Aktualności
26.09.2022

20. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki już za nami

Jakie były 20. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki? Jak zapewnia Mateusz Pikuliński kierujący Kortosferą, czyli Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - bardzo udane. 21, 22 i 23 września Kortowo odwiedziło blisko 20 tysięcy osób. A organizatorzy przygotowali dla nich prawie 400 warsztatów, wykładów i zajęć.

Relacje z pierwszych dni tegorocznej edycji festiwalu nauki w Kortowie znajdziecie także na naszej stronie (Dzień 1 | Dzień 2). W piątek 23 września z bogatej ofery programowej wybraliśmy m.in. wykład "Jak uczyć się efektywnie zgodnie ze swoimi predyspozycjami i tym jak lubi uczyć się nasz mózg?". Z jego autorką Eweliną Strawą rozmawiał Filip Kowalewski.

W Kortowie można było także poznać sekrety "Mentalnego Kopa". Przedstawiał je trener przygotowania mentalnego Rafał Malinowski.

Dariusz Aksamit przyjechał na UWM z wykładem o teoriach spiskowych i efektach dezinformacji polegających na zmianie pamięci dotyczącej zdarzenia, którego byliśmy świadkiem, spowodowane natknięciem się na informacje pochodzące z innego źródła niż samo zdarzenie. Rozmawiał z nim także Piotr Szauer.

20. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki zamknęła piątkowa gala, podczas której specjalnymi nagrodami wyróżniono osoby i instytucje tworzące oraz wspierające festiwal od 2003 roku. Wręczali je: Rektor UWM w Olsztynie prof. Jerzy Przyborowski oraz Wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Sylwia Jaskulska.

"Chcieliśmy podziękować tym osobom, które brały udział w Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki oraz organizowały je" - mówił w studiu Radia UWM FM Mateusz Pikuliński. Nagrody wręczono w pięciu kategoriach: organizatorzy, popularyzatorzy, partnerzy, patroni medialni i sponsorzy. Jedna z nich trafiła do... Radia UWM FM.

A jaki był tegoroczny festiwal? "Udało nam się zrealizować intensywne trzy dni. Spełniliśmy nasze oczekiwania pod względem liczebności - byliśmy blisko granicy 20 tysięcy uczestników. Naprawdę dużo osób było w Kortowie."

Z Mateuszem Pikulińskim rozmawiał Piotr Szauer.

 

A jak w kolejnych latach będzie zmieniał się kortowski festiwal nauki i sztuki? "Chcemy skumulować wydarzenia zewnętrzne (przygotowywane przez naszych partnerów) wokół Kortosfery - żeby młodzież docierała bezpośrednio do jednego miejsca, żeby nie było to tak rozproszone. Chcemy pójść w pokazy, które będą odbywały się na parkingu przy naszym Centrum i w samej Korosferze. Oczywiście działania na wydziałach pozostaną w obecnej formie" - odpowiada Mateusz Pikuliński.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: