Aktualności
20.10.2023

Nowy rok w Szkole Doktorskiej UWM

40 osób rozpoczęło w październiku naukę w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Niedawno swoje prace doktorskie obronili jej pierwsi absolwenci. O tegorocznej rekrutacji i tym, jak rozwija się kształcenie młodych naukowców rozmawialiśmy z prof. Pawłem Brzuzanem.

 

"Nie kryję mojego entuzjazmu, że wśród młodych ludzi są tacy, którzy szukają swojego szczęścia, ale też widzą je w pracy naukowej. Bardzo mnie to cieszy!" - mówił nam prof. Paweł Brzuzan, dyrektor Szkoły Doktorskiej UWM w Olsztynie. "W tym roku na pierwszym roku będzie studiowało u nas 40 osób. W tym gronie jest 9 osób z zagranicy. Szczególnie to budzi mój entuzjazm. Zawsze myśleliśmy o tym, żeby szkoła była międzynarodowa i to, co wprowadziliśmy w zeszłym roku - czyli kształcenie w języku angielskim - było dla kogoś. I to się sprawdza. Mamy ciekawe pomysły, ciekawy program kształcenia. I myślę, że wyjdą z tego same fajne rzeczy!".

Do Szkoły Doktorskiej dostali się w tym roku absolwenci studiów magisterskich pochodzący z Polski, Ukrainy, Nigerii, Kenii, Ghany, Libanu i państw azjatyckich. "Głównie są to przedstawiciele państw afrykańskich. To normalna teraz sprawa w szkołach doktorskich. Niektórzy są nam już znani, ponieważ studiowali w Uniwersytecie i poznali tu swoich potencjalnych promotorów. Także jestem przekonany, że nasza Szkoła Doktorska staje się naprawdę międzynarodowa!"

Z prof. Pawłem Brzuzanem spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 

Na wszystkich latach studiów w Szkole Doktorskiej UWM kształci się obecnie łącznie 159 osób. "Mamy już także trójkę absolwentów Szkoły Doktorskiej. Bardzo się z tego cieszę, bo to pierwsi doktoranci, którzy przecierali szlaki i tę szkołę skończyli!" - mówi prof. Brzuzan.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: