Aktualności
12.12.2019

Jak chronić prawnie dziedzictwo kulturowe pogranicza?

"Prawnokarne i kryminologiczne aspekty ochrony dziedzictwa kultury pogranicza" - to hasło dwudniowej konferencji naukowej zorganizowanej przez Katedrę Kryminologii i Polityki Kryminalnej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. 11 i 12 grudnia obradom w kortowskim Centrum Konferencyjnym przysłuchiwali się nasi reporterzy. Zapraszamy do wysłuchania relacji!

"Konferenecja jest elementem grantu Polsko-Niemieckiej Fundacji na Rzecz Nauki, który ma na celu odkrycie i pokazanie dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur, Prus Wschodnich, badanie patologii i przestępstw wymierzonych przeciw temu dziedzictwu i kształtowanie  społecznej świadomości w odniesieniu do tego dziedzictwa pogranicza" - tłumaczył  dr Maciej Duda z Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej UWM w Olsztynie. Na wspomniany grant składają się dwie konferencje (druga międzynarodowa planowana jest w czerwcu) oraz dwie publikacje (polskojęzyczna i niemieckojęzyczna).

"Konferencja była dwudniowa. Pierwszego dnia odbywały się panele eksperckie, których wzięło udział 15 referentów. Po nich oczywiście toczyła się burzliwa dyskusja. Natomiast drugiego dnia - panel studencko-doktorancki. W tą część angażujemy najmłodszych adeptów kryminologii."

Jakie wnioski płyną z kortowskiej debaty? "Uczestnicy zauważają konieczność większego dbania o to dziedzictwo. Ta problematyka jest traktowana troszeczkę marginalnie. Jeżeli chodzi o przestępczość - organy ścigania troszeczkę to po macoszemu traktują. Co prawda tych przestęstw nie jest dużo, ale są też niezgłaszane, jest dosyć niska wykrywalność a organy ścigania nie chcą się tym zajmować."

O swoich wystąpieniach naszym reporterom opowiedzieli także goście konferencji. Posłuchajcie, czego dotyczyły prelekcje.

 

Relację przygotowali: Ilona Płotek, Marta Przybyłowska i Piotr Sternik.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: