Aktualności
15.09.2022

XXVI Zjazd Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego

W Kortowie zakończył się XXVI Zjazd Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego. Konferencja miała charakter międzynarodowy. Obrady odbywały się od 12 do 15 września w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Posłuchajcie naszej relacji! 

 

Przez cztery dni w Kortowie gościło 150 parazytologów z różnych rejonów naszego kraju i z zagranicy (m.in. z USA, Portugalii, Japonii czy Ukrainy). "Takie wydarzenie odbywa się cyklicznie co trzy lata - za każdym razem w innym ośrodku. Mamy jedenaście oddziałów Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego"  - tłumaczy prof. Małgorzata Dmitryjuk, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego XXVI Zjazdu PTP. "To wydarzenie nie mogło się odbyć w innym miejscu. Jesteśmy pracownikami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i chcieliśmy się pochwalić naszym pięknym kampusem, pięknym Kortowem. I to się udało. Wszystkim uczestnikom podobało się zorganizowanie tego wydarzenia w jednym miejscu."

Czego dotyczyła dyskusja podczas tegorocznego Zjazdu. "Tematyka mieści się w trzech kręgach: parazytologii lekarskiej, weterynaryjnej i ogólnej. Wygłaszane referaty czy też doniesienia posterowe dotyczyły zarówno ultrastruktury pasożytów, biochemii pasożytów, jak również retekcji molekularnej różnego rodzaju patogenów."

Nasz reporter rozmawiał także z gośćmi konferencji.

 

Relację przygotował Filip Kowalewski. Kolejny Zjazd Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego odbędzie się za trzy lata w Gdańsku.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: