RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist

Prof. Miron Wolny opowiada o Symposium Peregrinum 2024

Napisane przez dnia

W dniach 11-13 czerwca na Università degli studi della Campania Luigi Vanvitelli w Santa Mari Capua Vetere – w historycznym miejscu antycznej Kapui – odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Symposium Peregrinum 2024: History Changing Prophecies (Prophecy and Oracles that Did or Would Have Changed History – Real, Fictious, and Fiction)”. Uczestniczył w niej m.in. prof. Miron Wolny z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. O swoich wrażeniach opowiedział naszemu reporterowi.

Hannibal i Spartakus zajmują ważne miejsce wśród najgroźniejszych wrogów Rzymu. Obaj w pewnej mierze związali swoje losy z leżącym na terenie Italii miastem Kapua. W tym mieście wyraźnemu osłabieniu uległo morale armii Hannibala – kartagińskiego dowódcy, który w trakcie drugiej wojny punickiej stacjonował tutaj wraz ze swoimi wojskami. W Kapui także rozpoczęła się „kariera” Spartakusa – dowódcy największego w historii powstania niewolniczego przeciwko Rzymowi. Dzisiaj to miejsce nie jest również wolne od wątków historycznych.

W miejscu historycznej Kapui – w Santa Maria Capua Vetere w dniach 11-13 czerwca odbyła się konferencja naukowa „Symposium Peregrinum 2024: History Changing Prophecies (Prophecy and Oracles that Did or Would Have Changed History – Real, Fictious, and Fiction)” zorganizowana na Università degli studi della Campania Luigi Vanvitelli w Santa Mari Capua Vetere. Dyskusja toczyła się na forum historyków starożytności, filologów klasycznych i archeologów przybyłych z różnych ośrodków naukowych, między innymi: Stanford University, Università di Verona, Humboldt-Universität zu Berlin, University of West Attica, czy Bates College.

Instytut Historii UWM w Olsztynie reprezentował prof. Miron Wolny, który w drugim dniu konferencji wygłosił tam referat zatytułowany „Ater serpens – The Symbolism of Hannibal’s Prophetic Vision in Silius Italicus’ Punica (3.185-213)”. Jest to kolejne ogniwo realizowanych przez niego badań, opartych na analizie greckich i łacińskich przekazów źródłowych dotyczących autoprezentacji Hannibala, również w kontekście powiązań Kartagińczyka z kulturą hellenistyczną, a także jego związkami z euhemeryzmem.

Posłuchajcie rozmowy Jakuba Lawrenca!

 


Opinie czytelników

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczono *



RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist