Aktualności
29.05.2020

Akademickie ośrodki kultury z całej polski łączą siły

Przedstawiciele kilkunastu akademickich ośrodków kultury z całego kraju wzięli udział w zorganizowanym 28 maja w formie zdalnej Forum Kultury Studenckiej: Łączymy Polskę!. Ich dyskusja to pierwszy krok w celu ustalenia wspólnych potrzeb i oczekiwań względem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Foto: ACK UMCS Chatka Żaka

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie reprezentowali dr inż. Ewa Kokoszko i Krzysztof Podolak. "Bardzo cieszymy się, że udało nam się dołączyć do tego grona. Poznaliśmy się z osobami z trzynastu akademickich centrów kultury. Pokazało to, że jesteśmy w stanie wspierać się na różnych płaszczyznach dotyczących rozwoju kultury studenckiej" - podsumował dyrektor Akademickiego Centrum Kultury UWM. "Dostrzegliśmy jak różne spektrum działań można jeszcze zastosować. Widzimy wiele plusów tego, co się dzieje w naszym ośrodku. Mogliśmy się tym też pochwalić. To fajny start do tego, by w przyszłości spotykać się dalej i próbować czerpać od siebie pomysły."

Dlaczego zorganizowano Forum Kultury Studenckiej: Łączymy Polskę? "Pomysł na to spotkanie zrodził się dlatego, że my jako ośrodki kultury jesteśmy trochę zawieszeni w próżni. Niby jesteśmy od kultury, ale działamy w przestrzeni Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Np. w naszym ośrodku finansowanie odbywa się tylko dlatego, że władze uczelni mają świadomość tego, jak ważna jest kultura i myślą o tym. Natomiast nie ma żadnych wykładni jeśli chodzi o finansowanie takich działań. To co się wydarzyło daje nam nadzieję i szansę, że będziemy w stanie dotrzeć do odpowiedniego ministerstwa żeby powiedzieć, że działamy i chcemy tego, żeby nasze społeczeństwo w przyszłości mogło funkcjonować w oparciu o to, czego się uczy, co dostrzega podczas aktywności w czasie studiów".

Z Krzysztofem Podolakiem rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski.

Kolejne spotkanie zaplanowano za kilka miesięcy już w tradycyjnej formie. Inicjatorami dyskusji są przedstawiciele Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej Chatka Żaka w Lublinie.

Celem projektu jest określenie potrzeb studentów i warunków niezbędnych do rozwoju ich aktywności twórczej, opracowanie wytycznych dla ogólnopolskich programów wspierających rozwój tradycji kultury studenckiej i akademickich centrów kultury oraz stworzenie portalu internetowego sieciującego te jednostki. "Chcemy, aby w efekcie budowanej przez nas współpracy powstały rekomendacje, stanowiące podstawę do wsparcia i dalszego rozwoju kultury studenckiej w Polsce. Mamy na celu zredefiniowanie kultury studenckiej w kontekście kultury polskiej w XXI wieku" - informują organizatorzy.

Kluczową częścią projektu będzie planowane na jesień 2021 roku Ogólnopolskie Forum Kultury Studenckiej zorganizowane w ACK UMCS Chatka Żaka w Lublinie, na którym spotkają się z przedstawicielami władz państwowych, akademickich ośrodków kultury i studentami, aby zaprezentować dogłębną analizę zjawiska kultury studenckiej w realiach XXI wieku. "Wnioski zgromadzone podczas tego spotkania przekażemy w formie rekomendacji do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Inicjatywa ta będzie docelowo działaniem cyklicznym, stale monitorującym kierunki rozwoju kultury studenckiej w Polsce."

Przyjaciele - stań się jednym z nich: