RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist

Płociduga Duża – zbiornik retencyjny chroniący Olsztyn?

Napisane przez dnia

Dawne olsztyńskie jezioro Płociduga Duża zostało osuszone na przełomie XVIII i XIX wieku. Ale wały, oddzielające znajdujące się w jego miejscu łąki od rzeki Łyny i odwadniające rowy melioracyjne, pozostały. W lipcu tego roku, po intensywnych opadach deszczu zbiornik ponownie wypełnił się wodą. Jak przekonują naukowcy – Płociduga zadziałała, jak dobry zbiornik retencyjny, chroniący miasto.

Jezioro Płociduga Duża – jeśli odpowiednio o nie zadbamy – może pełnić ważną rolę.

Zamiast bezowocnie walczyć z siłami przyrody, mądrzej jest ją wykorzystać dla naszych ważnych celów: ochrony przed podtopieniami i retencjonowania wody w skali krajobrazu – przekonuje prof. Stanisław Czachorowski z Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W tej chwili – po intensywnych opadach – wody jest tak dużo, że możemy mówić o odtworzeniu się płytkiego jeziora rzecznego. Jest to naturalny zbiornik retencyjny. Miasto buduje takie zbiorniki, przygotowując się na konsekwencje zmian klimatu. A tu mamy za darmo taki zbiornik. Wystarczy to odpowiednio wykorzystać.

Ale ta przestrzeń mogłaby służyć także w celach naukowych.

Ś.P. prof. Endler sam sugerował, żeby wykorzystać ją jako ścieżkę czy użytek ekologiczny. Dla UWM to byłby fajny teren edukacyjny. Historycy już od jakiegoś czasu postulują, aby stworzyć tam stanowisko archeologiczne.

 

Prof. Renata Augustyniak-Tunowska z Katedry Inżynierii Ochrony Wód i Mikrobiologii Środowiskowej na Wydziale Geoinżynierii UWM dodaje, że jeżeli stan wody w Łynie opadnie, to Jezioro Płociduga Duża ponownie się osuszy.

Infrastruktura melioracyjna na tym terenie w dalszym ciągu w jakiś sposób działa. Także nie jest to rzecz trwała. Możemy się spodziewać, że to jezioro po pewnym czasie zniknie. Jeżeli wały zostaną naprawione i umocnione, zostanie tam po prostu podmokły teren.

 

Z naukowcami z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie rozmawiały: Żaneta Jalowska i Zuzanna Żuk. Zachęcamy też do lektury tekstu prof. Stanisława Czachorowskiego – „Płociduga Duża znowu jest jeziorem? Rozważania o retencji wód w czasie ocieplenia klimatu”.

Foto: profesorskiegadanie.blogspot.com


RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist