Aktualności
21.09.2022

Rozpoczęły się 20. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim rozpoczęły się 20. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. Już pierwszego dnia tegorocznej edycji festiwalu w Kortowie spotkać można było setki młodych ludzi. Do piątku czeka na nich blisko 400 propozycji zajęć, warsztatów i wykładów.

Do kogo skierowane są Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki? "Zapraszamy najmłodszych, ale też młodzież, rodziców i nauczycieli. Chcemy pokazać nasz Uniwersytet od środka" - przekonywał Mateusz Pikuliński, kierownik Centrum Popularyzacji i Innowacji Kortosfera. To właśnie ta powstająca w Kortowie jednostka uczelniana od tego roku odpowiada za organizację fesitwalu. "Ta impreza ma charakter związany z popularyzacją nauki. Chcemy w przystępny sposób pokazywać to, co robimy tu każdego dnia."

W przygotowanie wydarzenia tradycyjnie zaangażowali się naukowcy i studenci z UWM. Ale organizatorzy do współpracy zaprosili także partnerów zewnętrznych. "To m.in. Mobilne Centrum Edukacyjne, które na co dzień zajmuje się nowoczesnymi technologiami. Na parkingu Centrum Konferencyjnego UWM w czwartek i piątek pojawi się "Las w szkatułce" z Nadleśnictwa Olsztynek. Ale głównie opieramy się o działalność naszych naukowców, dydaktyków z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - za co bardzo im dziękujemy."

W środę 21 września w kortowskim Centrum Konferencyjnym przysłuchiwaliśmy się m.in. wykładowi "Odważ się być fizykiem". Z jego autorem drem hab. Michałem Krupińskim z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie rozmawiał Piotr Szauer.

"Frekwencja na spotkaniach, które odbywają się tutaj, pokazuje, że takie festiwale są potrzebne. Takie Dni Nauki cieszą dużą popularnością nie bez powodu. To właśnie tu młodzi ludzie odkrywają swoje pasje, poznają nowe zagadnienie i - być może - podejmują później decyzje dotyczące swojej drogi życiowej" - mówił nam naukowiec.

Nasi reporterzy odwiedzili także laboratoria, w których naukowcy z UWM spotykali się w środę z dziećmi i młodzieżą.

Odwiedziliśmy także kortowski Ogród Dydaktyczno-Doświadczalny, gdzie do 24 września podziwiać można ponad 200 odmian dalii. O tych pięknych kwiatach opowiedziała nam mgr Teresa Jagielska.

Na koniec posłuchajmy, jak tegoroczne atrakcje przygotowane z okazji Dni Nauki i Sztuki oceniają goście wydarzenia. Rozmawiali z nimi: Filip Kowalewski i Maciej Gut.

20. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki potrwają do piątku 23 września. Szczegółowy program dostępny jest na stronie: https://dninauki.uwm.edu.pl/

Przyjaciele - stań się jednym z nich: