Aktualności
23.04.2024

Zagrożenia stanu wód powierzchniowych w Polsce

Za nami kolejny z serii wykładów organizowanych w ramach cyklu "Spotkania z nauką" w Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Kortosfera gościła w poniedziałek 22 kwietnia prof. Renatę Augustyniak-Tunowską z Katedry Inżynierii Ochrony Wód i Mikrobiologii Środowiskowej na Wydziale Geoinżynierii UWM. Temat jej prelekcji to "Zagrożenia stanu wód powierzchniowych w Polsce oraz możliwości ich ochrony i rekultywacji."

 

Foto: Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji "Kortosfera"

"Wskaźniki, które wynikają z badań prowadzonych przez Państwową Inspekcję Ochrony Środowiska, nie napawają optymizmem! Ponad osiemdziesiąt procent wód jeziornych i ponad dziewięćdziesiąt procent wód rzecznych jest w złym stanie - jeżeli chodzi o parametry chemiczne i biologiczne" - podkreśla prof. Renata Augustyniak-Tunowska.

Najbardziej szkodliwa jest... nadmierna obecność człowieka. "I działalność w bezpośredniej bliskości jeziora" - podkreśla badaczka z UWM. "Jeżeli blisko jeziora jest zabudowa, występuje betonowanie brzegów, niszczenie roślinności szuwarowej (czyli tej ostatniej linii obrony jezior przed zanieczyszczeniami), efektem tego jest to, że woda prędzej czy później robi się zielona i dochodzi do zakwitów glonów. A to wydatnie utrudnia korzystanie z tych wód jeziornych użytkownikom, turystom czy do innych celów."

W jakim stanie jest Jezioro Kortowskie? Jakie są możliwości ochrony i rekultywacji jezior? Posłuchajcie naszej rozmowy!

 

Relację przygotował Szymon Świniarski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: