Aktualności
29.11.2019

Znamy nazwę kortowskiego Centrum Popularyzacji Nauki

KortoSfera - tak będzie nazywać się powstające w kampusie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji. Uczelnia rozstrzygnęła właśnie konkurs na jego oficjalną nazwę. Jego zwycięzcami zostali: prof. Urszula Doliwa i Emil Karpiński. Oboje zgłosili taką samą propozycję.

Do konkursu zgłoszono 54 propozycje nazw nowej placówki. "Zasady konkursu były dość jasne. Nazwa miała nawiązywać do lokalizacji (czyli Uniwersytetu bądź Kortowa) oraz charakteru działalności" - przypominał w studiu Radia UWM FM Prorektor ds. nauki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzy Jaroszewski. "Nazwy były różne: polskie, łacińskie, angielskie, krótsze i dłuższe. Piecioosobowa komisja w głosowaniu zdecydowała, że nazwą, która będzie funkcjonowała na budynku będzie KortoSfera. Jest ona po pierwsze krótka, nawiązuje do charakteru konkursu."

Wciąż trwa natomiast konkurs na stanowisko dykrektora Centrum. Ten zostanie rozstrzygnięty także w tym roku. "Będzie to osoba bardzo ważna, która będzie uczestniczyła w etapie wyposażania tego obiektu. Trzeba też zorganizować grupę osób, które będą aktywnie uczestniczyły w promocji różnych wydarzeń, przygotowywały prelekcje i pokazy związane z aktywnością KortoSfery" - dodaje prof. Jerzy Jaroszewski.

Z prof. Jerzym Jaroszewskim spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

KortoSfera ma zacząć działać oficjalnie jesienią 2020 roku.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: