Aktualności
23.05.2023

Afryka: historia - społeczeństwo - geostrategia - wyzwania

Na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zakończyła się kolejna edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowej Dni Afryki w Olsztynie. Jej tegoroczne hasło to: "Afryka: historia - społeczeństwo - geostrategia - wyzwania". Posłuchajcie naszej relacji.

 

Naukowcy z kilku ośrodków akademickich dyskutowali w poniedziałek 22 maja w Kortowie m.in. o turystyce, edukacji i walorach przyrodniczych różnych zakątków Afryki. Rozmawiano także o relacjach afrykańskich państw z Chinami czy Federancją Rosyjską.

"Afryka była zawsze przedmiotem zainteresowań pod kątem historycznym. Bo wszystko, co jest potrzebne dla rozwoju świata, znajduje się w Afryce. Trzeba tylko zrobić teraz tak, aby Afrykańczycy też z tego korzystali. By relacje były partnerskie, na zasadzie: win-win" - podkreśla dr hab. Bara Ndiaye, jeden z inicjatorów wydarzenia organizowanego od 20 lat na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

W tym roku w konferencji (która miała formę hybrydową) oprócz naukowców z UWM udział wzięli także przedstawiciele kilku innych ośrodków akademickich, m.in. Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Łódzkiego. "Staramy się co roku, aby program był bogaty. Konferencja ma charakter interdyscyplinarny. W tym roku dołączyła do nas Katedra Turystyki, Rekreacji i Ekologii UWM. Jej pracownicy w panelu posterowym - który bardzo urozmaicił naszą koferencję - przedstawiali, jak różnorodna jest oferta turystyczna krajów afrykańskich. Co nas bardzo cieszy - mieliśmy w tym roku także panel studencki."

Dr hab. Bara Ndiaye w swojej prelekcji opowiadał o napięciach politycznych w Senagalu. "Obecny prezydent zachowuje się jak dyktator. Chce wyeliminować z kolejnych wyborów lidera opozycji. Społeczeństwo jest przeciwko temu i to powoduje te napięcia" - podkreśla naukowiec.

Konferencji towarzyszył w tym roku także kiermasz rękodzieła z Madagaskaru. A wieczorem w klubie studenckim Antałek odbył się koncert muzyki senegalskiej.

Posłuchajcie relacji!

Dni Afryki to także wydarzenia towarzyszące. Niektóre z nich dopiero przed nami. "Staramy się, aby wydarzeniom naukowym towarzyszyły warsztaty międzykulturowe i spotkania. One nie tylko odbywają się w dniu konferencji. W tym roku odbył się już webinar dla nauczycieli, poświęcony edukacji międzykulturowej  w Afryce. Odbyły się także spotkania poświęcone Senegalowi dla społeczności w Barczewie. 5 czerwca zamykamy ten cykl spotkaniem poświęconym kobietom Teranga" - mówi prof. Iwonna Anna Ndiaye.

Relację przygotował Piotr Szauer.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: