Aktualności
21.11.2019

Kortowo pożegnało prof. Wiesława Szczepańskiego

Społeczność akademicka pożegnała w Kortowie prof. Wiesława Antoniego Szczepańskiego. Wieloletni kierownik Zakładu Hodowli i Technologii Produkcji Owiec, a następnie Katedry Owczarstwa, Łowiectwa i Hodowli Kóz na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i wychowawca wielu pokoleń naukowców zmarł 17 listopada. Miał 85 lat.

 

Prof. Wiesław Szczepański spoczął na Cmentarzu Komunalnym w Dywitach 21 listopada. Pogrzeb poprzedziło akademickie pożegnanie w auli prof. Moczarskiego w Kortowie.

"Pan profesor był dla nas wzorem dobroci, dobroduszności, pięknego życia. Zawsze stawał w obronie słabszych. Jego spokój podczas wyrażania swoich poglądów, swoich myśli, zawsze był dla nas takim wzorem, że nawet najtrudniejsze, najbardziej stresujące sprawy można załatwić spokojnie, z kulturą i ciepłem" - wspominała Dziekan Wydziału Bioinżynierii Zwierząt prof. Urszula Czarnik. "Kiedy byłam studentką, pan profesor był nauczycielem akademickim. Ja wówczas nie miałam z nim zajęć. Natomiast moi koledzy i moje koleżanki bardzo ciepło i miło o profesorze mówiły."

Sylwetkę prof. Szczepańskiego przedstawił obecny kierownik Katedry Hodowli Owiec i Kóz prof. Stanisław Milewski. "Był człowiekiem wyjątkowym i miał bardzo szerokie horyzonty myślowe i szerokie zainteresowania. One koncentrowały się wokół trzech dziedzin. Hodowla owiec była pierwszoplanowa. Ale pasjnował się bardzo łowiectwem i potrafił świetnie łączyć te dwie kategorie wiedzy. Trzeci kierunek to kynologia. Zawsze mu zazdrościliśmy, jak potrafi dzielić swoje pasje. To był człowiek prawy i autorytet."

Prof. dr hab. Wiesław Antoni Szczepański urodził się 19 kwietnia 1934 roku w Mikołajkach (pow. nowomiejski). W 1951 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące w Nowym Mieście Lubawskim. Dyplom magisterski uzyskał w 1955 roku na Wydziale Zootechnicznym Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. Rok później rozpoczął pracę w Zakładzie Hodowli Owiec. Doktoryzował się na Wydziale Rolniczym w 1965 roku, a habilitował w 1978 roku na Wydziale Zootechnicznym Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Był skarbnikiem i prezesem Koła Łowieckiego "Darz Bór". W latach 1988-1998 kierował Olsztyńskim Kołem Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego.

Głównym kierunkiem zainteresowań badawczych  prof. Szczepańskiego były zagadnienia związane z możliwością poprawy mięsności i plenności owiec ras lokalnych.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: