Aktualności
31.10.2023

Znamy wyniki V edycji konkursu Studencki Grant Rektora

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie ogłosił wyniki V edycji konkursu Studencki Grant Rektora. O finansowe wsparcie na realizację projektów badawczych mogli starać się przedstawiciele działających na uczelni kół naukowych. O szczegóły zapytaliśmy prof. Sławomira Przybylińskiego.

 

"To bardzo ważna i cenna inicjatywa. Konkurs jest skierowany do kół naukowych działających na naszym Uniwersytecie - do dużej grupy młodych ludzi, którzy angażują się w różne inicjatywy naukowe i mają ciekawy pomysł na badania"  - przypomina prof. Sławomir Przybyliński, Prorektor ds. studenckich UWM. "W tym roku swoje projekty złożyło 21 kół naukowych. Eksperci z danych dziedzin ocenili te wnioski i rekomendowali do finansowania. Swoją opinię wydaje również Rada Kół Naukowych. Czyli procedura jest wieloetapowa, żeby bardzo merytorycznie spojarzeć na te wszystkie projekty."

Z prof. Sławomirem Przybylińskim rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

W tym roku do całkowitego lub częściowego finansowania zakwalifikowano osiem projektów zgłoszonych przez 9 kół naukowych. Łączna kwota, którą uczelnia przekaże na badania to ponad 92 tysiące złotych.

1. Studenckie Koło Slawistyczne -  "Świat w ruchu, czyli (nie)ludzka mobilność. Wokół fenomenu migracji"
2. Koło Naukowe Inżynierii Eksploatacji Pojazdów i Maszyn - "Budowa EV na bazie klasycznego pojazdu z napędem konwencjonalnym"
3. Naukowe Koło Biotechnologów - "Występowanie wybranych polimorfizmów w genach związanych z odczuwaniem smaku (Tasr1, Gnat3 i SLC2A4) u studentów i pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w kontekście ich preferencji żywieniowych"
4. Koło Naukowe Higienistów Żywności - "Ocena zanieczyszczenia baranich osłonek naturalnych pozyskanych z różnych rejonów geograficznych"
5. Koło Naukowe Biologii Medycznej EXON - "Stan zapalny a rezystyna - czy adipokina może być biomarkerem?"
6. Międzywydziałowe Koło Naukowe Biochemii Medycznej - "Polimorfizm w genie białka wiążącego witaminę D (rs4588) i jego wpływ na poziom białka oraz aktywnej formy witaminy D u pacjentów ze schorzeniami okulistycznymi"
7. Międzynarodowe Koło Naukowe Geomatyki i Nawigacji Satelitarnej (GeoSiN) - "Analiza możliwości wykorzystania niskobudżetowych zestawów pomiarowych i smartfonów do oceny jakości oświetlenia i inwentaryzacji przejść dla pieszych"    
8. Koło Naukowe Gastronomii Sztuki Kulinarnej oraz Koło Naukowe Towaroznawczej Oceny Sensorycznej - "Wykorzystanie owadów jadalnych w projektowaniu innowacyjnych wyrobów kulinarnych"

Z przedstawicielami większości kół naukowych, które otrzymały w tym roku Studencki Grant Rektora rozmawiali nasi reporterzy - Filip Tomkiel i Kacper Opalla. Posłuchajcie!

A pełne wyniki piątej edycji konkursu Studencki Grant Rektora znajdziecie na stronie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: