Aktualności

Informacje kulturalne

 • Monodram Łukasza Staniszewskiego na Scenie Staromiejskiej

  Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza w piątek 17 lipca na plenerowe przedstawienie teatralne. O 20:00 na Scenie Staromiejskiej będzie można obejrzeć monodram "Słoń" Łukasza Staniszewskiego. Przedstawi go Dariusz Siastacz. A autor tekstu był gościem Magazynu z Kulturą Radia UWM FM.

 • Olsztyńska kultura budzi się na wakacje

  Chyba pierwszy raz w historii olsztyński Teatr im. Stefana Jaracza będzie czekał na swoich widzów także latem. W lipcu zaplanował pierwsze spektakle. Melomanów w swoje progi po trzech miesiącach przerwy zaprasza także Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

 • Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe odwołane - pierwszy raz w historii

  Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" odbywały się w Olsztynie nieprzerwanie od 1974 roku. Nawet w stanie wojennym festiwal nie został odwołany. Dopiero epidemia koronawirusa sprawiła, że zamkowy dziedziniec będzie musiał poczekać dłużej niż rok na poetów, muzyków i wokalistów z całej Polski.

 • Początek maja z olsztyńskim MOK-iem w sieci

  Na początku maja MOK w Olsztynie zaprasza m.in. na kolejną Domówkę. Jej bohaterem będzie poeta, scenarzysta, dramaturg i autor tekstów piosenek - Andrzej Roland Ballo. Projektem „Flagowa jazda obowiązkowa” animatorzy zachęcają też do celebrowania Święta Flagi bez konieczności wychodzenia z domu.

 • Koniec kwietnia z olsztyńskim MOK-iem w sieci

  Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie poleca kolejne wydarzenia online. Weekend rozpocznie "Domówka" z Marią Dobrosławą Rumińską i Marcinem Rumińskim. W sobotę kwarantannową modę zaprezentują znani olsztynianie, a w niedzielę na Jogę Śmiechu zaprosi Was Piotr Bielski. A co dziać się będzie w kolejnych...

 • Spektakle Olsztyńskiego Teatru Lalek do obejrzenia w sieci

  Olsztyński Teatr Lalek od kilku tygodni udostępnia swoje wideo-archiwum w sieci. W soboty i niedziele za darmo oglądać można spektakle przygotowane w ostatnich latach - zarówno dla dzieci, jak i starszych widzów. W Magazynie z Kulturą opowiadali o tym Andrzej Bartnikowski oraz Anna Ratkowska-Filipowicz.

 • Kolejny tydzień z olsztyńskim MOK-iem w sieci

  Wirtualny finał konkursu literackiego "O Różę Małego Księcia", domowe spotkanie z Marią Dobrosławą Rumińską i Marcinem Rumińskim, taneczna Pora Seniora i zajęcia Desantu Kultury (Plantacja Wyrazów oraz Olsztyn Pisze Piosenki) - to propozycje Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie na najbliższe dni.

 • Olsztyniacy śpiewają dla Miejskiego Szpitala Zespolonego

  Znani olsztynianie (m.in. muzycy, aktorzy, tancerze i sportowcy) nagrali specjalny klip, w którym śpiewają dobrze znany utwór zespołu Czerwony Tulipan - "Olsztyn kocham". Wspierają w ten sposób Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie i zachęcają do udziału w zbiórce na rzecz placówki.

 • #złapaniwsieć - MOK Olsztyn działa w internecie

  Domowe spotkania z artystami, wspomnienia koncertów i wystaw, warsztaty online i propozycje dla seniorów. Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie z każdym tygodniem rozbudowuje swoją ofertę w sieci. O planach na najbliższe dni w Magazynie z Kulturą opowiadała Agnieszka Prusik. Posłuchajcie!

 • #mokdziała w sieci!

  Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie przeniósł część swoich działań do przestrzeni internetowej. W czasie pandemii - gdy placówki kulturalne zostały zamknięte a każdy z nas powinien zostać w domu - animatorzy i artyści starają się dotrzeć do Was poprzez sieć. Co dokładnie zaplanowali? Sprawdźcie!

 • Podsumowanie 70. Berlinale w Magazynie z Kulturą

  W Magazynie z Kulturą wspominaliśmy tegoroczną 70. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale. Gościem Justyny Bryszewskiej był Bogumił Osiński, który jako wysłannik Radia UWM FM kolejny raz przyglądał się najważniejszym premierom światowego kina. Co najbardziej przykuło jego uwagę?

 • Wystawa malarstwa Edyty Hul do obejrzenia w Kortowie

  Do 23 lutego w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia" oglądać można prace Edyty Hul. "Punktem wyjścia w mojej twórczości zazwyczaj są doznania wizualne i emocjonalne związane ze światem przyrody" - przyznaje artystka. Wernisaż odbył się 22 stycznia.

 • Wigilia dla Samotnych w Kortowie

  Fundacja Wolne Miejsce zaprasza 24 grudnia do Kortowa na Wigilię dla Samotnych. W stołówce akademickiej "Kuźnia Smaków" znajdzie się miejsce dla każdego, kto nie ma z kim zasiąść do wigilijnego stołu. Początek spotkania o 16:00. Naszym gościem był organizator wydarzenia Janusz Ciepliński.

 • Halo Ziemia! - premiera słuchowiska Łukasza Staniszewskiego

  5 grudnia o 19:00 w olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym odbędzie się premiera słuchowiska "Halo Ziemia!". Autor - Łukasz Staniszewski - w Magazynie z Kulturą opowiadał o kulisach jego powstania. Kogo zaprosił do współpracy i o czym opowiada tekst? Posłuchajcie!

 • Wystawa na 30-lecie Pracowni Projektowania Graficznego UWM

  Studenci i absolwenci związani z Pracownią Projektowania Graficznego Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zapraszają do obejrzenia wystawy swoich prac w galerii kortowskiego Centrum Ekspozycyjnego "Stara Kotłownia". Jej wernisaż zaplanowano 4 grudnia o 18:00.

 • Dni Bretanii i inne działania Centrum Polsko-Francuskiego w Olsztynie

  Podczas XXIV Dni Bretanii na antenie Radia UWM FM opowiadaliśmy o wydarzeniach tegorocznej edycji kulturalnego projektu oraz innych działaniach Centrum Polsko-Francuskiego w Olsztynie. Gościem Magazynu z Kulturą była nowa dyrektor placówki - Małgorzata Czaplarska.

 • Moniuszkowska Cecyliada

  W niedzielę 24 listopada w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Olsztynie wystąpią chóry prowadzone przez artystów z Wydziału Sztuki UWM. "Moniuszkowska Cecyliada" rozpocznie się o 17:00. A o jej programie opowiedzieli nam: prof. Benedykt Błoński i dr hab. Jan Połowianiuk.

 • Startuje ZINfest

  21 listopada w olsztyńskiej Zajezdni Trojebusowej przy ul. Knosały rozpoczyna się drugi ZINfest. Na czym polega fenomen trzeciego obiegu i postawy Do It Yourself? Czy papierowa alternatywa ma sens? Co zaplanowali organizatorzy? Posłuchajcie! Gościem audycji Uwierz w Muzykę był Mateusz Flont.

 • Artyści z Wydziału Sztuki UWM docenieni podczas XI Olsztyńskiego Biennale Sztuki

  Aż czworo artystów z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zdobyło nagrody XI Olsztyńskiego Biennale Sztuki „O Medal Prezydenta”. Najważniejszą - Grand Prix - przyznano prof. Violetcie Kulikowskiej-Parkasiewicz, dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych UWM.

 • Agnieszka i Agnieszka - nowa wystawa w kortowskiej Starej Kotłowni

  „Agnieszka & Agnieszka” - to tytuł nowej wystawy, którą od 13 listopada oglądać można w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia". W galerii Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie swoje prace prezentują Agnieszka Cieslińska i Agnieszka Gewartowska. Z jedną z nich spotkała się nasza reporterka.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: