Aktualności
01.06.2023

Lekarze z całego świata obradują na UWM

1 czerwca na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oficjalnie rozpoczął się IV Światowy Zjazd Lekarzy Polskich i XI Kongres Polonii Medycznej. W obradach w kortowskim Centrum Konferencyjnym uczestniczy kilkuset medyków z całego świata identyfikujących się z polską kulturą.

 

Gości wydarzenia w czwartek rano przywitał Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski. "Jesteśmy młodą uczelnią. Za rok będziemy obchodzić srebrny jubileusz. Uniwersytet tworzy obecnie 17 wydziałów. Mamy także Collegium Medicum z Wydziałem Lekarskim i Szkołą Zdrowia Publicznego. To daje nam dodatkowy asumpt do tego, żeby jeszcze bardziej się rozwijać i umiędzynaradawiać" - podkreślał w swoim przemówieniu. "Państwo przyjechaliście tu z różnych stron świata. To dla Uniwersytetu coś niesamowitego. Chciałbym bardzo serdecznie podziekować, że jesteście tutaj z nami. Ale chciałbym też na pierwszym miejscu podziękować organizatorom - czyli Naczelnej Izbie Lekarskiej oraz Warmińsko-Mazurskiej Izbie Lekarskiej. Także Panu prof. Sergiuszowi Nawrockiemu, który wspólnie z panią prezes Anną Lella pracowali, by ten kongres odbył się tutaj."

Światowe zjazdy polskich medyków połączone z Kongresem Polonii Medycznej odbywają się co trzy lata (wyjątkiem była pandemia). Za każdym razem gospodarzem jest inne miasto. A w tym roku lekarze z całego świata spotkali się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. "Wyjątkowość tego wydarzenia polega na tym, że spotykają się lekarze, którzy mają rozmaite związki z Polską i którzy żyją oraz praktykują za granicą – w Ameryce, Kanadzie, Skandynawii czy w Europie Wschodniej. To dla nich szansa, aby się spotkać oraz pochwalić sukcesami i osiągnięciami, bo polscy lekarze mają wielki wkład w rozwój współczesnej medycyny" - podkreśla Anna Lella, prezeska Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie i przewodnicząca komitetu organizacyjnego.

Dyskusja naukowa toczy się wokół najbardziej aktualnych problemów. Autorami wystąpień są osoby ze środowiska akademickiego, które zajmują się kluczowymi i przełomowymi zagadnieniami, które w istotny sposób zmieniają możliwości leczenia najcięższych chorób w praktyce klinicznej na całym świecie. Wśród nich są oczywiście lekarze i naukowcy z Collegium Medicum UWM, którzy również mają zasługi w tym zakresie.

Jedną z pierwszych sesji naukowych poprowadziła prof. Maria Siemionow, która w tym tygodniu podczas Święta UWM została uhonorowana tytułem doctora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W programie znajduje się również wystąpienie prof. Johna Adlera - amerykańskiego neurochirurga, który stworzył urządzenie ZAP, z którego korzysta Uniwersytecki Szpital Kliniczny.

Wykład specjalny na inaugurację kongresu wygłosił prof. Włodek Łopaczyński - rodowity olsztynianin, który od 40 lat mieszka w USA i pracuje w National Cancer Institute w Bethhesdzie. "Cieszę się, że tutaj jestem i czuję się zaszczycony. Po raz pierwszy uczestniczę w tym kongresie, jednak w trakcie swojego 40-letniego już pobytu w Stanach Zjednoczonych starałem się konsolidować środowisko polskich lekarzy, którzy tak jak ja zamieszkali za oceanem, ale ukończyli polskie uczelnie. Jednym z moich największych osiągnięć w działalności polonijnej było powołanie stowarzyszenia absolwentów obecnego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Prof. Maria Siemionow mówiła wczoraj podczas święta UWM, że nigdy nie powinniśmy zapominać, skąd pochodzimy. Uważam, że jest to bardzo ważne i dlatego staram się działać na rzecz integracji środowiska polonijnego" - mówił prof. Włodek Łopaczyński.

Prof. Łopaczyński przyznał też, że tytuł wykładu, czyli „Muzyka i medycyna” koreluje z jego osobistymi zainteresowaniami. "Moją specjalizacją jest onkologia, ale gdy dowiedziałem się, że będę wygłaszał specjalny wykład na inaugurację kongresu, to postanowiłem opowiedzieć o czymś, co zainteresuje wszystkich lekarzy tutaj zgromadzonych. Myślę, że ten temat jest uniwersalny. Ponadto mam ku temu podstawy, bo jestem absolwentem Szkoły Muzycznej w Olsztynie i miałem nawet dylemat, czy iść w kierunku muzycznym czy studiować medycynę. Myślę, że podjąłem dobrą decyzję, iż zostałem lekarzem, ale moją pasją jest muzyka i sam gram na fortepianie oraz akordeonie, a także próbuję nauczyć się gry na skrzypcach" - tłumaczył.

Na piątek 2 czerwca zaplanowano sesję historyczną poświęconą 550-leciu urodzin Mikołaja Kopernika. Oprócz debat naukowych goście będą mogli skorzystać z takich atrakcji jak wycieczka do Lidzbarka Warmińskiego czy festiwal zespołów rockowych, w których grają lekarze. IV Światowy Zjazd Lekarzy Polskich i XI Kongres Polonii Medycznej z okazji 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika potrwa do 4 czerwca.

Relację przygotowała Marta Wiśniewska.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: