Aktualności
18.08.2020

Jak pomóc pszczelarzom?

Według oficjalnych danych w Polsce żyje obecnie około 1,5 miliona rodzin pszczelich, czyli uli obsadzonych pszczołami. Nawet 30 procent z nich może ginąć każdego roku z powodu warrozy. A dzieje się tak, ponieważ pszczelarze w niewłaściwy sposób walczą z tą chorobą. O czym opowiedział nam prof. Jerzy Wilde.

Pracownicy Katedry Pszelnictwa na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prowadzą badania, których celem jest pomaganie pszczelarzom w Polsce i na świecie. "Zajmujemy się przy okazji praktyką. Pokazujemy pszczelarzom w jaki sposób skutecznie leczyć warrozę. To jest największy problem dzisiejszych pasiek" - tłumaczy prof. Jerzy Wilde. "Varroa destructor jest takim szkodnikiem - taką powiedziałbym pchłą pszczelą, która rozmnaża się w czerwiu rodzin pszczelich. Kiedy robi to nadmiernie - po jakimś czasie ta rodzina ginie. Pszczelarz musi pomagać pszczołom - w odpowiednim czasie leczyć, zniszczyć tego pasożyta dostępnymi lekami. Cały kłopot polega na tym, żeby robić to skutecznie i w odpowiednim terminie."

Ostatniej zimy w wielu pasiekach zginęło nawet 90 procent rodzin. "Ale z drugiej strony w pasiekach dobrze prowadzonych, gdzie warroza leczona jest odpowiednio - ginie 1-3 procent rodzin. Średnio w skali kraju jest to 20-25 procent."

Naukowcy z Olsztyna i Wrocławia opracowują zatem innowacyjne technologie polegające na rozpoznawaniu poziomu inwazji pasożyta w rodzinie pszczelej. A pomaga w tym tzw. elektroniczny nos. Ich badania finansowane są ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. "Idea jest taka, że ma powstać urządzenie przy pomocy którego pszczelarze mogliby w łatwy sposób stwierdzić czy już powinni leczyć varroa, czy jeszcze mogą chwilę poczekać. Cały problem właśnie polega na tym, że jeśli ten pasożyt zbyt silnie namnoży się i zbyt dużo będzie go w rodzinie, to rodzina ginie. I często pszczelarze mają kłopot z odpowienio wczesnym reagowaniem. To urządzenie byłoby bardzo pomocne."

Z prof. Jerzym Wilde spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

W Polsce zarejestrowanych jest dziesięć leków zwalczających varroa destructora. Jednak nieumiejętne ich stosowanie nie jest w pełni skuteczne. Trzeba wiedzieć kiedy i w jaki sposób to robić.

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: