Aktualności
29.04.2024

Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu na UWM

Kończy się kwiecień, czyli Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Koło Naukowe Wolontariatu działające na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przez ostatnie tygodnie prowadziło w mediach społecznościowych akcję informacyjną. Przy wsparciu Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami UWM zorganizowało też warsztaty sensoryczne. O tych inicjatywach opowiedziały nam Alicja Zieleniewska i Julia Barczak. Posłuchajcie!

 

Tegoroczne hasło Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu to: "Świadomość – Akceptacja – Docenienie: od przetrwania do rozwoju". Podkreśla ono potrzebę kreowania wspierającego i włączającego społeczeństwa, w którym osoby autystyczne mogą rozwijać się i realizować swój potencjał. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim takie działania podejmowane są już od dawna!

Koło Naukowe Wolontariatu (wspólnie z Uniwersyteckim Centrum Wsparcia UWM i Biurem ds. Osób z Niepełnosprawnościami UWM) zorgaznizowało cykl wydarzeń, których głównym celem było edukowanie na temat autyzmu i osób w spektrum. Studenci robili to m.in. podczas Dnia Otwartego UWM. Natomiast 17 kwietnia zaprosili społeczność akademicką na pokaz filmu "Temple Grandin" (w reżyserii M. Jackson) w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej. To biograficzna opowieść o naukowczyni, ekpertce od zachowań zwierząt, autorce licznych publikacji, która jest osobą w spektrum autyzmu.

18 kwietnia opiekunka koła naukowego dr Bożena Chrostowska zorganizowała szkolenie online dla studentów - "ABC spektrum autyzmu", podczas którego tłumaczyła czym jest neuroróżnorodność i co możemy zrobić, by bardziej doceniać jej potencjał. Kilka dni później w podobnym szkoleniu - ale już stacjonarnie - udział mogli wziąć pracownicy UWM. Ale to jeszcze nie wszystko!

"24 kwietnia zorganizowaliśmy warsztaty sensoryczne, które miały na celu uświadamiać ludzi o istocie zaburzeń sensorycznych, które bardzo często współwystępują ze spektrum autyzmu. We wtorki na naszym profilu na FB pojawiały się posty uświadamiające" - opowiadały w naszym studiu Alicja Zieleniewska i Julia Barczak. "Ciężko jest poprzez jedną akcję, jeden wykład czy warsztaty przedstawić, czym jest spektrum autyzmu. Można by to tym mówić godzinami! Ale naszym głównym celem było to, aby osoby ze spektrum stały się trochę bardziej widoczne. Aby pokazać, że istniejemy. Jesteśmy w waszej piekarni czy na wydziale. Jesteśmy waszymi kasjerami, doktorami, dentystami. Chcielibyśmy, żeby ta akcja była takim czynnikiem zapalającym!".

Z Alicją Zieleniewską i Julią Barczak rozmawiał Szymon Świniarski. Posłuchajcie!

 

Dodajmy, że w związku z bardzo dużym zainteresowaniem szkoleniem dla pracowników uczelni zorganizowanym pod hasłem „Wsparcie edukacyjne osób w spektrum autyzmu studiujących na UWM" 8 maja w godzinach 10:00-12:00 zaplanowano jego kolejną odsłonę. Poprowadzi je dr Bożena Chrostowska (w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej w sali 116 p. I, ul. Oczapowskiego 12 B).

Link do rejestracji znajdziecie TU. Osoba do kontaktu: Dorota Filip (telefon: 89 5233866 lub mail: dorota.filip@uwm.edu.pl).

Przyjaciele - stań się jednym z nich: