Aktualności
05.06.2023

Co można znaleźć na brzegu Jeziora Kortowskiego?

Zatopione kajaki, meble, krzesła, opony, wózki sklepowe i oczywiście mnóstwo butelek, puszek i kapsli wyłowili w weekend z Jeziora Kortowskiego członkowie Akademickiego Klubu Płetwonurków Skorpena. To już tradycja, że przed startem sezonu plażowego dbają o ten akwen.

Foto: AKP Skorpena

Akademicki Klub Płetwonurków "Skorpena" zaprosił do wspólnego sprzątania studentów i pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, ale też wszystkich chętnych mieszkańców Olsztyna. To, co nurkowie znaleźli na brzegu Jeziora Kortowskiego zaskoczyło ich samych...

"Spodziewaliśmy się mniejszej ilości śmieci. A wyciągnęliśmy kajaki, meble, opony, rury, wózki sklepowe. Było co wyciągać. A ja byłam bardzo zaskoczona tym, że ludzie wpadli na pomysł, żeby coś takiego wrzucić do jeziora. Są przecież punkty, gdzie można bezpłatnie oddawać takie rzeczy. Ale dobrze, że już ich tam nie ma"  - mówiła w studiu Radia UWM FM prezeska klubu Aleksandra Furmańska. "Większe rzeczy musieliśmy wyciągać przy pomocy lin w kilka osób. Ale udało się!

W jeziorze znaleziono też oczywiście mnóstwo butelek, puszek i kapsli... "To była znaczna ilość worków. Prosimy więc o wyrzucanie śmieci do śmietników lub odpowiednich punktów."

Akademicki Klub Płetwonurków "Skorpena" niebawem świętować będzie swój jubileusz. Jakie ma jeszcze plany na kolejne miesiące? Posłuchajcie!  Z Aleksandrą Furmańską rozmawiał Piotr Szauer.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: