Aktualności
07.06.2023

LOFAR Family Meeting

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie będzie gospodarzem międzynarodowej konferencji naukowej LOFAR Family Meeting 2023. Od 12 do 16 czerwca w Kortowie spotkają się radioastronomowie wykorzystujący w swych badaniach wyniki obserwacji wykonanych radioteleskopem LOFAR.

 

W dniach 12-16 czerwca na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie około 150 naukowców z całego świata przedstawi wyniki swoich badań, a także wykłady przeglądowe związane z obserwacjami wykonanymi za pomocą radioteleskopu sieci LOFAR. Ten unikalny przyrząd, składający się z osobnych elementów rozlokowanych w kilku krajach Europy, działa na zasadzie interferometru radiowego, chociaż każdy z elementów jest w istocie niezwykle skomplikowanym systemem anten. Spośród przeszło 50 tzw. stacji systemu LOFAR, trzy ulokowano na terenie Polski. Stacja będąca własnością Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie znajduje się w Bałdach.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Philip Best, Rossella Cassano, Marcin Hajduk, Volker Heesen, Jason Hessels, Leon Koopmans, Leah Morabito,  Anna Nelles, Shane O'Sullivan, Hanna Rothkaehl, Huub Rottgering, Dominik Schwarz, Cyril Tasse i Pietro Zucca.

LOFAR jest instrumentem pozwalającym na badanie bardzo szerokiego wachlarza zagadnień, zatem tematyka obejmie pogodę kosmiczną i badanie Słońca, pomiary ośrodka międzygwiazdowego, wyniki obserwacji gwiazd, w tym bardzo egzotycznych pulsarów, ale przede wszystkim wyniki obserwacji najdalszych obiektów w znanym Wszechświecie, radiogalaktyk i kwazarów, co jest niezwykle ważne w zrozumieniu tematów kosmologicznych.

Część wyników prac badawczych zostanie przedstawiona w postaci posterów, których kilkadziesiąt na czas trwania konferencji ozdobi dolny hol Centrum Konferencyjnego UWM w Olsztynie, gdzie wydarzenie będzie się odbywało.

Lofar Family Meeting wpisuje się w obchody Roku Mikołaja Kopernika, dlatego zaplanowano specjalne spotkanie w Zamku Kapituły Warmińskiej, podczas którego przedstawiona zostanie sylwetka wielkiego polskiego astronoma.

Szczegółowy program i inne informacje znajdują się na stronie konferencji.


Przyjaciele - stań się jednym z nich: