Aktualności
03.04.2020

Całkiem nieźle, ale z drobnymi problemami

Sprawdziliśmy, jak z kształceniem online radzą sobie kolejne jednostki naukowe Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: Wydział Matematyki i Informatyki, Wydział Bioinżynierii Zwierząt oraz Wydział Nauki o Żywności. Ich przedstawiciele podkreślają, że drobne problemy nie zraziły studentów i naukowców.

Przypomnijmy, że wszystkie uczelnie zostały zobowiązane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego do kształcenia online od 30 marca. Na antenie Radia UWM FM od kilku dni staramy się informować, jak z tą formą nauczania radzą sobie kolejne wydziały Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

"Na Wydziale Matematyki i Informatyki rozpoczęło się całkiem nieźle, co nie znaczy, że nie było żadnych problemów" - mówi Dziekan dr hab. Jan Jakóbowski. "Większość wykładowców wybrała Microsoft Teams i uważam, że akurat dobrze zrobiła, bo później w praniu wyszło, że ma o wiele większe możliwości niż MOODLE. Natomiast same zajęcia rozpoczęły się zgodnie z zaleceniami. Studentom podoba się ta forma komunikacji. Oczywiście nie wszystkie szczegóły techniczne są nam znane, bo my się dopiero uczymy."

Jednak nie wszystkie zajęcia z programu przewidzianego na semestr letni udało się zrealizować. "Najgorsze są te zajęcia laboratoryjne, np. praca z mikrokontrolerami. Ustaliliśmy, że co jest możliwe, zrobimy online. Natomiast parę rzeczy zostawiamy na lepsze czasy w pracowni. Wszyscy mamy nadzieję, że epidemia minie przed zakończeniem roku akademickiego."

Z drem hab. Janem Jakóbowskim rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Posłuchajcie!

Z aplikacji Microsoft Teams Pakietu Office 365 korzystają także studenci i pracownicy Wydziału Bioinżynierii Zwierząt UWM w Olsztynie. Już przed 30 marca przygotowywali się do rozpoczęcia kształcenia online. "Rozpoczęliśmy od opracowania ogólnej instrukcji. Miałem informację od pracowników, że mają pozakładane grupy i wszyscy przed poniedziałkiem byli gotowi" - mówi Prodziekan ds. kształcenia prof. Paweł Wysocki. "Cieszy duża frekwencja na wykładach. Otrzymuję sygnały, że większych problemów nie ma. Specyfika naszego kształcenia opiera się głównie na zajęciach praktycznych, których nie da się przeprowadzić w sposób zdalny. Czekamy na rozwój zdarzeń i opracowujemy strategię, które przyjmiemy, gdy studenci wrócą."

Prof. Wysocki nie wyklucza, że zajęcia praktycznie, których nie udaje się obecenie realizować, będzie trzeba przenieść na kolejny rok akademicki. "Uważam, że to najlepsze z możliwych rozwiązań. Chociaż tak naprawdę to decyzja należy do Ministerstwa i władz rektorskich. Kombinowanie, żeby zajęcia praktycznie przeprowadzić w jakiś uproszczony sposób jest niedobre dla studentów. Najlepiej byłoby je przesunąć na następny semestr."

A jak kształcenie online przebiega na Wydziale Nauki o Żywności UWM w Olsztynie? O to nasz reporter zapytał Prodziekan ds. kształcenia prof. Annę Sylwię Tarczyńską. Posłuchajcie!

W kolejnym tygodniu zajrzymy też na inne wydziały Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: