marcin "Kot" Bastkowski.

 • Desant Kultury - zgłoś swój projekt

  Czujesz się twórcą, animatorem, pasjonatem czy nawet wizjonerem i chcesz dołączyć do kampanii przeciw szablonowi, miałkości i lichocie? Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie ogłosił trzecią edycję konkursu Desant Kultury! Swoje propozycje zajęć zgłaszać można do 30 września.

 • Łukasz Staniszewski spotkał się z czytelnikami w Olsztynie

  "Małe Grozy" - to literacki debiut Łukasza Staniszewskiego. Wcześniej dał się poznać jako dramaturg i autor scenariuszy słuchowisk radiowych. O swojej mikropowieści - wydanej w trudnym czasie pandemii - opowiadał podczas spotkania z czytelnikami w Centrum Książki w Olsztynie. Był także gościem Magazynu z...

 • Artystka z Wydziału Sztuki UWM została dyrektorem CEiIK w Olsztynie

  Prof. Wioletta Jaskólska - wykładowczyni Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - 1 września rozpoczęła pracę na stanowisku Dyrektora Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. O swoich pomysłach na działalność tej placówki opowiadała w studiu Radia UWM FM.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: