Aktualności
09.12.2019

30 lat Telewizji Kortowo

W 1989 roku w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie postało Studio Telewizji Kasetowej. Po latach przekształcono je w Telewizję Kortowo - relacjonującą codziennie wydarzenia związane z działalnością naukową, kulturalną czy studencką na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Właśnie skończyła 30 lat!

"Telewizja Kortowo powstała 30 lat temu. Niemniej trzeba podkreślić, że miała wtedy zupełnie inny charakter. Została stworzona jako telewizja, która miała dokumentować badania naukowe" - przypomina obecna redaktor naczelna Wioletta Ustyjańczuk, związana z TV Kortowo od 20 lat. W kolejnych latach zmienił się profil jej działaności. "Ewoluowała w kierunku telewizji promocyjnej i informacyjnej. Te dwie role na pewno odgrywamy. Tworzyliśmy codzienne programy dokumentujące różne wydarzenia na Uniwersytecie: Kortowizjer, Szołżak. Mieliśmy pierwsze miejsce w Polsce jeśli chodzi o oglądalność!"

Głównym zadaniem Telewizji Kortowo jest relacjonowanie codziennych wydarzeń na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. "Staramy się być tam, gdzie coś się dzieje. Konferencje, spotkania, studenckie imprezy... Archiwizujemy te materiały i udostępniamy przez internet oraz współpracujące z nami redakcje" - mówi Dariusz Witkowski, związany z redakcją od 1994 roku.

Od 10 lat Telewizja Kortowo zamieszcza swoje relacje na własnym kanale na YouTube. Obecnie zespół redakcyjny tworzą obok redaktor naczelnej Wioletty Ustyjańczuk trzy osoby: Jerzy Olak, Dariusz Witkowski i Michał Orłowski. Na początku grudnia odbył się casting dla studentów, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę telewizyjną. Kolejny - planowany jest na początku przyszłego roku.

"Zapraszamy wszystkich chętnych i zainteresowanych tworzeniem telewizji do współpracy z nami. W styczniu zamierzamy się spotkać i posłuchać jakie mają pomysły. I chcemy odpalić nowy program tworzony przez studentów dla studentów. Osoby zainteresowane nie muszą mieć doświadczenia. Postaramy się ich wszystkiego nauczyć i wytłumaczyć. Najważniejsze jest zaangażowanie i własne pomysły" - tłumaczy Michał Orłowski.

Jaka przyszłość czeka redakcję? "Wszystko zależy od władz. Bo my możemy mieć swoje plany i chcielibyśmy, żeby telewizja się rozwijała, ale bez decyzji władz Uniwersytetu pewnych rzeczy nie przeskoczymy. Jeżeli nie będzie wsparcia w zatrudnieniu (mamy w tej chwili na etatach dwóch operatorów - to za mało) to cały czas będzie to taka pewnego rodzaju prowizorka. A zadań jest coraz więcej. Natomiast nie zmienia się zasób osobowy. Starzeje nam się także sprzęt" - odpowiada Wioletta Ustyjańczuk.

Siedziba TV Kortowo mieści się w budynku Regionalnego Centrum Informatycznego UWM w Olsztynie (ul. Słoneczna 54). Redakcję odwiedził Arkadiusz Stępień-Miernikowski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: