Aktualności
20.08.2020

Czy nanocząsteczki mogą pomóc w leczeniu nadciśnienia tętniczego?

Dr Michał Majewski z Katedry Farmakologii i Toksykologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prowadzi badania polegające na ocenie aktywności izolowanych naczyń tętniczych szczura oraz oznaczeniu stresu oksydacyjnego w różnych modelach eksperymentalnych. Opowiedział o nich w studiu Radia UWM FM.

 

Swoje badania dr Michał Majewski realizuje w ramach projektu naukowego "Wpływ nanomiedzi w diecie na funkcjonowanie naczyń tętniczych szczura i stres oksydacyjny w modelu eksperymentalnym nadciśnienia tętniczego". Otrzymał on dofinansowanie z konkursu MINIATURA 3 Narodowego Centrum Nauki.

"W ostatnich czasach nanocząstki różnych związków mają ciekawe zastosowanie w medycynie. Ostatnie doniesienia naukowe wskazują, że mogą mieć wpływ na rozwój chorób nowotworowych. Medycyna w ostatnich kilku latach właśnie skupia się na terapii nanocząsteczkami w leczeniu tych chorób" - tłumaczy naukowiec z Wydziału Lekarskiego UWM w Olsztynie. "Nanocząstki mogą trafić do pożywienia z przemysłu. Mogą to być zanieczyszczenia gleby czy wody. Ale jest też droga zamierzona - w formie iniekcji lub doustnej. Mogą być to nanocząstki jakichś preparatów roślinnych, metali. Trwa określanie ich wpływu na ogranizmy żywe."

Projekt badawczy będzie realizowany do listopada 2020 roku. A wyniki zostaną przedstawione w specjalnych publikacjach naukowych. "To są tak naprawdę badania wstępne. Na ich podstawie będziemy mogli powiedzieć, co dalej robić. Czy kontynuować badania na nanomiedzi czy może nanomateriałach innych metali."

Z drem Michałem Majewskim spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

O badaniach naukowców związanych z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie opowiadamy w Magazynie Akademickim Radia UWM FM - od poniedziałku do piątku po 17:00.

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: