Aktualności
16.09.2022

UWM w Olsztynie i Hochschule Offenburg rozwijają współpracę

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Hochschule Offenburg chcą zrobić kolejny krok dotyczący współpracy dydaktycznej oraz naukowej. O wizycie w partnerskiej uczelni opowiedział nam prof. Jerzy Przyborowski. "Była bardzo przyjazna, efektywna i owocna" - przyznaje Rektor UWM.

 

Delegacja Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pod przewodnictwem Rektora prof. Jerzego Przyborowskiego gościła w Offenburgu w dniach 9-10 września. "Zaproszenie było wystosowane ze strony Nadburmistrza Offenburga. Olsztyn jest miastem patrnerskim. Dla nas jednak najważniejsze było to, że mieliśmy możliwość odbycia wizyty na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Offenburgu i porozmawiania o kontynuacji i rozwoju współpracy między naszymi uczelniami" - mówi Rektor UWM.

Od kilku lat obie uczelnie realizują wspólny program kształcenia na dwóch kierunkach studiów: inżynierii środowiska (specjalność: biotechnologia) oraz inżynierii procesowej w przetwórstwie żywności. "Chcielibyśmy rozszerzyć tę współpracę w zakresie ekonomii i informatyki.  Temu obszarowi kształcenia ma również towarzyszyć współpraca w zakresie realizacji projektów badawczych. Bardzo zależy nam na tym, aby skorzystać z możliwości wymiany nauczycieli akademickich w zakresie informatyki. Moglibyśmy realizować wspólnie projekty przy wsparciu biznesu - również z Niemiec."

Podczas wizyty dyskutowano także o idei Uniwersytetów Europejskich. "Z uczelnią z Offenburga pracujemy nad tym, aby zgłosić się do konkursu. To bardzo duża szansa dla nas, aby wzbogacić proces kształcenia poprzez możliwość odbywania zajęć z wykładowcami z różnych uczelni z Europy. Ale też możliwość konstruowania zespołów badawczych - w znacznie szerszym zakresie niż do tej pory."

Z prof. Jerzym Przyborowskim rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

Podczas wizyty w Offenburgu delegacja UWM spotkała się także z przedstawicielami Fundacji Marii i Georga Dietrichów.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: