Aktualności
05.12.2019

Kortowski Mikołaj zebrał rekordową kwotę!

24 600 złotych - to kwota, którą zebrali studenci podczas szóstej edycji akcji Kortowski Mikołaj. Środki zostały przekazane na zakup wózka manualnego dla Michała Ostrowskiego - studenta piątego roku filologii polskiej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Tegoroczna zbiórka prowadzona była od 25 do 29 listopada w Kortowie. Przedstawiciele Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego UWM w Olsztynie przebrani w charakterystyczne Mikołajowe stroje pojawili się z puszkami na wydziałach i w innych punktach kampusu. Dodatkowo kwestowano także podczas imprez w trzech kortowskich klubach.

"Szósta edycja zakończyła się ogromnym powodzeniem. Podczas finału oficjalnie przekazaliśmy pieniążki, które zebraliśmy.  To rekordowa kwota - 24600 złotych! Co roku studenci są empatyczni i myślą o drugiej osobie, która jest obok i której jest trudniej wykonywać codzienne czynności" - podsumowała w studiu Radia UWM FM przewodnicząca RUSS UWM Barbara Kloc. Na co dokładnie zostaną przeznaczone pieniądze? "Michał potrzebuje nowych wózków. Spodziewamy się, że ta kwota pomoże mu zrealizować oba marzenia, co ułatwi mu codzienne funkcjonowanie na uczelni i rozwijanie sie dalej."

Finałem akcji Kortowski Mikołaj był podobnie jak przed rokiem koncert polskich i ukraińskich kolęd w autorskich aranżacjach olsztyńskiej grupy Enej. Zespół wystąpił dwukrotnie na scenie Centrum Konferencyjnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Arkadiusz Stępień-Miernikowski spotkał się z Michałem Ostrowskim - studentem, którego w tym roku obdarował Kortowski Mikołaj. "Dopiero schodzi ze mnie powietrze. Ponad 24 tysiące złotych - to jest bardzo dużo pieniędzy. To przekracza moje potrzeby. Zostanie zakupiony nie jeden wózek, ale dwa oraz akcesoria medyczne, turnus rehabilitacyjny. Jestem bardzo szczęśliwy!" - mówił naszemu reporterowi. "Bardzo serdecznie chciałem podziękować! To dla mnie duża niespodzianka i zachęcam do udziału w następnych edycjach. Żeby mieć w sobie chęć pomocy, kierować się przekazem tej akcji i celem."

Michał Ostrowski choruje na przepuklinę oponowo-rdzeniową (czyli przerwanie kręgu). Są przypisane do niej jeszcze inne schorzenia, jak przykurcze nóg, tzw. spastyczne nogi, wodogłowie... Nie ma też jednej nerki. Jest bardzo aktywny artystycznie. Za swoje działania został m.in. wyróżniony na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie tytułem Superhuman 2016. Już jako licealista zdobywał nagrody konkursów poetyckich (m.in. konkursu "O trzcinę Kortowa").

Przyjaciele - stań się jednym z nich: