We wtorek 25 czerwca w Kortowie zebrał się Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Było to jego ostatnie posiedzenie przed wakacjami, ale też ostatnie w kadencji 2020-2024. A zdominowały je tematy związane z finansami uczelni. Szczegóły zdradził nam Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski.
Czerwcowe posiedzenie rozpoczęła miła uroczystość. Pamiątkowymi medalami z okazji 25-lecia uczelni wyróżnieni zostali m.in. członkowie kolegium rektorskiego, kadry zarządzacej uczelnią oraz dziekani wszystkich wydziałów, a także studenci, doktoranci i pozostali członkowie Senatu. Póżniej rozpoczęła się dyskusja, poświęcona głównie finansom uczelni.
Do 30 czerwca wszystkie uczelnie mają obowiązek złożyć sprawozdanie z wykonania planu rzeczowo-finansowego. To wykonanie zatwierdza Rada Uczelni i myśmy takie zatwierdzenie z jej strony otrzymali. Natomiast rozmawialiśmy także na temat zmian w planie rzeczowo-finansowym na 2024 rok, bowiem poznaliśmy wysokość subwencji. Ona w stosunku do roku ubiegłego się nie zmieniła, ale pewne korekty trzeba było wprowadzić – tłumaczy Rektor UWM, prof. Jerzy Przyborowski.
Prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej UWM prof. Mirosław Gornowicz zaprezentował także raport dotyczący finansów wszystkich polskich tzw. uniwerstytetów klasycznych.
Jest on także przewodniczącym Uniwersyteckiej Komisji Finansów, która przygotowuje taki raport. Daje nam to możliwość porównania się z innymi, jeśli chodzi o główne wskaźniki, takie jak: wysokość subwencji na jednego pracownika, nauczyciela, studenta. A także pokazuje, jak wyglądamy jeśli chodzi o ponoszenie kosztów czy pozostałych przychodów. To bardzo dobry materiał, żeby móc podejmować decyzje, by uzyskiwać lepsze wyniki. UWM jest w górnych przedziałach tych wskaźników. Nie jest źle, ale wiemy doskonale, że idą trudne czasy. Trzeba więc bardzo ostrożnie a jednocześnie bardzo odpowiedzialnie planować.
Czym jeszcze w czerwcu zajmował się Senat UWM? Posłuchajcie! Z prof. Jerzym Przyborowskim spotkał się Piotr Szauer.
Rektor we wtorek poinformował także członków Senatu, że kolejne negocjacje ze związkami zawodowymi, dotyczące podziału przyznanych na początku tego roku przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego środków na podwyżki wynagrodzeń pracowników uczelni, nie przyniosły skutku. W związku z tym, że od kilku miesięcy nie są one w stanie wypracować porozumienia, prof. Jerzy Przyborowski zdecydował się poprosić o wsparcie ministra Dariusza Wieczorka.
Skierowałem do ministra pismo, przedstawiając również historię tych spotkań – negocjacji. Z przykrością muszę powiedzieć, że ten proces nie wygląda dobrze. Te żądania czy postulaty, które się pojawiają, są po prostu nie do zaakceptowania. Ich spełnienie wymagałoby zaangażowania dodatkowych środków, których nie mamy. Planowany jest ujemny wynik finansowy na 2024 rok. Oczywiście – dołożymy wszelkich starać, aby tak nie było. Ale wszyscy mamy świadomość tego, jak ciężkie są czasy. Więc nie ma z czego wygospodarować pieniędzy, które można by było przeznaczyć na zaspokojenie tych absurdalnych żądań. A drugą rzeczą – dla mnie kompletnie niedopuszczalną – jest to, by dawać jednym a zabierać innym – podkreśla Rektor UWM.
Przypomnijmy, że Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie jest jedną z ostatnich (jeśli nie ostatnią) uczelnią w Polsce, której nie udało się wypłacić przyznanych przez polski rząd środków na podwyżki wynagrodzeń. UWM otrzymał 79 milionów złotych a kwoty przyznanych zwiększeń subwencji odpowiadają wartości zwiększenia funduszu płac z roku 2022 w poszczególnych uczelniach średnio o 30% w odniesieniu do funduszu płac w grupie nauczycieli akademickich i 20% w odniesieniu do funduszu płac w grupie pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. Na taki podział godzi się jednak tylko działający na UWM Związek Nauczycielstwa Polskiego. NZZP UWM „Prawda” żąda podwyżki w wysokości 1250 złotych do wynagrodzenia zasadniczego dla wszystkich pracowników niebędących nauczycielami akademickimi zaś NSZZ Solidarność UWM przedstawił 21 czerwca propozycję, która zakłada zabranie części środków z puli przeznaczonej dla nauczycieli akademickich i dodanie jej do puli środków, z której mają być wypłacone podwyżki dla nienauczycieli.
Kolejne negocjacje zaplanowano na piątek 28 czerwca. A Senat UWM po wakacyjnej przerwie zbierze się 27 września – już w nowym składzie, wybranym na kadencję 2024-2028.