Aktualności
18.12.2019

Prof. Joanna Ostrouch-Kamińska w zarządzie ESREA

Dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Joanna Ostrouch-Kamińska została członkinią Zarządu Głównego European Society for Research on the Education of Adults (ESREA) na kadencję 2020-2022. O obowiązkach z tym związanych opowiedziała naszej reporterce.

"ESREA to jest uznane i bardzo międzynarodowe towarzystwo naukowe, które zrzesza badaczy edukacji dorosłych z całej Europy. Na spotkania i konferencje towarzystwa przyjeżdżają też badacze spoza Europy - zwłaszcza z Kanady i Australii. Celem jego działań jest wspieranie międzynarodowej współpracy badaczy edukacji dorosłych, ale również profesjonalnego rozwoju naukowców i doktorantów" - tłumaczy prof. Joanna Ostrouch-Kamińska.

Z ERSEA związany jest także Wydział Nauk Społecznych UWM w Olsztynie. "Jesteśmy członkiem instytucjonalnym. To umożliwia naszym pracownikom uczestnictwo w konferencjach, programach stypendialnych. Natomiast jeśli chodzi o instytucje, są tam topowe europejskie uniwersytety. Więc znalezienie się w tym gronie jest bardzo prestiżowe dla naszej uczelni i naszego wydziału."

Z prof. Joanną Ostrouch-Kamińską spotkała się Ilona Płotek. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

W nowym zarządzie głównym ERSEA wybranym na kadencję 2020-2022 znalazło się 12 osób. Reprezentują one uniwersytety ze Szwecji, Anglii, Irlandii, Portugalii, Niemiec, Czech, Serbii, Finlandii, Włoch, Cypru i Polski.

To nie pierwsze doświadczenia prof. Joanny Ostrouch-Kamińskiej w międzynarodowych władzach towarzystw. Od roku, z nominacji Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, reprezentuje polskich pedagogów w Radzie Głównej World Education Research Association (WERA).

Natomiast w ESREA już od 2007 roku przewodniczy sieci zajmującej się problematyką analizy różnicowania procesów edukacyjnych ze względu na płeć (od roku wraz z prof. Cristiną Vieira z University of Coimbra). Redagowała lub współredagowała pięć książek. Jak napisała w swojej prezentacji wyborczej, członkostwo w takich towarzystwach jak ESREA "daje możliwość poznania innych badaczy i dzielenie się z nimi doświadczeniem płynącym z różnych obszarów wiedzy, z różnych kultur i historii; jest bezcenną platformą współistnienia i wspierania naukowców w budowaniu ich potencjału i siły do (z)mierzenia się z wyzwaniami współczesnego świata (nauki). Przede wszystkim zaś daje poczucie bycia we wspólnocie ludzi zaangażowanych, różnorodnych, otwartych i pełnych chęci do współpracy dla dobra innych”.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: