Aktualności
12.10.2023

Jak zmieni się w najbliższym czasie krajobraz Kortowa?

Nie jest tajemnicą, że w Kortowie znajduje się jeden z najpiękniejszych kampusów akademickich w naszym kraju (a może i w Europie). Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie cały czas dba o to, by udoskonalać tę przestrzeń, odpowiadając przy tym na potrzeby studentów i pracowników. O czym na naszej antenie opowiadał kanclerz uczelni, Bogusław Stec.

Grafika: Projekt zagospodarowania plaży w Kortowie (Joanna Majewska)

Już od kilku miesięcy zmienia się plaża w Kortowie. Teren przygotowywany był m.in. pod kątem organizacji tam juwenaliów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ale nie tylko. Najważniejsze prace dopiero przed nami.

"Część prac wykonaliśmy przed sezonem. Były one związane z likwidacją ciągów pieszych i utworzeniem nowych. A w tej chwili trwają prace projektowe nad aranżacją całej przestrzeni plaży kortowskiej. Wymaga ona jeszcze dopracowania. Będziemy mieli nową plażę w nowym zagospodarowaniu i mam nadzieję, że spotka się to z przychylnością społeczności akademickiej" - mówi Bogusław Stec, Kanclerz UWM. "Plaża ma służyć studentom i pracownikom. To najważniejsze założenia nowej koncepcji. W mojej ocenie zmieni się dużo. Pojawi się sporo miejsc, gdzie będzie można rekreacyjnie spędzić czas (podesty drewniane, miejsca na grilla i paleniska, strefa jogi i strefa food trucków). Plaża ma być również dostosowana do potrzeb organizacji Kortowiady. To miejsce, w którym będzie się ona odbywać i chcemy, żeby to zaplecze imprezy zostało również zabezpieczone w dokumentacji dotyczącej realizacji zmian na plaży".

Ale to nie jedyne zmiany planowane w najbliższym czasie w kampusie UWM. "Z tą samą projektantką panią Joanną Majewską (absolwentką architektury krajobrazu na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa UWM) pracujemy nad tym, aby uwspólnić małą architekturę ogrodową na całym uniwersytecie. Dostrzegalne gołym okiem jest również to, że próbujemy poprawić architekturę drogową. Z naszej analizy wynika, iż na terenie Kortowa mamy mnóstwo stojaków rowerowych, które nie spełniają oczekiwań rowerzystów. Sukcesywnie wymieniamy je na stojaki dostosowane do potrzeb rowerzystów. Pojawiają się też nowe wiaty rowerowe."

Z Bogusławem Stecem rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

Przed rokiem Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zaprosił także społeczność akademicką do zgłaszania własnych pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni w Kortowie. Wyniki pierwszej edycji konkursu Otwarty Budżet Akademicki poznaliśmy w marcu. Wśród propozycji zgłoszonych przez studentów najlepszy okazał się projekt Disc Golf & Grillove Kortowo, który zakłada budowę osiemnastodołkowego pola do gry w Disc Golfa wraz z przygotowaniem miejsca do wypoczynku i nauki ze stołami i ławami oraz miejscem na grilla. Pracownicy UWM jako projekt do realizacji wskazali natomiast Zielone wiaty rowerowe. Pomysł jest ukłonem w stronę fanów jednośladów - zakładał on bowiem budowę drewnianej wiaty na sześć rowerów ze stacją napraw dla rowerów oraz ładowarką. Dach wiaty ma być pokryty roślinnością.

"W chwili obecnej przystąpiliśmy do wykonania Zielonej wiaty rowerowej, która ma powstać w okolicy DS 2. Ukończona jest także dokumentacja dotycząca budowy pola do disc golfa. Lada dzień rozpoczniemy prace i mam nadzieję, że już w listopadzie będziemy mogli porzucać dyskami przy Jeziorze Starodworskim i w okolicach Górki Kortowskiej" - mówił na naszej antenie kanclerz UWM.

A kiedy wystartuje druga edycja Otwartego Budżetu Akademickiego i jakie będą jego założenia? "Podobne jak przed rokiem. Znów będzie podział na projekty studenckie i pracownicze. Start OBA planujemy w listopadzie podczas Student Expo."

Przyjaciele - stań się jednym z nich: