Aktualności
14.11.2023

Dziewczyna od Jeleni laureatką konkursu Popularyzacja - Grywalizacja

Mgr inż. Jagoda Czajkowska - doktorantka w Katedrze Hodowli Zwierząt Futerkowych i Łowiectwa na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt UWM w Olsztynie i nasza radiowa Dziewczyna od jeleni - została laureatką konkursu Popularyzacja - Grywalizacja organizowanego przez portal e-doktorant!

 

Konkurs "Popularyzacja - Grywalizacja" skierowany jest do studentów, doktorantów oraz młodych naukowców, którzy zajmują się popularyzacją nauki. Mogą brać w nim udział także koła naukowe. Popularnonaukowe materiały przygotowane przez użytkowników portalu zostaną poddane ocenie merytorycznej jury oraz opinii społeczności skupionej wokół portalu edoktorant.pl.

Mgr inż. Jagoda Czajkowska zgosiła w tym roku do konkursu dwa swoje artykuły: "Morderczy stres" oraz "Legenda o głuszcu". I... oba zostały nagrodzone, w dwóch odrębnych dziedzinach: nauki rolnicze oraz  nauki ścisłe i przyrodnicze + dziedzina nauk weterynaryjnych.

"Była możliwość umieszczenia w konkursie dwóch artykułów. Jeden i drugi opowiadał o leśnej tematyce. Jeden odnosił do moich ukochanych jeleniowatych. Opowiadał o miopatii stresowej, czyli dość specyficznej jednostce chorobowej występującej w przypadku nagłego schwytania jeleniowatego. To powoduje tak ogromny stres, że zwierzę może po prostu paść" - tłumaczy Jagoda. "Drugi artykuł odnosił się natomiast do głuszców - ich mało liczebnej populacji. Muszę przyznać, że jest to nasza rodzinna legenda o głuszcu, ponieważ specjalnie do tego artykułu moja mama zrobiła swoją akwarelę. I moim zdaniem to właśnie dzięki temu ten artykuł wygrał! Więc jest to nasza rodzinna nagroda."

Z Jagodą Czajkowską rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

Przypominamy, że Jagoda Czajkowska o nauce opowiada także regularnie w naszych radiowych... Postojach z Nauką. A jako Dziewczyna od Jeleni popularyzuje także wiedzę o jeleniowatych na Instagramie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: