Aktualności
20.08.2020

Na UWM rozpoczęła się budowa Polikliniki Wyjazdowej Dużych Zwierząt

Przy ul. Oczapowskiego w Kortowie rozpoczęły się prace związane z budową siedziby Polikliniki Wyjazdowej Dużych Zwierząt Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Już za rok z jej nowoczesnych możliwości będą mogli korzystać naukowcy, studenci i pacjenci w regionie.

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Innowacyjność technologii żywności wysokiej jakości” i finansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury na lata 2014-2020. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie przeznaczył także na nią 6 milionów złotych środków własnych (koszt prac budowlanych).

"Poliklinika Wyjazdowa Dużych Zwierząt to coś na kształt pogotowia, ale nie ratunkowego. Pracownicy kliniki tak jak i pogotowia jeżdżą do pacjenta, natomiast udzielają usług weterynaryjnych w pełnym zakresie - obejmujących profilaktykę, diagnostykę, terapię chorób. Druga różnica jest taka, że pierwszoplanowym celem naszej działalności nie jest samo świadczenie usługi, tylko po prostu zebranie danych związanych z prowadzonymi badaniami naukowymi. Stąd część tych wyjazdów to działania stricte naukowe. Natomiast większość wyjazdów służy temu, żeby ocenić jak działają zaproponowane przez nas programy profilaktyczne, jakie są problemy zdrowotne, jakie choroby występują i jak skuteczne są terapie" - tłumaczy Dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM w Olsztyn prof. Bogdan Lewczuk.

Taka Poliklinika istnieje na UWM już od ponad 20 lat. "Funkcjonuje bardzo sprawnie! Rocznie przyjmujemy 14-16 tysięcy przypadków. Dotyczą one głównie bydła, w związku z tym wyjazd do stada to jest z reguły kilkadziesiąt czy nawet kilkaset przypadków przy okazji jednego wyjazdu. Do tego dochodzą jeszcze konie (około 500 rocznie). Jest to bez wątpienia najlepiej funkcjonująca tego typu klinika funkcjonująca na polskich wydziałach medycyny weterynaryjnej."

Czemu służyć ma zatem budowa nowej siedziby Polikliniki Wyjazdowej Dużych Zwierząt? "Stwarzamy po prostu odpowiednie warunki pracy. Inwestycja obejmuje część budowlaną, ale również zakup wyposażenia, m.in. dwóch specjalistycznych samochodów do prowadzenia diagnostyki i terapii. Każdy będzie miał aparat USG, nośny aparat rentgenowski czy też mobilny analizator biochemiczny. Klinika pracuje 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, dlatego ten sprzęt się zużywa."

Z prof. Bogdanem Lewczukiem spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

W nowej Poliklinice doświadczenie zawodowe zdobywać będą także studenci weterynarii. Prace związane z jej budową i wyposażeniem mają potrwać rok.

Na zdjęciu wizualizacja nowego budynku polikliniki autorstwa Urban Architect.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: