Aktualności
30.05.2023

Prof. Maria Siemionow Doktorem Honoris Causa UWM. "To ogromny zaszczyt i honor"

31 maja Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie będzie obchodził swoje święto. Uroczystość w kortowskim Centrum Konferencyjnym rozpocznie się o 9:30 i będzie miała szczególny charakter. Tytułem Doktora Honoris Causa UWM wyróżniona zostanie prof. Maria Siemionow - wybitna specjalistka w dziedzinie chirurgii i transplantologii, pracująca na co dzień w Stanach Zjednoczonych.  W historii medycyny zapisała się jako osoba, która dokonała pierwszej w USA udanej operacji przeszczepienia twarzy.

Prof. Maria Siemionow w Kortowie spotkała się dziś z Rektorem UWM a także z dziennikarzami. Podkreślała, że uhonorowanie tytułem Doktora Honoris Causa to dla niej bardzo duże wyróżnienie. "To ogromne wyróżnienie w życiu każdego specjalisty, naukowca. Uniwersytet - który nadaje takie wyróżnienie niecodziennie - bierze pod uwagę całokształt pracy osoby wyróżnionej. Nie mogę więc powiedzieć nic więcej, niż to, że jest to ogromny zaszczyt i honor, ale również przyjemność uczestniczenia  w tym bardzo pięknym ceremoniale" - mówiła naszemu reporterowi.

Od 1995 roku prof. Maria Siemionow kieruje oddziałem chirurgii plastycznej i mikrochirurgii w Klinice Medycyny w Cleveland w stanie Ohio. Tam także od 2005 roku jest profesorem na wydziale chirurgicznym. W Kortowie spotka się także z innymi lekarzami pracującymi za granicą. 1 czerwca rozpocznie się tu bowiem IV Światowy Zjazd Lekarzy Polskich oraz XI Kongres Polonii Medycznej z okazji 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika.

Z prof. Marią Siemionow spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Uroczystości w Centrum Konferencyjnym przewodniczyć będzie Rektor UWM. Prof. Jerzego Przyborowskiego zapytaliśmy, na co będzie chciał zwrócić uwagę w swoim przemówieniu z okazji święta uczelni. Posłuchajcie!

Dodajmy, że podczas jutrzejszej uroczystośći wręczona zostanie także uczelniana Statuetka Nicolaus Copernicus. To wyróżnienie odbierze prof. Danuta Kruk z Wydziału Matematyki i Informatyki -  za wybitne osiągnięcia naukowe i eksperckie, w szczególności z zakresu magnetycznego rezonansu jądrowego, oraz za dotychczasowy wkład w rozwój naukowy i tworzenie dobrego wizerunku Uniwersytetu na arenie międzynarodowej.

Święto UWM będzie transmitowane na stronie uczelni.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: