Aktualności
13.06.2024

UWM na Perspektywy Women in Tech Summit 2024

Uniwersytet Warmiński-Mazurski w Olsztynie kolejny raz uczestniczył w największej w Europie i Azji konferencji dla kobiet o nowych technologiach - Perspektywy Women in Tech Summit. Organizuje ją Fundacja Edukacyjna Perspektywy. Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do studentek i studentów z całego świata. Tegoroczna edycja przyciągnęła do warszawskiego Centrum Wystawienniczego EXPO XXI kilkanaście tysięcy osób.

 

Gościniami tegorocznej edycji wydarzenia (zorganizowanej w dniach 12-13 czerwca) były m.in.: założycielka globalnego ruchu „Women in Data Science” prof. Margot Gerritsen ze Stanfordu, słynna influencerka naukowa, fizyczka cząstek elementarnych w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN Clara Nellist, najlepsza młoda naukowczyni w Ameryce i światowa promotorka STEM Gitanjali Rao czy legenda informatyki, twórczyni podstaw otwartego oprogramowania prof. Christiane Floyd.

"Mamy tutaj 100 największych globalnych firm technologicznych, ponad sto organizacji pozarządowych, które zajmują się technologiami, naukowczynie, naukowców, przedstawicieli uczelni i instytucji publicznych oraz polityków, którzy bardzo wierzą w kobiety i w to, że kobiety w tych technologiach muszą być" - podkreślała Joanna Lisiecka z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. "Jest to wielkie święto kobiet w technologiach. Tutaj wszyscy się spotykają, inspirują, zdobywają nową wiedzę. W tym roku mamy rekordową liczbę sześciu scen (scenę główną, dwie sceny technologiczne, scenę naukowo-start-up'ową, karierową i klimatyczną. Dzieje się dużo. Summit to też warsztaty. W tym roku przygotowaliśmy 70 warsztatów o technologiach, ale też o umiejętnościach miękkich, które są bardzo ważne. Do tego 25 side eventów - wydarzeń tematycznych, np. dla kobiet, które działają w cyberbezpieczeństwie albo zakładają swoje start-up'y technologiczne. Jest osobne wydarzenie dla dziewczyn, które chcą rozwijać branżę gamingową. Jest też wielka strefa mentoringowa. W tym roku mamy ponad 600 slotów mentoringowych! Summit to też wielkie targi kariery."

Do Warszawy wybrała się w tym roku liczna delegacja Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Ofertę uczelni podczas Perspektywy Women in Tech Summit 2024 prezentowali przedstawiciele Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno Gospodarczym, Biura ds. Współpracy Międzynarodowej, Biura ds. studenckich, Szkoły Doktorskiej UWM, a także studenci z Koła Naukowego Sztucznej Inteligencji "Czarna Magia" z Wydziału Matematyki i Informatyki.

 

"Mamy tutaj ofertę skierowaną do przyszłych i obecnych studentów, ale także do absolwentów oraz firm, które chciałyby z nami współpracować. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się oferta naszej Szkoły Doktorskiej - i to wśród uczestników Summitu z zagranicy. Może jest to efektem realizowanego obecnie projektu NAWA, który ma na celu umiędzynarodowienie naszej Szkoły Doktorskiej? Liczymy, że będziemy mieli dobrą rekrutację!" - mówił naszej reporterce prof. Paweł Wielgosz, prorektor ds. umiędzynarodowienia uczelni.

O swoich wrażeniach z Perspektywy Women in Tech Summit 2024 i działaniach promujących uczelnię podczas tego wydarzenia opowiedzieli nam także: Katarzyna Umecka z Biura ds. studenckich UWM, Urszula Sobierajska i Hanna Marciak z Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM, Paulina Babuchowska z Biura Karier UWM oraz Jan Karaś z Koła Naukowego Sztucznej Inteligencji "Czarna Magia". Posłuchajcie!

 

 

Relację przygotowała Żaneta Kulawczyk.

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: