Aktualności
20.11.2023

15 lat Orkiestry Akademickiej UWM

Orkiestra Akademicka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie świętowała swoje 15. urodziny. Jubileuszowy koncert odbył się 18 listopada w Centrum Konferencyjnym. A na scenie muzykom towarzyszył gość specjalny - Krzysztof Iwaneczko, zwycięzca szóstej edycji programu The Voice Of Poland.

 

"To wyjątkowy wieczór i wyjątkowa okazja. 15 lat temu mój poprzednik - pan rektor prof. Ryszard Górecki - zdecydował o powołaniu kolejnej muzycznej agendy w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Mieliśmy znany na całym świecie Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka. Mieliśmy znany na całym świecie Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo" A dzisiaj cieszymy sie z piętnastolecia znanej na całym świecie uniwersyteckiej Orkiestry. Może trochę jest w tym wróżby. Ale  przecież wróciliście właśnie z Czarnogóry" - przypominał przed sobotnim koncertem Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski. "Ta orkiestra przeszła swego czasu metamorfozę. Są na pewno osoby, które pamiętają żółto-niebieskie mundurki i typową formułę orkiestry dętej. Dzisiaj ta orkiestra przypomina orkiestrę symfoniczną. Gratuluję panu Rafałowi Krauze! Sześć lat temu poszukiwaliśmy osoby, która byłaby w stanie tknąć w ten zespół ducha. W Olsztynie pojawił się wtedy młody instrumentalista, który podjął się również prowadzenia orkiestry dętej w Iławie. Udało się do niego dotrzeć i przekonać go, by to tu najpierw przejął orkiestrę dętą a potem dokonał tej cudownej metamorfozy, którą dziś możemy się zachwycać!".

Orkiestra Akademicka UWM działa w Kortowie od 2008 roku. A od sześciu lat opiekuje się nią Rafał Krauze. Jak wspomina tę drogę? "To była trudna i wyboista droga. Na początku na próby przychodziło 6-8 osób. Nie graliśmy koncertów. Udało się pościągać ludzi ze szkoły muzycznej. Miałem problem z niektórymi instrumentami (waltornie, sakshorny tenorowe). Zacząłem więc przekształcać orkiestrę w taki big-band - orkiestrę rozrywkową. Rok temu przy projekcie James Bond Symfonicznie zainwestowaliśmy w smyczki. Kosztowało to nas mnóstwo pracy. Musieliśmy przearanżować wszystkie utwory. Najważniejsze jest jednak to, że mamy zaufanie władz Uniwersytetu. Dzięki temu ja też czuję się swobodnie i mogę kreować rzeczywistość i to jak będzie wyglądała ta orkiestra. Jeżeli tak będzie dalej, orkiestrę czekają kolejne lata prosperity!"

Podczas jubileuszowego koncertu Orkiestry Akademickiej UWM na scenie kortowskiej Centrum Konferencyjnego wybrzmiały kompozycje znane z dwóch ostatnich programów zespołu - "James Bond Symfonicznie" oraz "Disco Symfonicznie". Wspólnie z gościem specjalnym - wokalistą Krzysztofem Iwaneczko - muzycy wykonali także m.in. jego najnowszy singiel "Miłość" czy piosenkę z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego "Lubię wracać tam gdzie byłem".

"Orkiestra i dyrygent trafili w mój gust. Dali mnóstwo swobody. A z drugiej strony wykazali się ogromnym kunsztem wykonawczym - w bardzo ciekawy sposób wykonali te utwory. Ta miłość do muzyki tutaj u Was na uniwersytecie jest bardzo odczuwalna. I ja się z tego bardzo cieszę. Jestem pełen podziwu i dziękuję za zaproszenie. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś razem gdzieś wystąpimy!" - chwalił Orkiestrę Akademicką UWM wokalista, a zawodowo także wykładowca na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Posłuchajcie relacji, którą przygotował Piotr Szauer!

W 2024 roku Orkiestra Akademicka UWM planuje nagranie swojej pierwszej płyty. Będzie także pracować nad nowym programem złożonym z polskich piosenek.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: