Aktualności
20.01.2023

Za nami ostatnie zimowe spotkanie Biblioteki Podróżnika

Zakończył się kolejny sezon cyklu Biblioteka Podróżnika. Podczas sześciu spotkań w Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (od listopada do stycznia) o swoich podróżach opowiadali głównie pracownicy uczelni. Pierwszym i ostatnim był dr inż. Mariusz Antolak.

 

Cykl "Biblioteka Podróżnika" wrócił po przerwie spowodowanej pandemią. "Jesteśmy po bardzo fajnym sezonie! Dzięki naszej akademickiej społeczności - pracownikom i sympatykom uczelni - odwiedziliśmy wiele ciekawych i inspirujących miejsc. Podzielili się naszymi słuchaczami swoimi wspomnieniami z podrózy do Ghany, Togo, Sardynii i krajów nadbałtyckich. Byliśmy też w Nowym Jorku, Berlinie i na Islandii" - podsumował Maciej Rynarzewski z Sekcji Promocji Biblioteki UWM.

W czwartek 19 stycznia mogliśmy wysłuchać prelekcji zatytułowanej "Islandia poza szlakiem". A wygłosił ją dr inż. Mariusz Antolak z Katedry Architektury Krajobrazu UWM, który na wyspę wybrał się w ramach działań swojej Fundacji "W Krajobrazie". "Islandia to nasz partner w projekcie Jadalny Krajobraz. Realizujemy taką kampanię edukacyjną - skierowaną do Polaków, Islandczyków i Norwegów - w której będziemy edukowali o tym, że jadalne rośliny możemy spotkać wszędzie i zachęcali do tego, żeby obsadzali się nimi dookoła - drzewami, krzewami - czy zaczęli hodować ogrody warzywne."

A jacy są Islandczycy? "Tacy jak my! Może trochę bardziej oschli, zdystansowani. Nie są może tak bardzo otwarci. Ale to też jest kwestia czasu. Czasami po kilku godzinach rozmowy udaje się ich otworzyć i nawiązać interesujący kontakt. Są wspaniali! Uwielbiają swój kraj i to mi się też w nich bardzo podoba" - mówi dr Antolak. "Islandia jest pięknym krajem, bardzo tajemniczym, magicznym, takim mistycznym i przyciągających. Polacy przyjeżdżają tam coraz częściej jako turyści. Islandia jest specyficzna, mocno skandynawska, intrygująca i  zagadkowa. Każdego dnia jest inna i bardzo zmienna. W ciągu jednego dnia możemy doświadczyć wszystkich pór roku. I to też wpływa na to, jacy są Islandczycy i jaki jest ten kraj."

Relację przygotowała Amelia Zalewska. A kolejny sezon Biblioteki Podróżnika wystartuje w marcu lub kwietniu.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: