Aktualności
20.01.2020

Miasto ceni UWM. Kolejne trzy statuetki św. Jakuba trafiły na uczelnię

Aż trzy tegoroczne statuetki św. Jakuba - nagrody Prezydenta Olsztyna - trafiły na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. 17 stycznia podczas tradycyjnego Spotkania Noworocznego odebrali je: Rektor UWM prof. Ryszard Górecki, prof. Krzysztof Szatrawski oraz przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca "Kortowo".

Tym razem Spotkanie Noworoczne zorganizowano w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej. Była to tradycyjnie okazja do podsumowania minionych dwunastu miesięcy w stolicy regionu. Statuetką św. Jakuba wyróżniane są osoby najbardziej zasłużone dla miasta. Nagrody przyznawane są w sześciu kategoriach: kultura, nauka, sport, gospodarka, działalność pozarządowa i za szczególne zasługi dla Olsztyna. Laureatów wybiera powołana przez Prezydenta Olsztyna kapituła.

Rektor UWM prof. Ryszard Górecki został nagrodzony w kategorii nauka. Jak podkreślał - statuetkę traktuje jako wyróżnienie dla całej uczelni. Dziękował też za dobrą współpracę z władzami samorządowymi, na czele z urzędem marszałkowskim i prezydentem.

"Serdecznie dziękuję Panu Prezydentowi i kapitule, że mnie wyróżniła. To kolejny dowód mojej pracy na rzecz naszej uczelni. To nie tylko mój sukces osobisty, ale także Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie" - mówił w rozmowie z naszym reporterem prof. Górecki. Rektor podreślił, że w najbliższych latach zamierza jeszcze bardziej poświęcić się pracy naukowej, ponieważ nie będzie już kierował uczelnią. "Chciałbym by moi następcy podobnie realizowali te nasze zadania. Jesteśmy jedną z najmłodszych uczelni w Polsce, która najbardziej dynamicznie się rozwinęła, dzięki temu, że wiele osób się w to zaangażowało. I za to też wszystkim składam serdeczne podziekowania."

W kategorii kultura wyróżniony został natomiast prof. Krzysztof Szatrawski. Naukowiec związany z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie to poeta, pisarz, publicysta, krytyk muzyczny i nauczyciel muzyki, teoretyk i animator kultury. Jest także prezesem olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

"Olsztyn jest moim miastem z wyboru. Przyjechałem tutaj 40 lat temu, tu znalazłem miłość swojego życia, tu urodziły się mojej córki, tu znalazłem przyjaciół i tu żyję. Powinniśmy wszyscy być sobie wzajemnie wdzięczni, bo miasto to ludzie, a ludzie budują to, co widzimy i nasycają ten krajobraz. Jeśli chodzi o nagrodę to powiem tak: Platon w swojej wizji państwa idealnego chciał wygonić poetów. Jeżeli państwo chce, jeżeli społeczeństwo chce jednak słuchać poetów to znaczy, że społeczeństwo może nie tworzy państwa idealnego, ale tworzy państwo, które ma o wiele większe perspektywy niż państwo platońskie. I przy tym pozostańmy" - mówił laureat odbierając nagrodę prof. Krzysztof Szatrawski.

O swojej pracy i łączeniu nauki oraz sztuki opowiadał także w studiu Radia UWM FM. Posłuchajcie!

Za szczególne zasługi dla Olsztyna statuetkę św. Jakuba otrzymał Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo". Grupa folklorystyczna Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w tym roku świętować będzie swoje 50-lecie! Obecnie w zespole tańczy i śpiewa prawie 70 osób.

"To wielka radość dla nas. Zostaliśmy docenieni, nasza praca została zauważona. Najlepiej smakują nagrody, które się dostaje w swoim mieście. To motywuje do dalszej pracy, działania, może jakichś nowych projektów" - mówiła kierująca zespołem dr inż. Ewa Kokoszko. "W tym roku obchodzimy 50-lecie działalności artystycznej. Dzięki wsparciu naszej uczelni - najpierw ART teraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego - działamy i nadal możemy się rozwijać. Działalność zespołu jest bardzo bogata. Zmieniał się pod względem artystycznym i organizacyjnym. Staramy się pracować na wysokim poziomie, poszerzać nasz repertuar. Zdobywamy nagrody w Polsce i za granicą. Zwiedziliśmy kawał świata. Byliśmy w Azji, Afryce, Ameryce Północnej, Południowej i Środkowej. Wyjazdy wiążą się nie tylko ze zwiedzaniem, ale przede wszystkim dobrymi festiwalami, gdzie poznaje się kulturę i ludzi z różnych krajów."

Z dr inż. Ewą Kokoszko spotkał się Arkadiusz Stepień Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

ZPiT "Kortowo" planuje w tym roku kilka jubileuszowych wydarzeń. "Dwa koncerty galowe odbędą sie 24 i 25 kwietnia w Teatrze im. Stefana Jaracza. Będą podsumowywały 50-lecie zespołu. Ale zamierzamy też z naszym jubileuszem wychodzić poza granice miasta. Chcielibyśmy to zwieńczyć dobrym festiwalem i planujemy wyjazd na przełomie czerwca i lipca do Indonezji" - zdradza Ewa Kokoszko.

Statuetka św. Jakuba została ustanowiona na 650-lecie nadania Olsztynowi praw miejskich. Pierwsze nagrody zostały przyznane w 2004 roku. Dotychczas wręczono ich niemal 100.

"Laureaci statuetek św. Jakuba zmieniają Olsztyn oraz kreują jego pozytywny wizerunek zarówno w Polsce jak i za granicą" - mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. "Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratuluję oraz życzę pasji, rozwoju oraz wielu kolejnych sukcesów. Cieszy mnie Państwa entuzjazm oraz zaangażowanie w sprawy miasta. Wierzę, że wspólnie zmienimy Olsztyn na jeszcze lepszy, piękniejszy i przyjaźniejszy."

W tym roku wyróżnieni zostali:
* kultura: dr hab. Krzysztof Szatrawski,
* nauka: prof. dr hab. Ryszard Górecki,
* sport: Mateusz Kamiński,
* gospodarka: firma Corab Sp. z o.o.,
* działalność pozarządowa: Olsztyński Festiwal Rozwoju i Inspiracji BabaFest,
* za szczególne zasługi dla Olsztyna: Zespół Pieśni i Tańca Kortowo.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: