Aktualności
16.05.2024

Wyjątkowa konferencja naukowa w Rzymie. Wydział Teologii UWM świętuje swoje 25-lecie

Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie świętuje w tym roku swoje 25-lecie. Z tej okazji w dniach 6-8 maja na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie zorganizowano Międzynarodową Konferencję Naukową poświęconą kardynałowi Stanisławowi Hozjuszowi.

Choć Wydział Teologii UWM w Olsztynie powstał - podobnie, jak uczelnia - w 1999 roku, jest spadkobiercą tradycji kilku wieków nauczania teologii na Warmii. Uniwersyteckie godło nieprzypadkowo przedstawia symboliczne drzewo z trzema korzeniami. Jednym z tych korzeni jest Wydział Teologii, który kontynuuje tradycję Warmińskiego Instytutu Teologicznego.

"Pomysł na konferencję o Hozjuszu - wielkim człowieku Kościoła i Warmii - to była idea, która narastała. Chcieliśmy pokazać, że Wydział Teologii jest od początku jednym z trzech założycieli (w sensie instytucjonalnym) Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Połączyliśmy obchodzenie jubileuszu z postacią Hozjusza i z Papieskim Uniwersytetem Gregoriańskim w Rzymie, gdzie do dziś pracują jezuici, których na Warmię zaprosił w 1564 roku właśnie Hozjusz"  - mówi dziekan Wydziału Teologii UWM ks. prof. Marek Żmudzinski.

Data konferencji także nie była przypadkowa. 5 maja obchodziliśmy bowiem 520. rocznicę urodzin kardynała Stanisława Hozjusza, który będąc biskupem warmińskim, ufundował jezuitom kolegium w Braniewie. W ten sposób rozpoczęło się kształcenie teologiczne na Warmii, którego tradycję podtrzymuje i pielęgnuje Wydział Teologii.

Pierwszego dnia konferencji otwarto w Rzymie wystawę związaną z postacią kard. Stanisława Hozjusza. Natomiast 7 i 8 maja dyskutowano nad jego nauczaniem i dziedzictwem (prelekcje w języku polskim i włoskim). A warto przypomnieć, że był nie tylko biskupem warmińskim i teologiem, ale  także dyplomatą. "Mieliśmy kilkadziesiąt referatów. Ich tematyka oscylowała wokół hasła: Kardynał Stanisław Hozjusz - teolog, humanista, dyplomata i kandydat na ołtarze.  Ale ten merytoryczny aspekt nie był jedynym. Uczestniczyliśmy w mszy świętej na Zatybrzu - w kościele, w którym spoczywa kardynał Hozjusz. Złożyliśmy wieniec przy jego grobie. Miasto Braniewo - jako to, które było u początku teologii na Warmii - zorganizowało wystawę poświęconą Hozjuszowi. Mieliśmy też spotkanie w ambasadzie" - mówi ks. prof. Żmudziński.

W konferencji w Rzymie uczestniczyli także: metropolita warmiński abp Józef Górzyński oraz rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzy Przyborowski.

"Wydział Teologii to jeden z filarów naszego Uniwersytetu - zachowany w tradycji dawnych uniwersytetów europejskich (takich, jak Akademia Krakowska). Musiały one mieć wydziały związane z naukami wyzwolonymi - filozofią, teologią, naukami prawnymi i medycznymi. I my nawiązujemy do tej tradycji" - podkreśla prof. Przyborowski. "Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie gościliśmy na zaproszenie rektora ks. prof. Marka Lewisa. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, ponieważ ten uniwersytet jest prowadzony także przez jezuitów. To jedna z najlepszych uczelni w obszarze teologicznym. Dlatego bardzo się cieszę, że właśnie tam odbyła się nasza konferencja."

 

Relację przygotował Piotr Szauer.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: