Aktualności
20.11.2019

Siedmioro naukowców z UWM zdobyło stypendium ministra

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiło wyniki konkursu stypendialnego dla wybitnie zdolnych młodych naukowców. W gronie 211 wyróżnionych znalazło się aż siedmioro badaczy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. To najlepszy jak dotąd wynik naszej uczelni.

Na wspracie młodych badaczy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło 40 milionów złotych. O stypendia starało się około 1500 osób. Wnioski zostały ocenione przez zespół doradczy, wyłoniony spośród kandydatów zgłaszanych przez Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Komisję Ewaluacji Nauki oraz Radę Młodych Naukowców. Konkurs skierowany był do naukowców, którzy prowadzą innowacyjne badania na wysokim poziomie i cieszą się imponującym dorobkiem naukowym o wysokim prestiżu i międzynarodowym zasięgu. Jego uczestnicy to doktoranci lub nauczyciele akademiccy, którzy posiadają stopień doktora, od uzyskania którego nie upłynęło 7 lat.

Laureaci przez najbliższe trzy lata będą otrzymywali stypendia w wysokości 5390 złotych. W tym roku beneficjentami konkursu zostało 211 naukowców. Najwięcej - bo aż 23 - stypendystów wywodzi się z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kolejne uczelnie w rankingu to: Uniwersytet Warszawski (17) i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (10).

Świetnym wynikiem może pochwalić się także Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. "Otrzymaliśmy 7 stypendiów i jest to rekordowa ilość" - podkreśla Anna Smoczyńska z Biura ds. Nauki UWM. "W poprzednich latach było zdecydowanie gorzej. W ubiegłym roku Uniwersytet otrzymał 3 stypendia, w poprzednich latach 2. Zdarzały się równiez lata w których w ogóle nie mogliśmy poszczycić się nagrodzonymi osobami."

Tegoroczni stypendyści z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie to: dr inż. Wioleta Chajęcka-Wierzchowska (technologia żywności), dr Karol Kisiel (sztuki muzyczne), dr hab. Jewhieni Żałniarowicz, dr Natalia Ziółkowska i dr Marcin Śmiałek (wszyscy z weterynarii) oraz mgr inż. Joanna Nowosad (rybactwo) i dr Paweł Konieczka (drobiarstwo).

Dr Paweł Konieczka z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt UWM jest kierownikiem grantu dotyczącego zastosowania ekstraktu z marihuany do leczenia chorób przełyku kurczaków i młodych indyków. "Prowadzę doświadczenia związane z modulacją integralności jelit u drobiu" - wyjaśniał w rozmowie z naszym reporterem. Przyznał, że otrzymanie stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego to ogromny prestiż. "Oprócz oczywistej nagrody finansowej umożliwa staranie się o kolejne projekty. Można się wykazać wspaniałą aktywnością. Także jest to dla mnie wielka rzecz."

O swoich badaniach opowiedziała nam także dr inż. Wioleta Chajęcka-Wierzchowska w Wydziału Nauki o Żywności. Posłuchajcie!

Ze stypendystami rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: