Aktualności
10.12.2019

Studenci UWM włączyli się w akcję Amnesty International

W kortowskim Centrum Konferencyjnym oraz na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zorganizowano "Maraton Pisania Listów". Studenci UWM włączyli się w akcję Amnesty International w obronie młodych aktywistek i aktywistów, którzy mierzą się z największymi kryzysami na świecie.

"Maraton jest pokazaniem solidarności wobec bohaterów, którzy są wybierani przez Amnesty International. Nie zrobili nic złego a w swoich państwach są skazani za błahe rzeczy. Np. na Białorusi bohater przewiózł narkotyki mimo, że nie nie wiedział o tym. W 2017 roku został skazany na 10 lat więzienia. Czy chociażby bohaterka z Iranu, która sprzeciwiła się noszeniu hidżabu. Chciała się ubierać jak chce a trafiła do więzienia za bronienie praw kobiet" - tłumaczył Andrzej Bogórski, student pierwszego roku historii, który zaangażował się w tegoroczną akcję. "Piszemy listy - słowa otuchy dla więzionych. Pomagają niektórym w zwolnieniu z więzienia. Jest nacisk międzynarodowy. Ten Maraton ma ogromne znaczenie!" - przekonywał.

"To jest bardzo ciekawa akcja zwłaszcza dlatego, że jest wybranych dziesięciu bohaterów, którzy walczą o środowisko, prawa kobiet i homoseksualistów" - dodaje Oliwia Jaroń.

Maraton Pisania Listów 2019 przedstawia młodych obrońców i obrończynie praw człowieka oraz inne osoby z Białorusi, Kanady, Chin, Egiptu, Grecji, Iranu, Meksyku, Nigerii, Filipin i Sudanu Południowego. Amnesty International ma nadzieję pobić zeszłoroczny rekord sześciu milionów akcji podjętych na rzecz osób z 10 krajów, których prawa człowieka zostały złamane.

Relację przygotował Patryk Świderski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: