Aktualności
12.08.2020

Ewolucja gwiazd okiem naukowców z UWM

Dr Marcin Hajduk z Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie realizuje projekt badawczy "Ewolucja gwiazd centralnych wyznaczona za pomocą obserwowanych zmian strumieni mgławic planetarnych". O wynikach swoich prac opowiadał w studiu Radia UWM FM. 

Dr Marcin Hajduk swoje obserwacje prowadzi już od blisko dziesięciu lat - nie tylko w Polsce i Europie, ale także m.in. w Chile. Współpracuje również z naukowcami z Argentyny i Niemiec. "Wstępne obserwacje wskazują na to, że wśród gwiazd centralnych są takie, które mają nietypowy skład. Na powierzchni są złożone głównie z helu i węgla, podczas gdy nasze Słońce i większość znanych gwiazd jest złożona na powierzchni z wodoru. Drugi ciekawy wynik jest taki, że te gwiazdy pokazują dość szybką ewolucję, tzn. zmieniają swoją temperaturę na przestrzeni dekad" - mówił w studiu Radia UWM FM naukowiec z Wydziału Geoinżynierii UWM w Olsztynie.

Projekt "Ewolucja gwiazd centralnych wyznaczona za pomocą obserwowanych zmian strumieni mgławic planetarnych" finansowany jest ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (z konkursu OPUS Narodowego Centrum Nauki). Jego realizacja trwa od 2017 roku i niebawem się zakończy. Badania będą jednak kontynuowane i w tej sprawie został złożony kolejny wniosek o wsparcie do NCN-u.

Z drem Marcinem Hajdukiem spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

O badaniach realizowanych przez naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie opowiadamy od poniedziałku do piątku po 17:00 w Magazynie Akademickim Radia UWM FM.

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: