Aktualności
02.09.2020

Jak będzie rozwijać się Collegium Medicum UWM w Olsztynie?

Jak rozwijać będzie się oferta kształcenia Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie? Dlaczego ostatnie miesiące były wyjątkowo trudne dla jego studentów? O to pytaliśmy prof. Sergiusza Nawrockiego - Prorektora ds. Collegium Medicum na lata 2020-2024.

Prorektor ds. Collegium Medicum UWM w Olsztynie przyznaje, że ostatni rok dla tej jednostki naukowo-dydaktycznej nie był łatwy. "To przede wszystkim walka z epidemią. I niestety jako Collegium Medicum byliśmy w centrum tej walki. Z prostego powodu - zajęcia studenckie, które odwołano musieliśmy jakoś dokończyć, tzn. doprowadzić przynajmniej do tego, żeby lekarze, pielęgniarki i położne skończyły cykl kształcenia. Udało się to zrobić w miesiącach wakacyjnych" - podsumował prof. Sergiusz Nawrocki.

Wiele jedenak udało się też zrobić dla rozwoju akademickiej medycyny w Olsztynie. "Udało nam się złożyć kilka dużych wniosków inwestycyjnych i uzyskać finansowanie, np. pewnych innowacyjnych terapii. Dotyczy to głównie Szpitala Uniwersyteckiego, gdzie w ciągu najbliższych dwóch lat pojawi się urządzenie do bezkrwawego leczenia zmian, które w okolicach mózgu i tzw. twarzoczaszki. Będziemy też starali się modernizować sprzęt, który już mamy. Uzyskaliśmy wreszcie możliwość konkretnej działalności, jeżeli chodzi o rozbudowę i powstanie nowego skrzydła szpitala. Wystąpiliśmy też w konkursie na stworzenie centrum wsparcia ośrodka badań klinicznych. Gdyby się udało - będziemy mogli stworzyć takie centrum niekomercyjnych i komercyjnych badań, które będzie furtką do pozyskiwania kolejnych funduszy na badania akademickie, ale również badania komercyjne. Po to, żeby pacjenci mieli dostęp do najnowocześniejszych technologii."

A jakie są cele strategiczne rozwoju Collegium Medicum UWM na najbliższe lata? "Najważniejsze wyzwanie to budowa silnego ośrodka medycyny akademickiej w Olsztynie. Oznacza to pozyskiwanie środków na badania naukowe, ale również rozwój infrastruktury. Trzeba wybudować nowoczesny, akademicki szpital. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że taki szpital podniesie potencjał Collegium Medicum, ale będzie przede wszystkim ważny dla pacjentów. Środki, które są potrzebne na to, wykraczają poza możliwości Uniwersytetu. Więc jest to inwestycja, która będzie musiała być finansowana z budżetu państwa. Musimy stworzyć taki projekt, który zostanie zaakceptowany tu na miejscu i centralnie."

Z prof. Sergiuszem Nawrockim spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

A jak rozwijać będzie się oferta kształcenia Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie? "Przede wszystkim chcemy wzmacniać obecną ofertę. Otwieramy filię - jeżeli chodzi o pielęgniarstwo - w Ełku. Mamy nadzieję, że poza kierunkiem lekarskim - wzmocnimy także te kierunki profesjonalne medyczne w Olsztynie. W ciągu tych czterech lat chcielibyśmy także stworzyć odpowiednie warunki do pracy i nauki dla pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych. Być może otworzymy również nowe kierunki. Ale to wymaga nowej infrastruktury."

Przyjaciele - stań się jednym z nich: