Aktualności
07.08.2020

Kolejne cenne zbiory trafią do cyfrowego katalogu Biblioteki UWM

W 2020 roku w Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie realizowane są dwa projekty finansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dwadzieścia sześć osób pracuje nad archiwalnymi zbiorami Wyższej Szkoły Rolniczej i Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie oraz Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej Hosianum.

"W tym roku takie dofinansowanie otrzymało tylko 41 projektów. My dostaliśmy dofinanowanie na dwa" - podkreśla dr Anna Bujko z oddziału ds. komputeryzacji Biblioteki UWM w Olsztynie. "Pierwszy projekt dotyczy rozbudowy katalogu elektronicznego. Polega po prostu na budowie bazy danych. Mamy wykwalifikowanych pracowników, którzy mają ogromne doświadczenie. I są to już dziesiąty i jedenasty projekt, który realizujemy."

Projekt zatytułowany "Rozbudowa katalogu o unikatowe kolekcje obcojęzyczne Biblioteki Uniwersyteckiej w Olsztynie" obejmuje około 5 tysięcy książek i 4-5 tysięcy czasopism. "Pierwsza część dotyczy wydawnictw zwartych, czyli książek. Druga - obejmuje wydawnictwa ciągłe, czyli czasopismaa. Mówimy tu o  książkach i czasopismach wydawanych od 1950 roku, gdy powstała w Wyższa Szkoła Rolnicza w Olsztynie (potem podniesiona do rangi Akademii Rolniczo-Technicznej). To księgozbiory, które były zbiorami bibliotecznymi tych dwóch uczelni. Chodzi o ich upowszechnienie cyfrowe. Każdy będzie mógł z nich skorzystać."

Projekt realizowany będzie do grudnia 2020 roku. Podobnie jak drugi - "Dygitalizacja starych druków i inkunabułów z kolekcji biskupa warmińskiego Jana Dantyszka". Tu prace obejmują niezwykle cenne zbiory z XV wieku, które znajdują się w bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej Hosianum. "Spośród 1800 inkunabułów i starodruków - czyli najcenniejszych książek w każdej bibliotece -  został wyodrębniony zbiór Jana Dantyszka - biskupa warmińskiego. To 10 inkunabułów i 10 starodruków. Dokonujemy szeroko rozumianego procesu dygitalizacji. To skanowanie, obróbka graficzna. Mamy specjalistyczny sprzęt, wielkoformatowy skaner i oprogramowanie. Mamy też wykwalifikowanych pracowników, którzy dokonują tej obróbki. Kolejnym etapem jest udostępnienie zbiorów w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Cyfrowej."

 Z dr Anną Bujko spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

W trakcie realizacji obu projektów powstają też publikacje naukowe dotyczące wspomnianych księgozbiorów. A pracownicy Biblioteki UWM w Olsztynie w planach mają już kolejne działania.

 

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: