Aktualności
20.09.2022

Matematycy z całego świata przyjechali do Kortowa

W Olsztynie rozpoczęła się VIII Międzynarodowa Konferencja Matematyczno-Informatyczna "Congressio-Mathematica". Bierze w niej udział ponad stu naukowców z całego świata. Organizatorem wydarzenia jest Katedra Analizy Zespolonej Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

 

Międzynarodowa Konferencja Matematyczno-Informatyczna "Congressio-Mathematica" odbywa się od 2014 roku cyklicznie w dwóch miastach - Olsztynie i Rzeszowie. I cieszy dużym zainteresowaniem naukowców z całego świata. Wydarzenie jest wspierane finansowo m.in. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. A jego pomysłodawcami byli prof. Jacek Dziok oraz prof. Adam Lecko.

"Miały to być lokalne konferencje. Ale rozwinęły się w sposób dość nieoczekiwany. Nie mieliśmy ambicji robić konferencji międzynarodowych" - mówi prof. Adam Lecko, kierownik Katedry Analizy Zespolonej UWM w Olsztynie. "W 2018 roku udało nam się uzyskać dofinansowanie ministerialne, dzięki czemu udało się zaprosić szersze grono wybitnych matematyków z zagranicy. W 2020 roku - z powodu ograniczeń - projekt nie mógł odbyć się w formie stacjonarnej. Ale w ostatniej chwili zaryzykowaliśmy i zrobiliśmy konferencję online. I udało się to bardzo!"

W tym roku wydarzenie ponownie odbywa się w formie stacjonarnej. Konferencja rozpoczęła się 19 września w HP Hotel Park. W kolejnych dniach naukowcy przeniosą się na Wydział Matematyki i Informatyki UWM w Olsztynie. "Celem konferencji - oprócz wymiany naukowej - jest kontakt personalny. Spotykamy się po to, żeby ze sobą porozmawiać. Chcemy też zobaczyć swoje osobowości. Uczestnicy sami wyznaczają sobie tematy dyskusji."

Do Olsztyna przyjechali wybitni matematycy z Polski, Indii, Japonii, Pakistanu, Libanu, Malezji, Korei, Czech, Rumunii, Serbii, Wielkiej Brytanii, Finlandii czy Izraela, w tym m.in. David Shoikhet, Walter Bergweiler, Miodrag Mateljevic, Jouni Rättyä i Feliks Przytycki. "Ogólnie mamy około 105 osób. W części stacjonarnej udział bierze około 60. Część online w zasadzie istnieje tylko dlatego, że jest ogromna grupa matematyków z Indii. Utrzymuję z nimi badzo dobre kontakty. Trzech z nich przyjechało tutaj w tym roku. Przyjechałoby więcej, gdyby nie ogromne kłopoty z uzyskaniem wizy."

Z prof. Adamem Lecko spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Więcej informacji szukajcie na stronie konferencji.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: