Orkiestra Akademicka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie świętowała swoje 15. urodziny. Jubileuszowy koncert odbył się 18 listopada w Centrum Konferencyjnym. A na scenie muzykom towarzyszył gość specjalny – Krzysztof Iwaneczko, zwycięzca szóstej edycji programu The Voice Of Poland.
To wyjątkowy wieczór i wyjątkowa okazja. 15 lat temu mój poprzednik – pan rektor prof. Ryszard Górecki – zdecydował o powołaniu kolejnej muzycznej agendy w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Mieliśmy znany na całym świecie Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka. Mieliśmy znany na całym świecie Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” A dzisiaj cieszymy sie z piętnastolecia znanej na całym świecie uniwersyteckiej Orkiestry. Może trochę jest w tym wróżby. Ale przecież wróciliście właśnie z Czarnogóry – przypominał przed sobotnim koncertem Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski.
„Ta orkiestra przeszła swego czasu metamorfozę. Są na pewno osoby, które pamiętają żółto-niebieskie mundurki i typową formułę orkiestry dętej. Dzisiaj ta orkiestra przypomina orkiestrę symfoniczną. Gratuluję panu Rafałowi Krauze! Sześć lat temu poszukiwaliśmy osoby, która byłaby w stanie tknąć w ten zespół ducha. W Olsztynie pojawił się wtedy młody instrumentalista, który podjął się również prowadzenia orkiestry dętej w Iławie. Udało się do niego dotrzeć i przekonać go, by to tu najpierw przejął orkiestrę dętą a potem dokonał tej cudownej metamorfozy, którą dziś możemy się zachwycać!”.
Orkiestra Akademicka UWM działa w Kortowie od 2008 roku. A od sześciu lat opiekuje się nią Rafał Krauze. Jak wspomina tę drogę? „To była trudna i wyboista droga. Na początku na próby przychodziło 6-8 osób. Nie graliśmy koncertów. Udało się pościągać ludzi ze szkoły muzycznej. Miałem problem z niektórymi instrumentami (waltornie, sakshorny tenorowe). Zacząłem więc przekształcać orkiestrę w taki big-band – orkiestrę rozrywkową. Rok temu przy projekcie James Bond Symfonicznie zainwestowaliśmy w smyczki. Kosztowało to nas mnóstwo pracy. Musieliśmy przearanżować wszystkie utwory. Najważniejsze jest jednak to, że mamy zaufanie władz Uniwersytetu. Dzięki temu ja też czuję się swobodnie i mogę kreować rzeczywistość i to jak będzie wyglądała ta orkiestra. Jeżeli tak będzie dalej, orkiestrę czekają kolejne lata prosperity!”
Podczas jubileuszowego koncertu Orkiestry Akademickiej UWM na scenie kortowskiej Centrum Konferencyjnego wybrzmiały kompozycje znane z dwóch ostatnich programów zespołu – „James Bond Symfonicznie” oraz „Disco Symfonicznie”. Wspólnie z gościem specjalnym – wokalistą Krzysztofem Iwaneczko – muzycy wykonali także m.in. jego najnowszy singiel „Miłość” czy piosenkę z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego „Lubię wracać tam gdzie byłem”.
„Orkiestra i dyrygent trafili w mój gust. Dali mnóstwo swobody. A z drugiej strony wykazali się ogromnym kunsztem wykonawczym – w bardzo ciekawy sposób wykonali te utwory. Ta miłość do muzyki tutaj u Was na uniwersytecie jest bardzo odczuwalna. I ja się z tego bardzo cieszę. Jestem pełen podziwu i dziękuję za zaproszenie. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś razem gdzieś wystąpimy!” – chwalił Orkiestrę Akademicką UWM wokalista, a zawodowo także wykładowca na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Posłuchajcie relacji, którą przygotował Piotr Szauer!
W 2024 roku Orkiestra Akademicka UWM planuje nagranie swojej pierwszej płyty. Będzie także pracować nad nowym programem złożonym z polskich piosenek.