Aktualności
13.06.2024

Nowy porządek międzynarodowy: in statu nascendi

W dniach 11-12 czerwca Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie był gospodarzem 2. Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Nowy porządek międzynarodowy: in statu nascendi". Wydarzenie organizowowane jest przez Instytut Nauk Politycznych UWM oraz Departament Stosunków Międzynarodowych Federal Urdu University of Arts, Science&Technology w Karaczi.

 

W oficjalnej inauguracji tegorocznej konferencji udział wzięli m.in.: Prorektor ds. umiędzynarodowienia UWM prof. Paweł Wielgosz , Wice-Kanclerz Federal Urdu University of Arts, Sciences and Technology prof. Zabta Khan Shinwari oraz dyrektor Departamentu Stosunków Międzynarodowych na tej uczelni dr Syed Shaahbudin i Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Islamabadzie Maciej Pisarski.

"Celem konferencji jest dyskusja i wymiana poglądów na temat kształtującego się nowego porządku międzynarodowego. Jak mówi przyszłowie - żyjemy w ciekawych czasach. I od paru lat obserwujemy, że są mocarstwa, które próbują zmienić obowiązujący ład światowy" - podkreślał prof. Wielgosz. "Jest to druga edycja tej konferecji. Pierwsza została zorganizowana w grudniu 2022 roku w Karaczi przez naszych przyjaciół z Pakistanu."

"Nasza dyskusja dotyczy ogromnych wyzwań współczesnego świata, a mianowicie transformacji porządku międzynarodowego - z pozycji głównych aktorów, jak również z pozycji państw globalnego południa, a także ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy polskiej i pakistańskiej" - tłumaczył prof. Arkadiusz Żukowski, dyrektor Instytutu Nauk Politycznych UWM w Olsztynie. "Konferencja ma charakter międzynarodowy - przede wszystkim polsko-pakistański. Natomiast mamy również dość liczne grono badaczy z innych państw Europy i Azji. To przede wszystkim badacze stosunków międzynarodowych, ale zależy nam także na tym, żeby pojawiali się tu przedstawiciele innych dyscyplin."

Nasz reporter rozmawiał także z prof. Markiem Sokołowskim, który podczas tegorocznej konferencji przedstawił prelekcję zatytułowaną: "Lokalny wymiar, globalne oddziaływanie. Kultura popularna jako soft power wybranych państw Dalekiego Wschodu. Casus Japonii i Korei Południowej".

Relację przygotował Patryk Gąsiorowski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: