Aktualności
11.08.2020

Jak powstaje interaktywny atlas Królestwa Polskiego lat 1815-1914?

Od ponad roku historycy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie tworzą interaktywny atlas statystyczno-demograficzny Królestwa Polskiego lat 1815-1914. Na swoje badania otrzymali 1,4 miliona złotych. To najwyższy jak dotąd grant dla naukowców z Wydziału Humanistycznego. O pracach w studiu Radia UWM FM opowiadał prof. Krzysztof Narojczyk.

Realizacja projektu rozpoczęła się w styczniu 2019 roku. Wówczas informowaliśmy o najwyższym w historii Wydziału Humanistycznego UWM w Olsztynie grancie z Narodowego Centrum Nauki (w wysokości 1,4 miliona złotych), który otrzymali na stworzenie interaktywnego atlasu statystyczno-demograficznego Królestwa Polskiego lat 1815-1914 naukowcy z Instytutu Historii. Badania mają potrwać pięć lat. Kwerenda będzie prowadzona nie tylko w Polsce, ale też m.in. w Moskwie i Sankt Petersburgu. Ma także powstać portal internetowy na którym naukowcy zaprezentują wyniki swoich badań.

Co udało się zrobić do tej pory? "Odwiedziliśmy wszystkie archiwa w dawnych stolicach gubernii. Niestety, efekt jest rozczarowujący. Dlatego, że nie da się na przestrzeni całego Królestwa Polskiego (gdzie jest 10 gubernii) zrobić takiego przekroju. Te źródła są możliwe do wykorzystania, ale w sposób jednostkowy. Natomiast bardzo istotne są abzory. Ponadto władze lokalne poszczególnych gubernii starały się co roku wydawać tzw. księgi pamiątkowe. Tam też jest mnóstwo informacji odnośnie administracji. Można policzyć ilu było urzędników, jakie były uposażenia" - podsumowuje dotychaczasowe badania prof. Krzysztof Narojczyk. "Niestety z przyczyn niezależnych od nas - czyli epidemii - nie udało nam się zorganizować kwerend na terenie Rosji. Planujemy wyjazd do Petersburga i Moskwy."

 Z prof. Krzysztofem Narojczykiem spotkał się Wojtek Miśkiewicz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Zespół naukowy projektu tworzą: prof. Krzysztof Narojczyk (kierownik projektu), dr hab. Andrzej Korytko z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz dr hab. Konrad Wnęk i dr hab. Lidia Zyblikiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: