Aktualności
27.08.2020

Profesor Mirosław Gornowicz - Prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej UWM

Prof. Mirosław Gornowicz już od ośmiu lat odpowiedzialny jest za finanse uczelni. W kolejnej kadencji będzie sprawował funkcję Prorektora ds. rozwoju i polityki finansowej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. O swojej dotychczasowej pracy oraz wyzwaniach stojących przed UWM opowiadał na antenie Radia UWM FM.

Prof. Mirosław Gornowicz 15 lat kieruje Katedrą Mikroekonomii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od 2002 do 2008 roku był Prodziekanem ds. studiów niestacjonarnych, a następnie Dziekanem Wydziału Nauk Ekonomicznych (2008-2012). W tym czasie uczestniczył także pracę w  senackich komisji ds. dydaktycznych oraz rozwoju uczelni i budżetu. 

W 2012 roku został powołany na stanowisko Prorektora ds. ekonomicznych i rozwoju UWM. Ma zatem już ośmioletnie doświadczenie w pracy związanej z zarządzaniem finansami uczelni. "Uczestniczę w czymś, co można nazwać tworzeniem pewnych zasad czy ram, w których to wszystko się odbywa. Taką najważniejszą myślą, która towarzyszy polityce finansowej uczelni jest delegowanie kompetencji w zakresie gospodarki finansowej z centrum (czyli z Rektoratu) na szczebel głównie wydziałów - a więc decentralizacja zarządzania finansami, mylnie czasami nazywana samodzielnością finansową" - podkreśla.

W ostatnich latach Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie może pochwalić się bardzo dobrym wynikiem finansowym. Tylko w 2019 roku uczelnia wykazała około 36 milionów złotych zysku. Choć jeszcze osiem lat temu była zdecydowanie na minusie. "W kadencji 2008-2012 był szereg podejmowanych działań inwestycyjnych i uczelnia miała spore zadłużenie. Więc pierwszym naszym zadaniem osiem lat temu było zlikwidowanie tego zadłużenia. Ten cel zrealizowaliśmy w dwa lata. I od roku 2014 budowaliśmy stabilną pozycję finansową uczelni. Trzeba też obiektywnie powiedzieć, że nasze zarządzanie finansami to jedno, a drugie to sytuacja makroekonomiczna kraju. Ponad 70 procent przychodów uczelni to byla dotacja - a obecnie subwencja - z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego."

Dobra sytuacja finansowa uczelni pozwala na realizowanie kolejnych inwestycji - m.in. budowę nowej siedziby Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Prawa i Administracji a także nowego skrzydła Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. "Wartość tych inwestycji to w sumie ponad 100 milionów złotych."

Z prof. Mirosławem Gornowiczem spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Jakie będą priorytety Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w kwestii zarządzania finansami przez najbliższe cztery lata? "Chciałbym doskonalić mechanizmy wewnątrzuczelniane, które rządzą gospodarką finansową. Swego czasu na Senacie w formie uchwały przyjęliśmy Zasady Wewnętrznej Gospodarki Finansowej. Raz w roku nowelizujemy go i dostosowujemy do zmian w obowiązującym prawie i uwzględniami własne doświadczenia. Staramy się sprawić by pracownicy wydziałów byli zainteresowani wynikiem finansowym. Wydziały, które osiągną odpowiednio wysoki zysk mogą wypłacić pracownikom jednorazowe dodatki do wynagrodzeń. Mają też one możliwość uzyskania środków na dodatkowe zakupy inwestycyjne. Chcemy to doskonalić. Proces decentralizacji finansów w moim przekonaniu zdał egzamin."

Prof. Mirosław Gornowicz w obecnej kadencji przewodniczy także pracom Uniwersyteckiej Komisji Finansowej, w której skład wchodzą prorektorzy wszystkich uniwersytetów bezprzymiotnikowych. "Wiem, że znaczna część z nich też w swojej polityce finansowej idzie właśnie w kierunku decentralizacji. I jest rzeczą znamienną, że są to najlepsze polskie uniwersytety, do których chcielibyśmy równać również w tym względzie."

Przyjaciele - stań się jednym z nich: